Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Finanse i kredyty

Jak wziąć kredyt w Norwegii i nie żałować: oto pytania najczęściej zadawane ekspertom

Artykuł sponsorowany

15 czerwca 2018 11:22

Udostępnij
na Facebooku
4
Jak wziąć kredyt w Norwegii i nie żałować: oto pytania najczęściej zadawane ekspertom

mn mn

Polacy zamieszkali w kraju fiordów nierzadko decydują się na skorzystanie z usług tamtejszych banków, m.in. zaciągnięcie kredytu konsumenckiego. Co więcej – pożyczki są im chętnie udzielane. I nic dziwnego, skoro statystyki pokazują, że polscy konsumenci na przestrzeni lat stali się w oczach norweskich placówek wiarygodni i godni zaufania, chociażby za sprawą sumiennego wywiązywania się z ustaleń w krótszym czasie, niż przewiduje to umowa podpisana z bankiem.
Wszelkie kredyty to jednak niemałe zobowiązania i procesy, które wielu osobom mogą się wydawać wyjątkowo skomplikowane, szczególnie za granicą. Przed podjęciem decyzji o ubieganiu się o kredyt konsumencki w Norwegii, warto pochylić się nad kilkoma zagadnieniami, których analiza pozwoli uniknąć komplikacji w domowym budżecie. Poprosiliśmy doradcę finansowego – Justynę Muszyńską z firmy Multinor finans – o odpowiedzi na pytania zadawane im najczęściej przez klientów zainteresowanych pożyczką w kraju fiordów.

1. Co to jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki (forbrukslån) to pożyczka bez zabezpieczenia, którą można uzyskać na dowolny cel w Norwegii. Kwota kredytu konsumenckiego waha się od 5 do 500 tys. koron. Spłatę kredytu można rozłożyć maksymalnie na 5 lat, jednak możliwe jest uzyskanie kredytu z okresem spłaty nawet do 15 lat – w takim przypadku wymóg stanowi przeznaczenie całej sumy kredytu na refinansowanie innych zobowiązań.

2. Jakie należy spełniać warunki, aby móc ubiegać się o kredyt konsumencki?

– Oferty kredytów konsumenckich są opracowywane dla każdego kredytobiorcy indywidualnie – zaznacza Justyna Muszyńska, doradca ds. finansowych. O taką pożyczkę może się ubiegać praktycznie każdy, kto skończył 23 lat i ma stały numer personalny, a także jest zameldowany w Norwegii. Oferty przyznawane są z reguły osobom, które posiadają udokumentowany stały dochód roczny z tytułu pracy w wysokości minimum 220 tys. koron brutto. Wymagana dokumentacja to ostatni odcinek z pensji oraz skattemelding. – Warto składać zapytania, aby sprawdzić, czy faktycznie przysługuje nam kredyt konsumencki – dodaje Muszyńska.

3. Co ma zrobić osoba z d-nummerem, aby uzyskać stały numer personalny i móc wnioskować o kredyt?

Wątpliwości krok po kroku rozwiewa Justyna Muszyńska. Aby móc ubiegać się o stały numer personalny (fødselsnummer) w Norwegii, należy udać się do lokalnego oddziału Skatteetaten (Urzędu Podatkowego). W Skatteetaen, w dziale Folkeregisteret, trzeba wypełnić wniosek oraz dołączyć dokumentację: ważny dokument tożsamości, minimum półroczny kontrakt o pracę oraz umowę kupna lub najmu mieszkania. Na przyznanie stałego numeru personalnego czeka się zazwyczaj od 3 do 4 tygodni. Po otrzymaniu fødselsnummeru można zawnioskować o kredyt konsumencki w Norwegii.

Warto mieć na uwadze, że zdolność kredytowa jest rejestrowana przez agencje gromadzące dane o dłużnikach, takie jak np. Experian czy Bisnode (odpowiednik polskiego Biura Informacji Kredytowej – BIK). Po otrzymaniu numeru personalnego w Norwegii, należy skontaktować się z Experianem oraz Bisnode i poprosić o obliczenie na jego podstawie wyniku/zdolności kredytowej.

Fødselsnummer/D-nummer – norweski odpowiednik PESEL-u, numer personalny składający się z 11 cyfr. D-nummer to tymczasowy numer personalny, fødselsnummer – stały. Są one niezbędne do kontaktów z urzędami publicznymi, jak również do założenia konta w banku.

D-nummer otrzymują osoby bez stałego pobytu w Norwegii, które zamierzają przebywać w kraju mniej niż 6 miesięcy. Numer ten nie upoważnia do ubiegania się o kredyt w Norwegii. O fødselsnummer mogą się natomiast starać osoby, których pobyt w Norwegii przekroczył pół roku, czyli w świetle ustawy o ewidencji ludności wystarczająco długo do uzyskania statusu rezydenta. W Norwegii niezbędny do ubiegania się o kredyt.

4. Czy bank, w którym posiada się konto, zaoferuje lepsze warunki kredytowe?

Muszyńska: - Banki, w których posiadamy konto, często proponują nam kredyt konsumencki lub kartę kredytową. Większość z nas uważa, że skoro jesteśmy klientami banku, to na pewno przedstawi nam on świetną ofertę. Z doświadczenia wiem, że ciężko określić, czy otrzymana oferta jest naprawdę konkurencyjna. Warto w takiej sytuacji sprawdzić oferty w innych bankach – miejmy jednak na uwadze, że oferty widniejące na stronach www poszczególnych banków to jedynie kalkulacja, a nie wiążąca oferta.

Na rynku można skorzystać z pomocy pośredników kredytowych, którzy posiadają umowy z bankami i za pomocą jednego wniosku kredytowego online wysyłają zapytanie nawet do 18 banków w Norwegii. Po otrzymaniu ofert łatwiej ocenić, czy oferta otrzymana od „naszego” banku jest atrakcyjna, czy jednak lepiej będzie skorzystać z oferty konkurencji.

5. Na co trzeba zwrócić uwagę, biorąc kredyt konsumencki w Norwegii?

– Banki posiadają różne wymogi dotyczące stażu pracy lub zarobków w Norwegii, natomiast im dłużej pracujemy i im więcej zarabiamy, tym lepiej bank oceni naszą zdolność kredytową – wyjaśnia Justyna Muszyńska z Multinor finans. W trakcie ubiegania się o kredyt konsumencki należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania nominalnego oraz rzeczywistego, na koszt utworzenia kredytu, który jest zależny od oferty konkretnego banku oraz od wysokości kwoty kredytu konsumenckiego.Następnym ważnym parametrem jest okres spłaty zadłużenia oraz miesięczna rata. Po wstępnym wyrażeniu zgody na ofertę, bank udostępnia klientowi link do oferty wraz z umową kredytową. – Umowa kredytowa zazwyczaj jest ważna przez 30 dni, dlatego nie podejmujmy pochopnie decyzji – radzi Muszyńska. Należy sumiennie przeczytać umowę kredytową i sprawdzić, czy na pewno kwota kredytu, oprocentowanie nominalne i rzeczywiste oraz miesięczna rata nie uległy zmianie. Warto też zasięgnąć opinii doradcy finansowego, nie bójmy się zadawać pytań w razie niejasności.

6. Czy pośrednik kredytowy pobiera jakiś procent od kredytu?

Nie, pośrednicy kredytowi nie pobierają prowizji od kredytu ani żadnych innych opłat za pomoc w otrzymaniu kredytu konsumenckiego. Pośrednicy zarabiają na podstawie umów z bankami, nie na opłatach indywidualnych.

7. Czy kredyt konsumencki można spłacić szybciej bez żadnych kosztów? Co się wtedy dzieje z odsetkami?

– Tak: kredyt konsumencki w Norwegii można spłacić tak naprawdę w każdym dogodnym momencie. Na przykład, jeżeli oferta kredytowa została oparta na 5-letnim okresie spłaty, a kredyt spłacimy już po 3 latach, to zaoszczędzimy 2 lata płacenia odsetek – wyjaśnia Justyna Muszyńska. Polacy często wnioskują o dłuższy okres spłaty, tak aby miesięczna rata była niska i nie obciążała ich domowego budżetu. Statystyki pokazują, że zaciągane przez nas kredyty konsumenckie są spłacane szybciej, niż przewiduje to umowa, przez co banki w Norwegii bardzo chętnie oferują swoje usługi mieszkańcom kraju fiordów pochodzącym z Polski.

8. Jakie jest średnie oprocentowanie kredytu konsumenckiego?

– Tak jak wspominałem wcześniej, oferty kredytów konsumenckich są opracowywane dla każdego kredytobiorcy indywidualnie i wiele czynników ma wpływ na wysokość oprocentowania. Banki w Norwegii starają się prześcigać z parametrami, żeby zyskać możliwą największą konkurencyjność na rynku i żeby to właśnie ich oferta została wybrana przez konsumenta – tłumaczy doradca finansowy. Obecnie oprocentowanie kredytów konsumenckich waha się na poziomie od 6,49 proc. do nawet 26,9 proc., w zależności od indywidualnej zdolności kredytowej wnioskodawcy.

9. Jaka jest różnica między oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym?

Według wyjaśnień doradcy finansowego oprocentowanie nominalne to oprocentowanie kredytu, które opracował dla nas bank na podstawie parametrów naszej zdolności kredytowej. Oprocentowanie rzeczywiste natomiast to oprocentowanie nominalne plus wszystkie inne koszty i opłaty związane z kredytem, takie jak koszt utworzenia kredytu, opłata za wystawienie faktury papierowej lub elektronicznej czy miesięczna opłata ratalna. Kwota kredytu i okres spłaty również mają wpływ na wysokość oprocentowania rzeczywistego.

10. Czy elektroniczna legitymacja BankID jest niezbędna do otrzymania kredytu konsumenckiego w Norwegii?

Justyna Muszyńska: – Klient ma prawo wnioskować o kredyt konsumencki, nie posiadając BankID, jednak banki będą wymagać elektronicznego podpisu w razie wyrażenia chęci podjęcia kredytu. Pamiętajmy, że umowa kredytowa jest ważna przez 30 dni, a utworzenie BankID nie jest szczególnie problematyczne i czasochłonne. Wystarczy udać się do oddziału banku, w którym posiadamy konto bankowe, i poprosić o uruchomienie usługi BankID oraz wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości (paszport lub norweski dokument ze zdjęciem). Po załatwieniu formalności w banku czas oczekiwania na BankID to średnio 7 dni.

BankID – elektroniczna legitymacja, która pozwala na szybką identyfikację i podpisywanie się online. Za jej pomocą załatwimy zdalnie większość finansowych i urzędowych spraw.

11. Czy można ubiegać się o kredyt konsumencki z inkasso?

Często klienci proszą o udzielenie kredytu konsumenckiego, aby móc spłacić wszystkie zadłużenia obłożone nadzorem i zostać wypisanym z rejestru zadłużeń. – Niestety, banki w Norwegii nie dają możliwości ubiegania się o kredyt konsumencki, kiedy posiadamy aktywne zadłużenie w postaci inkasso, ponieważ wychodzą z założenia, że nie można spłacić zadłużenia innym zadłużeniem – mówi Muszyńska. Niektóre banki w Norwegii pracują nad utworzeniem takiej oferty kredytowej, jednak na tę chwilę nie istnieje taka możliwość.

12. Kredyt konsumencki czy na samochód – co wybrać?

Opcje porównuje doradca finansowy z Multinor finans: – Ubiegając się o kredyt na samochód, otrzymamy ofertę z niższym oprocentowaniem, jednak banki narzucą nam najdroższy typ ubezpieczenia, czyli fullkasko. Zazwyczaj wymagają również wkładu własnego. Osoby niemające zniżek w Norwegii mogą wtedy ponieść spore roczne koszta z tytułu ubezpieczenia. Istnieje niepisana zasada, że do 150 tys. koron bardziej opłaca się wziąć kredyt konsumencki i wykupić dogodne dla siebie ubezpieczenie. Samochód nie będzie wówczas stanowił zabezpieczenia kredytu ani nie będzie kredytowany, dzięki czemu w przyszłości nie pojawią się kłopoty ze sprzedażą pojazdu.

13. Kredyt konsumencki a elastyczna linia kredytowa – jakie są różnice?

Zgodnie z wyjaśnieniami naszych doradców różnica między kredytem konsumenckim a linią kredytową polega na tym, że kredyt konsumencki zakłada stałe ramy odnośnie miesięcznych rat i okresu spłaty, które są oparte na kwocie kredytu oraz okresie spłaty. – Oczywiście wciąż mamy prawo „nadpłacać” raty tak, aby wcześniej spłacić kredyt. Linia kredytowa pozwala nam dowolnie dysponować środkami, a miesięczna rata jest uzależniona od kwoty, którą na ten moment dysponujemy – analizuje doradca.

Na przykład, jeżeli podjęliśmy linie kredytową na 500 tys. koron, gdzie 200 tys. koron jest zamrożone – miesięczna rata jest obliczona na bazie 300 tys. koron, którymi dysponujemy. Płacimy odsetki tylko za te 300 tys. koron, bank wystawia fakturę na kwotę odsetek, a nadpłacana przez nas kwota to kapitał. Zamrożonymi środkami możemy w każdej chwili dobrowolnie dysponować. – Linia kredytowa cieszy się coraz większą popularnością dzięki dogodnemu systemowi ratalnemu oraz wolności, która pozwala nam dysponować środkami wedle naszych potrzeb i preferencji – podsumowuje.

14. Czy mogę ubiegać się o kredyt konsumencki, prowadząc własną działalność?

Zdaniem Justyny Muszyńskiej nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby, które prowadzą działalność na terenie Norwegii, mogły ubiegać się o kredyt konsumencki. Dokumentacja wymagana przez banki to resultatregnskap za bieżący rok (bilans zysków i strat), næringsoppgave (dodatek do rozliczenia rocznego za poprzedni rok) oraz skattemelding.

15. Wraz z kuzynem planujemy otworzyć firmę w Norwegii i potrzebujemy kredytu na zakup sprzętu. Czy bank rozpatrzy nasz wniosek?

O ile banki nie mają nic przeciwko współkredytobiorcom, to wniosek kredytowy, w którym widnieje relacja typu rodzic-dziecko, rodzeństwo czy kuzynostwo, nie zostanie przez bank zaakceptowana – podkreśla Muszyńska. Jedynie osoby, które są małżeństwem, są w zarejestrowanym związku lub w konkubinacie, mogą wspólnie wnioskować o kredyt konsumencki w Norwegii.

16. Czy można odliczyć odsetki od kredytu konsumenckiego przy rozliczeniu podatkowym?

Justyna Muszyńska: – Oczywiście, odsetki od każdego kredytu konsumenckiego, który podjęliśmy na terenie Norwegii, można odliczyć od podatku. Każdego roku otrzymujemy zestawienie z banku, które wykazuje saldo naszego zadłużenia oraz kwotę zapłaconych odsetek. Dane te zostają automatycznie zaciągnięte do naszego skattemeldingu i widnieją w punkcie 3.3/4.8 „Renter, gjeld, andre kapitalkostnader og fradrag”. Jeżeli nie widzimy naszego kredytu konsumenckiego na skattemeldingu, warto uwzględnić to zadłużenie, posiłkując się zestawieniem rocznym z banku lub zlecając rozliczenie firmie, która specjalizuje się w rozliczeniach podatkowych w Norwegii.

17. Czy warto refinansować swoje kredyty lub karty kredytowe?

W ostatnich latach refinansowanie zyskało dużo na popularności, a statystyki wykazują, że w skali miesiąca banki równie często refinansują zadłużenia co udzielają nowych kredytów – zauważa doradca finansowy. Polacy w Norwegii często mają trudności ze zbudowaniem zdolności kredytowej i na samym początku swojej przygody z kredytami w kraju fiordów nie mogą liczyć na korzystne oprocentowanie. Naszymi potrzebami finansowymi często kieruje określony cel, taki jak na przykład remont lub kupno samochodu. – Kiedy podczas pierwszego wniosku kredytowego otrzymujemy ofertę na niższą kwotę niż potrzebujemy, nie powinniśmy się poddawać – radzi Muszyńska. Zdaniem doradcy finansowego warto przyjąć ofertę na niższą kwotę kredytu lub z gorszym oprocentowaniem, sumiennie spłacać raty i po minimum 6 miesiącach złożyć nowy wniosek kredytowy z opcją refinansowania.

Jako kredytobiorcy z historią kredytową stajemy się konkurencyjni na rynku i to banki „walczą” o to, aby zaoferować nam korzystne warunki. Na przykład jeżeli pierwotnie wnioskowaliśmy o 200 tys. koron, a otrzymaliśmy ofertę na 70 tys. koron i ją zaakceptowaliśmy, możemy wnioskować ponownie o 200 tys. koron. Wówczas banki przychylniej spojrzą na nasz wniosek, oferta powinna opiewać na preferowaną przez nas kwotę, a oprocentowanie będzie niższe. Żyjemy w czasach, gdzie nasza sytuacja życiowa potrafi diametralnie ulec zmianie w przeciągu kilku miesięcy. Nowa umowa o pracę, podwyżka, zmiana pracy czy dodatkowe dochody z tytułu najmu korzystnie wpływają na naszą zdolność kredytową. – Każdy, kto posiada zadłużenia w Norwegii, powinien raz na 6-12 miesięcy wysłać wniosek o refinansowanie, żeby sprawdzić, czy może ubiegać się o kredyt na korzystniejszych warunkach – mówi Justyna Muszyńska.

Dzięki refinansowaniu nie musimy spłacać 2, 3 czy 4 rat miesięcznie, tylko łączymy nasze kredyty w jedno, dogodne i prawie zawsze tańsze zadłużenie. Firmy zajmujące się pośrednictwem kredytowym mogą dogodnie, bez wychodzenia z domu wysłać wniosek o refinansowanie nawet do 18 banków w Norwegii, dzięki czemu prawdopodobieństwo tego, że otrzymamy korzystniejszą ofertę kredytowania niż tę, którą posiadamy, jest bardzo wysoka.
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Monikal

25-04-2019 21:58

Dobry wieczór. Chciałabym dowiedzieć się czy w Norwegii tak jak w Polsce potrzebna jest zgoda współmałżonka na zaciągnięcie dużego kredytu (zaznaczam że kredytobiorca pracuje w Norwegii a współmałżonka przebywa w Polsce),
Czy może być tak że instytucje w Norwegii bez zagłębienia się czy ktoś ma rodzinę czy ma zobowiązania w Polsce udzielają wysokich kredytów np na kupno mieszkania?
Bardzo proszę o odp. Pozdrawiam Monika

Niestety nie można wziąć kredytu na zasadach hipoteki na zakup nieruchomości w Polsce. Banki norweskie nie mają podpisanych umów z bankami w Polsce. Dlatego też aby uzyskać pożyczkę w Norwegii to jedynym rozwiązaniem jest właśnie kredyt konsumencki.

Ireneusz Adamczyk

25-06-2018 01:22

Czy mogę wziąć kredyt na kupno mieszkania w Polsce?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok