Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

WIZNA the Greek Way - Norwegia

Czytali temat:
Wilhelm Kacprzak Jon Doe Anita Drewniak Krystian Kozyra w m P. H.        (¯`·.¸paula&jarek            PrдŻyCh ¸.·´¯) Krzysztof Piotrowski Anna Zzzz cysiek33 Alfonso De Lark John Born (822 niezalogowanych)
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Bitwa pod Wizną zakończyła się porzuceniem pozycji przez większość polskich żołnierzy. Na zafałszowanym micie nie można budować własnej tożsamości - twierdzi dr Tomasz Wesołowski, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
Monika Żmijewska: Kończy pan właśnie pracę nad książką, która wywróci do góry nogami całe myślenie o obronie Wizny. Podważa pan obowiązującą przez lata wersję o bohaterstwie polskich żołnierzy.

Dr Tomasz Wesołowski: Moja książka traktować będzie nie tylko o tym, co się wydarzyło, o tym, co historyk może odczytać ze źródeł, ale będzie także analizą pamięci o bitwie pod Wizną, przez cały okres kilkudziesięciu lat PRL-u i tych 20 lat Polski niepodległej. W publikacji przedstawione zostaną mity i prawda o tym, co się zdarzyło we wrześniu 1939 roku. A prawda jest taka, że Wizna po wojnie stała się niesłychanym wręcz mitem propagandowym, który narastał przez 70 lat i narasta dalej.


Cały tekst: bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35235,..._.html#ixzz3n2qR9r7K
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Zdaniem dr Tomasza Wesołowskiego skierowanie 40 tyś żołnierzy na szeroką na 12 metrów groblę było niemożliwe, toteż tego zadania mogły się podjąć jedynie mniejsze oddziały niemieckie, a nie zgodnie z oficjalną wersją liczące 40 000 żołnierzy siły gen. Heinza Guderiana. Zgodnie z badaniami tego historyka pod Wizną Niemcy stracili jedynie 9 żołnierzy, zaś polskie oddziały porzucały swoje pozycje. Świadczyć o tym fakcie może powołany 8 września w pobliskim Ossowcu sąd polowy dla dezerterów spod Wizny. Również okoliczności śmierci kapitana Raginisa są owiane tajemnicą, ponieważ jest ich aż 6 różnych wersji. Najpopularniejsza dotyczy rozerwania się granatem, choć jedna z wersji mówi o zabiciu kapitana przez własnych żołnierzy, ponieważ uporczywie chciał się bronić.
kresowiacy.com/2014/09/mit-prl-o-bohater...ronie-wizny-w-1939r/
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
499 Postów
Krystian Kozyra
(Krystian85)
Wyjadacz
jasta102 napisał:
Zdaniem dr Tomasza Wesołowskiego skierowanie 40 tyś żołnierzy na szeroką na 12 metrów groblę było niemożliwe, toteż tego zadania mogły się podjąć jedynie mniejsze oddziały niemieckie, a nie zgodnie z oficjalną wersją liczące 40 000 żołnierzy siły gen. Heinza Guderiana. Zgodnie z badaniami tego historyka pod Wizną Niemcy stracili jedynie 9 żołnierzy, zaś polskie oddziały porzucały swoje pozycje. Świadczyć o tym fakcie może powołany 8 września w pobliskim Ossowcu sąd polowy dla dezerterów spod Wizny. Również okoliczności śmierci kapitana Raginisa są owiane tajemnicą, ponieważ jest ich aż 6 różnych wersji. Najpopularniejsza dotyczy rozerwania się granatem, choć jedna z wersji mówi o zabiciu kapitana przez własnych żołnierzy, ponieważ uporczywie chciał się bronić.
kresowiacy.com/2014/09/mit-prl-o-bohater...ronie-wizny-w-1939r/

-----------------------
Na tej zasadzie Pan Doktor Smutowski,czy jak mu tam, może za chwile obalić mit Termopil twierdząc (czyt. pierdząc naukawo),ze tame owczesnym ciapatym postawiło 300 Efialtesów + tylko jeden Sparta - Leonidas. I dlatego przegrali.Propozycja nowelizacji napisu na skale wg. dr.Tomaszewskiego :
"Przechodniu - powiedz Sparcie : Tu leżym Jej syny,zdradzający Ją od pierwszej do ostatniej godziny".
Tak bedzie ok?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Doktor Wesołowski, czy np ja to mnielim okazję sobie pogadać z "bohaterami" wydarzeń
czemuż do k nędzy nie wyświetlą filmu Shtetl Marzyńskiego
miałem na kasecie VHS ale jedna pożyczyła i szlag trafił
tam piękne ujęcie było
jeden w portkach na sznurku kręci łbem i wskazuje brudnem paluchem
a ja to żydow nie mordował to ło tamten Grabowski
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
323 Posty
John Born
(born)
Stały Bywalec
jasta102 napisał:
Doktor Wesołowski, czy np ja to mnielim okazję sobie pogadać z "bohaterami" wydarzeń
czemuż do k nędzy nie wyświetlą filmu Shtetl Marzyńskiego
miałem na kasecie VHS ale jedna pożyczyła i szlag trafił
tam piękne ujęcie było
jeden w portkach na sznurku kręci łbem i wskazuje brudnem paluchem
a ja to żydow nie mordował to ło tamten Grabowski

ŻYDÓW NIE MORDOWAŁEŚ? WERMAHTU CHLEBEM I SOLĄ TEŻ NIE WITAŁEŚ JAK WKROCZYLI NA TWOJĄ UKRAINĘ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok