Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Finanse i kredyty

Norges Bank martwi się o walutę. Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych?

Monika Pianowska

31 października 2023 18:45

Udostępnij
na Facebooku
Norges Bank martwi się o walutę. Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych?

Oczekuje się, że norweski bank centralny utrzyma w tym tygodniu podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie. stock.adobe.com/ fot. Alexander/ tylko do użytku redakcyjnego

Tuż przed tym, jak we wrześniu Norges Bank ogłosił kolejne podniesienie stóp procentowych o 0,25 pp. do poziomu 4,25 proc., ekonomiści spekulowali, czy szczyt podwyżek został już osiągnięty i w przyszłości będzie można liczyć na odwrotny proces.
Obecnie jednak sytuacja norweskiej gospodarki, w szczególności jeśli chodzi o inflację i walutę, nie wpisuje się w optymistyczny scenariusz, dlatego pytanie o stopy procentowe powróciło.

Może być 4,5 proc.

Oczekuje się, że norweski bank centralny utrzyma w tym tygodniu podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie, ale do końca roku może ponownie podnieść koszty finansowania zewnętrznego, aby pomóc w powstrzymaniu wskaźnika CPI i wsparciu słabnącej korony norweskiej, wskazuje sondaż Reuters.
Komisja ds. polityki pieniężnej Norges Bank podniosła we wrześniu stopę referencyjną do najwyższego poziomu od 15 lat, i stwierdziła, że „prawdopodobnie” podniesie ją jeszcze raz w grudniu, jeśli gospodarka rozwinie się zasadniczo zgodnie z oczekiwaniami.  Byłaby to czternasta podwyżka w ciągu ostatnich dwóch lat.
Na grudniowe spotkanie, ostatnie w roku, 16 z 29 ankietowanych w październiku ekonomistów przewidywało podwyżkę do szczytowego poziomu 4,50 proc., podczas gdy 12 nie spodziewało się żadnej zmiany w stosunku do obecnego poziomu 4,25 proc. Jeden z respondentów prognozował stopę na poziomie 4,75 proc.

Problemem wciąż inflacja

Norweskie ceny konsumenckie spadały w ostatnich miesiącach szybciej niż oczekiwano, poniżej prognoz banku centralnego i analityków, ale nadal przekraczają oficjalny cel inflacyjny wynoszący 2 proc. Inflacja zasadnicza wyniosła we wrześniu 3,3 proc. i była znacznie niższa od prognozy Banku Centralnego Norwegii wynoszącej (4,2 proc.). Inflacja
Z drugiej strony, waluta Norwegia powróciła do trendu osłabienia w stosunku do euro i dolara, budząc obawy, że może to ponownie wywołać inflację w związku ze wzrostem kosztów importu.

Na ratunek koronie

Korona jest słabsza niż prezes banku centralnego Ida Wolden Bache i Norges Bank szacowały we wrześniu. Jak wynika z komunikatu banku centralnego z 31 października, zwiększy on w listopadzie sprzedaż koron do 1,4 miliarda dziennie. Oznacza to wzrost z 1,2 miliarda dziennie w październiku.
aby korona mogła znacząco się umocnić, muszą nastąpić zmiany w sytuacji gospodarczej.

aby korona mogła znacząco się umocnić, muszą nastąpić zmiany w sytuacji gospodarczej. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweska waluta znacznie osłabiła się w ostatnich miesiącach. Od lata cena euro wzrosła z najniższej ceny wynoszącej 11,09 NOK do obecnie wynoszącej około 11,85 NOK. Kurs korony reagował już wcześniej stosunkowo mocno, gdy bank centralny ogłaszał transakcje walutowe, jednak we wtorek rano nie było większych ruchów. Po upublicznieniu tej wiadomości w stosunku do euro korona osłabiła się o około dwa centy.
Kurs wymiany korony musi się zmienić przed ogłoszeniem przez Norges Bank nowych stóp procentowych.

Bank centralny ma dylemat

Starszy strateg Dane Cekov z Nordea Markets twierdzi na łamach dn.no, że aby korona mogła znacząco się umocnić, muszą nastąpić zmiany w sytuacji gospodarczej. Nie ukrywa, że ​​ryzyko istnieje, a kurs korony w dalszym ciągu przyprawia bank centralny o ból głowy.
Dodaje, że Norges Bank ma dylemat. Z jednej strony niższy kurs korony sprzyja wysokiemu wzrostowi płac i cen, ale z drugiej strony inflacja nieco spadła z wysokiego poziomu z początku tego roku.
– Myślę, że Norges Bank jest przerażony osłabieniem korony. Jest ona obecnie o 4 proc. niższa od oczekiwanej. Jeśli bank centralny podniesie w grudniu główną stopę procentową, zrobi to, aby wesprzeć kurs korony mówi Cekov.
Sprzedaż koron ma miejsce po zapłaceniu przez koncerny naftowe podatków w koronach norweskich, czyli środkach, które wcześniej zostały przeliczone z dolarów i euro na korony. Część tej kwoty „zatrzymuje” państwo, przeznaczając ją na pokrycie deficytu budżetu. Resztę należy ponownie wymienić na walutę w celu inwestycji w Fundusz Naftowy.
Źródła: Reuters, dn.no, Finansavisen
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok