Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

98 Postów
Kasia M
(Kasia M)
Początkujący
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
588 Postów
Karol Pitek
(karol3)
Wyjadacz
jak się chodziło do szkoły to chyba trudno nie zdać
ja chodziłem tylko do A2. na egzamin B1 poszedłem ponad rok później. nie uczyłem, się tylko żyłem w Norwegii.
w moim przypadku wystarczyło to i przeczytanie wybiórczo opowiadań ze "Stein på stein"(ostatni tydzień przed egzaminem)
najłatwiej chyba się wyłożyć na "skriftlig produksjon". dobra rada -piszcie krótkie zdania

aaa i nie spotkałem się nigdy żeby pracodawca tego wymagał
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów

(mooimeisie)
Wiking
Karolu nie kazda praca wymaga takiego poziomu norweskiego, wiec mogles sie nie spotkac. Jednak nie dziwne ze wymaga sie np od pedagoga takiego egzaminu ikke sant!? Poza tym np ja nigdy nie chodzilam do zadnej szkoly norweskierj ani na kurs norweskiego wiec szukam info jak taki kurs wyglada. pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia M
(Kasia M)
Początkujący
aga2210 napisał:
hejka!!
Ja w maju chcę podejść do NP2 Kasia M moglabyś się podzielić jak wygląda taki egzamin? z jakich książek korzystałaś? ciężko było zdać? ja nie mam pojęcia jak wygląda taki egzamin a jestem bardzo ciekawa, więc gdybyś miała chwilkę czasu to bardzo Cię proszę o opisanie swoich wrażeń Pozdrawiam serdecznie!


Po pierwsze - powodzenia!

Niby egzamin wydaje się, że powinien być prosty, bo jest po poziomie A2, niemniej jednak tak lekko nie jest - sporo osób, które znam go oblało, mimo, że wydawało mi się, że są bieglejsze ode mnie.
Wg. mnie najgorsza jest cz. ze słuchania, bo tu nie wszystko zależy od Twojej wiedzy.
Łatwo czegoś nie dosłyszeć etc.
Ja właśnie tej cz. bałam się najbardziej, zarówno przed jak i po egzaminie
Cały egz. to dwie części (przeprowadzone oddzielnie, przy czym możesz zdawać tylko jedną, lub obie):
1) skriftlig (pisemna - tu masz: czytanie ze zrozumieniem, pisanie i słuchanie),
2) muntlig (ustna, czyli wszystko to, co opisałam kilka postów wyżej).

Jeśli chodzi o cz. ze słuchania, to nagrania są puszczane dwa razy.
Cz. pisemna (skriftlig) trwa ok. 2,5-3h.
Cz. ustna - ok. 15-20min.

Wyniki przychodzą po ok. 1,5mca.

Koszt obu egzaminów (części) to 1 tys. kr.
Jeśli zdecydujesz się podchodzić tylko do jednej, płacisz 500kr.

Powiadomienie o dokładnym terminie egz. ustnego przychodzi na ok. 2tyg. przed.


"PRØVEDATO:
Norskprøve 2: 27.* mai 2013
Norskprøve 3: 28.* mai 2013

Påmeldingsfrist: 8. april 2013
Pris: Skriftlig - kr. 500 Muntlig - kr. 500"
www.folkeuniversitetet.no/sider/norsk-sp...prove/side-id-10341/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -10  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia M
(Kasia M)
Początkujący
karol3 napisał:

najłatwiej chyba się wyłożyć na "skriftlig produksjon". dobra rada -piszcie krótkie zdania

aaa i nie spotkałem się nigdy żeby pracodawca tego wymagał[/quote]

Wg. mnie to najłatwiejsza część, bo zawsze do wyboru jest jeden z dwóch tematów, czyli jeśli jeden nam nie pasuje, to jest zawsze szansa, że ten drugi będzie prostszy.
Najwięcej osób nie zdaje cz. ze słuchania.
Jeśli chodzi o przydatność certyfikatów, to myślę, że jednak coś dają.
W momencie, gdy zgłosiłam się do NAVu z pytaniem o dostępne kursy doszkalające, pierwsze pytanie pani z biura dotyczyło Norskprove.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
588 Postów
Karol Pitek
(karol3)
Wyjadacz
akurat dla mnie słuchanie jest najłatwiejsze. cóż, więcej używam języka mówionego niż piszę.
jednak, tak naprawdę to cały egzamin nie jest trudny

co do tych wymagań to w NAV również mnie nikt o prøve nie pytał, a wieżcie mi że bywałem tam częstym gościem swego czasu i na nie jeden kurs mnie wysłali

mooimeisie napisał:
Karolu nie kazda praca wymaga takiego poziomu norweskiego, wiec mogles sie nie spotkac. Jednak nie dziwne ze wymaga sie np od pedagoga takiego egzaminu ikke sant!? Poza tym np ja nigdy nie chodzilam do zadnej szkoly norweskierj ani na kurs norweskiego wiec szukam info jak taki kurs wyglada. pozdrawiam
tu też muszę się nie zgodzić. jestem po studiach technicznych i pracowałem w szkole przez ponad rok w swoim kierunku. jedyne czego Im brakowało do szczęścia to żebym zrobił kurs pedagogiczny (takie uzupełnienie wykształcenia technicznego), prøve nikogo nie obchodziło...

no nic, powodzenia wszystkim startującym do egzaminu
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
69 Postów
Początkujący
Witam ponownie
Dziękuję bardzo Kasiu M za wyczerpującą odpowiedź, jestem Ci bardzo wdzięczna Tak więc decyzję podjęłam i się zapisałam na NP2 mam nadzieję, że nie bedzie najgorzej
Ja do szkoły zbytnio nie chodziłam, więc będę podchodzić do egzaminu tylko z tym co się nauczyłam żyjąc tutaj.
Niewiem zbytnio o co chodzi z tymi poziomami, co tutaj używacie np. B1, A2 skąd to jest??
A i będę podchodzić tylko do pisemnego narazie, mi się przyda, ponieważ firma wysłała mnie na zrobienie Fagbrev-u
Jeszcze raz bardzo dziękuję za info.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
588 Postów
Karol Pitek
(karol3)
Wyjadacz
a z poziomami to jest tak:
pl.wikipedia.org/wiki/Poziom_bieg%C5%82o%C5%9Bci_j%C4%99zykowej
A1 - NP1
A2 - NP2
B1 - NP3
B2 - Bergenstest
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia M
(Kasia M)
Początkujący
aga2210 napisał:
Witam ponownie
Dziękuję bardzo Kasiu M za wyczerpującą odpowiedź, jestem Ci bardzo wdzięczna Tak więc decyzję podjęłam i się zapisałam na NP2 mam nadzieję, że nie bedzie najgorzej
Ja do szkoły zbytnio nie chodziłam, więc będę podchodzić do egzaminu tylko z tym co się nauczyłam żyjąc tutaj.
Niewiem zbytnio o co chodzi z tymi poziomami, co tutaj używacie np. B1, A2 skąd to jest??
A i będę podchodzić tylko do pisemnego narazie, mi się przyda, ponieważ firma wysłała mnie na zrobienie Fagbrev-u
Jeszcze raz bardzo dziękuję za info.



Nie ma za co
Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania, to pisz tu lub w wiadomości prywatnej
Ja polecam Ci rozważenie cz.ustnej, bo nawet gdyby nie wyszło z pisemna, to masz b. duże szanse, że dostaniesz przynajmniej 1 certyfikat z cz.konwersacyjnej (jak pisałam, 90% uzyskuje wynik pozytywny).
Trzymam kciuki!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia M
(Kasia M)
Początkujący
Ktoś jeszcze zdecydował się podchodzić do NP3 w maju?
Trzymam kciuki!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok