Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
oto pierwsze, znalezione z Maryjką ( w sobotę ) maślaki - może nie będzie trzeba aż tak długo czekać
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
tymczasem , w oczekiwaniu na grzyby, czas na konfiturę z płatków róży
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
504 Posty
Aneta Polak
(anetapolak)
Wyjadacz
Serena napisał:
oto pierwsze, znalezione z Maryjką ( w sobotę ) maślaki - może nie będzie trzeba aż tak długo czekać

no nie, szczęka sama opada dziewczyny brawo!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Serena napisał:
tymczasem , w oczekiwaniu na grzyby, czas na konfiturę z płatków róży

Serena dobry pomysł, grzybów mało, więc będzie coś dla odmiany. Konfitura z róży jest pyszna mniam....

Maślaki ziarniste wystartowały 2 tygodnie wcześniej. Sprawdziłam i w ubiegłym roku pojawiły się 25 czerwca
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
U mnie na trawniku, pod brzozkami wyrosl sobie wielki kozlarz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Lindemans a fotka to gdzie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Dzisiaj grzyby z innej bajki.Tylko do podziwiania. Efektowne w kolorze i kształtach. Mitróweczka błotna uwielbia wodne kąpiele, więc znajdziemy ją w wolno płynących strumykach i w kałużach. Szczególnie lubi towarzystwo zielonych torfowców co dodaje jej uroku. Występuje na zmurszałych resztkach roślin, liściach, gałązkach i igliwiu. Grzyb ten w Polsce znajduje się na czerwonej liście grzybów ze statusem rzadki.

Teraz odpowiednia pora by na nią trafić. Lubi ciepło i wilgotno. Owocniki niewielkie od 1-3 cm, lecz ze względu na kolor dobrze widoczne. Występują w większych ilościach.

Mitróweczka błotna - Oslo /Dolina Maridalen













Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
Maryjka , to naprawdę grzyby jak z bajki
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Teraz czas na Żagiew łuskowatą. Jeżeli zastanawiacie się co to za wielkie naleśniki wyrastają na drzewach, to właśnie ten grzyb. Czasami tworzy potężne owocniki, na różnych wysokościach drzew liściastych.

Żagiew łuskowata (Polyporus squamosus) to grzyb jadalny, ale tylko w młodym stadium. Potem staje się łykowaty i mało apetyczny. Świeży wydziela dosyć intensywną woń: słodką i nieco duszącą.

Wygląda efektownie, ale jest szkodliwy dla drzew. Pasożytuje na żywych drzewach liściastych w miejscach zranienia kory. Ten agresywny pasożyt nie cieszy się sympatią leśników!

Ten potężny okaz znalazłam wczoraj w Ogrodzie Botanicznym w Oslo. Można go podziwiać w lewej, dolnej części ogrodu, wśród starodrzewu.







Dla zainteresowanych mały wątek na temat grzybów pasożytniczych: www.zielonaakcja.pl/Files/File/Drogi%20d...a-grzyby-legnica.pdf
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
Piekny okaz Maryjka , byłąm , widziałam - naprawdę jak wielkie naleśniki

a dla rozruszania Towarzystwa mój dzisiejszy pierwszaczek
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok