Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

4 Posty
magda bart
(harusia)
Wiking
Niestety nie znam nikogo... Uczę się sama i tak jak Ty chciałabym wiedzieć coś więcej na ten temat. W kwietniu wybieram się na kurs przygotowujący do tego egzaminu na Folke Universitetet. Póki co, córeczka w przedszkolu a ja się uczę. Pracuję z książką Stein på Stein. Oglądam dużo telewizji (przede wszystkim wiadomości) i przygotowuję się do tematów które ktoś kiedyś już na tym forum podawał. Powodzenia dla Ciebie również!
P.S. A Ty chodzisz na jakiś kurs?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia M
(Kasia M)
Początkujący
Nie, nie chodzę od grudnia (zrobiłam 4 kursy na Folkeuniversitet), A1-B1-2.
Szukałam jakiegoś na B2,ale są jedynie takie z zajęciami 1/tydzień, a to bardzo rozwleka kurs.
Dwa pierwsze robiłam w trybie superintensiv i skończyłam po 1,5 mca, pozostałe dwa w normalnym.
Zobaczymy co z tego wyjdzie
Właśnie szukałam świeżych inf. odnośnie tematów NP3, ale znalazłam b. niewiele.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
magda bart
(harusia)
Wiking
Ja też myślałam o kursie na poziom B1 - 1 del i B1- 2 del ale niestety w tej chwili nie stać mnie. Ale Ty, Kasiu, skoro skończyłaś cały poziom B1 to nie powinnaś mieć większych problemów, bo Norskprøve 3 jest wanie z tego poziomu. Pewnie pracowalicie nad Stein på Stein? Ja dysponuję próbnymi testami z NP 3 z 2011 więc, gdybyś była zainteresowana, służę pomocą
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia M
(Kasia M)
Początkujący
Tak, korzystaliśmy ze Stein på stein, dziś kupiłam dodatkowo Nøkler til Norge i będę przerabiać na własną rękę Szkoda, bo nie mogę nigdzie dostać słowniczka Ordliste norsk-polsk do tej książki. Wiem, że testy na pewno można dostać w bibliotece.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj
69 Postów
Początkujący
hejka!!
Ja w maju chcę podejść do NP2 Kasia M moglabyś się podzielić jak wygląda taki egzamin? z jakich książek korzystałaś? ciężko było zdać? ja nie mam pojęcia jak wygląda taki egzamin a jestem bardzo ciekawa, więc gdybyś miała chwilkę czasu to bardzo Cię proszę o opisanie swoich wrażeń Pozdrawiam serdecznie!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów

(mooimeisie)
Wiking
Hei! Ja tez planuje zdawac narskprove 3 w maju. Zamowilam testy 2011 i 2008. Ponoc nie ma sensu zdawac czesci ustnej tylko pisemna, bo o nia glownie pytaja pracodawcy. chetnie wymienie sie info
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Witajcie dziewczyny,

NP3 zdawałam dwa lata temu, ale chętnie służę pomocą z własnego doświadczenia. Co do egzaminu ustnego to rzeczywiście większość pracodawców wymaga zaświadczenia, że zdałyście NP3 pisemnie.

Na pewno będzie zadanie tekstowe krótkie, napisanie jakiejś wiadomości, ogłoszenia, polecenie znajomego do pracy, ogłoszenia itd, itp. Druga sprawa to wypracowanie /skriftlig produksjon/. Nie pamiętam jedynie minimalnej ilości słów jaka musi znaleźć się w tym wypracowaniu, chyba 200 słów.

Lytte czyli cześć ze słuchu jest nielubiana, generalnie ta cześć najsłabiej wypada na egzaminie. Dwukrotnie będziecie słyszeć dialogi. Tempo raczej szybkie, choć nie ma się co martwić za mocno, bo na Bergenstest słyszysz dialog tylko raz i często gęsto w dialekcie i dodatkowo w rozmowie telefonicznej czy na stacji kolejowej.

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
69 Postów
Początkujący
a czy NP2 jest trudne? jakie odniosłaś wrażenie? czy zdawałaś odrazu NP3? Czy jest to przypisane do jakiś książek?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Ja NP2 nie zdawałam. W Polsce zdałam NP1, tu chodziłam na kurs na NP2 ale nauczycielka stwierdziła, że moje wypracowania są na poziomie NP3 i do niego podeszłam z pozytywnym rezultatem.

NP2 jest niewiele różne od NP3, wypracowanie jest krótsze /chyba na 100-150 słów/, dialogi na lytte są mówione powoli i dwukrotnie. Z pewnością jest to dużo trudniejszy poziom niż NP1.

Co do książek to spotkałam się z tym, że do tego egzaminu przygotowuje się osoby z Pa vei drugiej połowy książki - to akurat w moim regionie , Rogaland,
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia M
(Kasia M)
Początkujący
Tak skrótowo pisząc (jutro rozwinę), to ja przed NP2 zajrzałam do trzech książek:
- På vei (2012)
- Ny i Norge
- Norsk Nå, przy czym ta trzecia jest wg.mnie najmniej intuicyjna.
Tematy wypracowań 01/13:
Opisz czego chciałbyś się nauczyć i czemu.
Drugi: Kim jest osoba, którą cenisz i za co (opisz).
Dodatkowo trzeba było napisać zaproszenie dla kolegów na imprezę w domu (co będzie do jedzenia, adres, jak dojechać,termin).
Na ustnym:
1. Opowiedz o sobie.
2. Rozmowa aktywna/dialog z drugą os.egzaminowaną, u nas - jak lubisz spędzać sobotnie wieczory,opisz.
3. Mój temat - opisz wymarzony samochód, koleżanki - opisz to, co cię cieszy, co kochasz.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok