Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Radon - Norwegia

2 Posty

(mano)
Wiking
Witam Moze ktos mi pomoze.Naczytalam sie ostatnio troche na temat szkodliwosci gazu radonu, ktorego dozwolone stezenie czesto jest przekroczone w norweskich domach.Na dachu domu,ktory kupilam sa dwa "jakby" kominy,a w srodku,pod schodami jakis wlacznik i kanal,ktory prawdopodobnie ciagnie sie spod domu,az do dachu.Jest tez pare metrow od domu wystajaca rura.Czy to moze byc jakis system na odprowadzanie gazu radonu ? Do tej pory nikt nie mogl mi udzielic informacji na ten temat
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
Radon to bezbarwny i bezwonny gaz , około 8 x cięższy od innych gazów atmosferycznych powstający z naturalnego rozpadu radu i wystepuje na terenach o podłożu granitowym choć nie tylko. Przedostaje się z otoczenia do budynków mieszkalnych i ze względu na swój ciężar gromadzi się w jego dolnych partiach. Długotrwałe przebywanie w takich budynkach skutkuje zwiekszoną zachorowalnością na raka lub choroby związane z promieniowaniem emitowanym przez ten gaz. W związku z powyższym stosuje się odprowadzanie tego gazu w wyższe partie powietrza gdzie ulega rozrzedzeniu do wartości nieszkodliwych dla ludzi. Nie wiem czy instalacja o której piszesz to właśnie odprowadzenie radonu ale jest to wysoce prawdopodobne. Wobec tego musi być włączona cały czas. Jeśli jednak pochodzi ona sprzed 20 lat lub więcej, powinna zostac wymieniona po wykonaniu pomiarów stężenia tego gazu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
1209 Postów
Makaryna kowalska
(Makaryna)
Maniak
mano napisał:
Witam Moze ktos mi pomoze.Naczytalam sie ostatnio troche na temat szkodliwosci gazu radonu, ktorego dozwolone stezenie czesto jest przekroczone w norweskich domach.Na dachu domu,ktory kupilam sa dwa "jakby" kominy,a w srodku,pod schodami jakis wlacznik i kanal,ktory prawdopodobnie ciagnie sie spod domu,az do dachu.Jest tez pare metrow od domu wystajaca rura.Czy to moze byc jakis system na odprowadzanie gazu radonu ? Do tej pory nikt nie mogl mi udzielic informacji na ten temat

Nie chce byc zlosliwa, ale niektorzy prosza sie o to
Jest to kupowanie "kota w worku"
O te "jakby dwa kominy", to nalezalo sie spytac przed kupnem meglera ....... Teraz, cokolwiek to jest, to trzeba zaakceptowac

Jezeli masz broszure ze sprzedazy, to jest tam rowniez opis stanu technicznego budynku. Wystarczy przeczytac
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
Prawda nr 1. Makaryna na rację. Przed sprzedażą każda nieruchomość widnieje w ogłoszeniu ok. tygodnia lub trochę więcej, ponadto w załącznikach są publikowane raporty techniczne i można się o wszystkim dowiedzieć przed decyzją o zakupie. Myślę żę nie bedzie również teraz problemem aby zapytać meglera lub poprosic o kontakt z byłym właścicielem

Prawda nr 2. Radon jest powszechnym problemem nie tylko w Norwegii ale praktycznie wszedzie gdzie występują skały granitowe, tu może większym bo w całosci to kraj górzysty. W mniejszym lub większym stopniu dotyczy wszystkich budynków, nie tylko mieszkalnych, z czego sporo osób nie zdaje sobie sprawy. Również w Polsce są limity stężenia radonu w pomieszczeniach ale nigdy i od nikogo nie słyszłąm aby były stosowane jakieś zabezpieczenia, tym bardziej że największe stężenia są w wodzie z wierconych studni, o czym juz wie niewiele osób.
Wiele waznych wiadomości : www.nrpa.no/radon
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
883 Posty
full casco
(fullcasco)
Maniak
wystarczy kupic czujniki
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty

(mano)
Wiking
Dziekuje za odpowiedzi i wypowiedzi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Jaroslaw ........
(dolas22)
Wiking
W jakim sklepie kupić ten czujnik do sprawdzania radonu i ile kosztuje ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok