Biznes i gospodarka

Trwa zapaść kursu korony norweskiej. Z każdym tygodniem jest coraz gorzej

Emil Bogumił

30 października 2023 17:05

Udostępnij
na Facebooku
8
Trwa zapaść kursu korony norweskiej. Z każdym tygodniem jest coraz gorzej

Kurs korony norweskiej spada od kilku tygodni. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Kurs korony jest o 3,6 proc. gorszy niż zakładał Norges Bank, wynika z analizy rynku walut. Taka sytuacja może doprowadzić do zmiany prognoz banku centralnego i dodatkowego podwyższenia stóp procentowych, alarmują eksperci sektora bankowego w Norwegii. Kolejny tydzień trwa osłabienie norweskiego pieniądza wobec dolara, euro i złotówki.
Wrześniowe założenia Norges Banku dostosowano do pozytywnych wieści otoczenia makroekonomicznego. W drugiej połowie października zagroziły im wieści zza oceanu. Wyższe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych przełożyły się na niższą cenę obligacji i akcji. Przez duże powiązanie korony norweskiej z sytuacją międzynarodową, nie jest to dobra wiadomość dla pieniądza kraju fiordów. Dobra kondycja norweskiej gospodarki oraz polityka Amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED) sprawiają, że państwo przyciąga inwestorów, także spoza USA. Tracą na tym kraje i waluty w gorszym położeniu inwestycyjnym, m.in. korona norweska i cała Norwegia.

Kursy walut na niekorzyść Norwegii

Słabość korony norweskiej kolejny tydzień z rzędu widoczna jest wobec najsilniejszych walut świata:

  • dolar amerykański wyceniany jest na średnio 11,14-11,19 NOK,
  • euro wyceniane jest na średnio 11,78-11,81 NOK.

Obie waluty podrożały o blisko cztery proc. w ciągu miesiąca i około pół procenta w skali tygodnia. Są także warte 12-14 proc. więcej niż na początku 2023 roku.
Sytuacja na rynkach ekonomicznych – m.in. wzrost wartości inwestycyjnej USA – oraz napięcia geopolityczne wywołane wojną w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie działają na niekorzyść korony norweskiej.

Sytuacja na rynkach ekonomicznych – m.in. wzrost wartości inwestycyjnej USA – oraz napięcia geopolityczne wywołane wojną w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie działają na niekorzyść korony norweskiej.Fot. Fotolia

Korona norweska wciąż traci także do złotówki. 30 października płacono za nią średnio 2,64-2,65 NOK. Kurs powyżej 2,60 NOK utrzymuje się od połowy października. To jeden z najgorszych momentów korony norweskiej w ciągu ostatnich pięciu lat.

We wrześniu Norges Bank zapowiedział, że planowana jest jedna podwyżka stóp procentowych, do której ma dojść w grudniu. Wskaźnik ma zatrzymać się na poziomie 4,50 proc. i utrzymać do końca 2024 roku. Norweski bank centralny nie przekazał, czy ostatnie wydarzenia na świecie oraz rynkach ekonomicznych wpłyną na zmianę polityki instytucji.

Przeczytałeś kolejną część cyklu walutowego MojejNorwegii. Artykuły dotyczące korony norweskiej ukazują się na portalu w każdy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marek Nowak

02-11-2023 01:29

Niech bank centralny Norwegi zacznie szanować swą norweską walutę i skupować za granica i się wyrówna. To skandal, że legalna waluta No jest warta papieru toaletowego za granicą. A wszystko by wprowadzić teoretyczna wirtualna walute na zlecenie UE.

Didii_

01-11-2023 08:02

A ja się nigdzie nie wybieram.Ten kraj pod wieloma względami jest o niebo lepszy niż Polska. Nie muszę przeliczać NOK na EURO czy PLN kiedy żyje w Norwegii i wydaje korony norweskie..

LewySierpowy

31-10-2023 17:55

Srollu pisowski twoja Szydlo czy h...j wie Jaki zarabia w Euro i nie narzeka,Euro to stabilizacja,a tak zostalo ci wieczne przeliczanie i narzekanie ,ze podwyzki wielkie sa

Krzysztof .......

31-10-2023 17:14

Moze czas na Euro w kraju fiordow

Radosław ....

31-10-2023 17:02

Czas zmienić fakty w książkach Bogaty kraj Norwegia za to Ludzie biedni

Z Norwegii

31-10-2023 09:59

Czas wyjeżdżać z Norwegii.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok