Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Numer identyfikacyjny: pierwszy krok, by zacząć życie w Norwegii

Monika Pianowska

15 września 2017 12:00

Udostępnij
na Facebooku
10
Numer identyfikacyjny: pierwszy krok, by zacząć życie w Norwegii

Budynek Skatteetaten w Oslo. wikimedia.org - ChickenFalls - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

W Norwegii numeru personalnego używa się w kontaktach z instytucjami publicznymi jako swego rodzaju identyfikatora. Przykładowo okazuje się on niezbędny do założenia konta bankowego i przy składaniu wniosku o nową kartę podatkową, a także przy szeregu innych formalności.
Bez wątpienia się przydaje, ponieważ dzięki niemu pracodawca będzie mógł przelewać podatnikowi płacę, a Urząd Podatkowy – ewentualną nadpłatę podatku. W skrócie jest to odpowiednik polskiego numeru PESEL. Co należy zrobić, by go uzyskać?

Krok pierwszy: zaistnieć w rejestrze

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać po przybyciu do Norwegii, jest zarejestrowanie się w Urzędzie ds. Cudzoziemców (UDI), czego można dokonać przez wypełnienie aplikacji dostępnej na stronie internetowej instytucji. Po rejestracji należy udać się na spotkanie w najbliższej placówce urzędu.

Rejestracji można dokonać także na policji albo za pośrednictwem Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Zarówno tam, jak i w przypadku UDI, należy pamiętać o zabraniu umowy o pracę i paszportu. Bez rejestracji nie można starać się ani o pozwolenie na stały pobyt na terytorium Norwegii, ani wnioskować o przyznanie norweskiego obywatelstwa.

To przepustka do uzyskania numeru personalnego, który z kolei umożliwi chociażby korzystanie z usług banków, jak założenie konta czy wzięcie pożyczki, placówek medycznych, edukacyjnych etc.

Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych (SUA) to miejsce będące wynikiem współpracy Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet), Policji (politiet), Urzędu Podatkowego (Skatteetaten) oraz Urzędu Imigracyjnego (UDI), w którym przyjeżdzający do Norwegii do pracy obcokrajowcy mogą uzyskać informacje oraz złożyć podania.
~sua.no

W Norwegii bez pracy (a więc i konieczności rejestracji) można przebywać trzy miesiące. Po upływie tego okresu trzeba zarejestrować się jako poszukujący pracy, co wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na przebywanie na terenie Norwegii przez kolejne pół roku. Ten czas należy jednak wykorzystać na znalezienie zatrudnienia.

Krok drugi: uzyskanie karty podatkowej

Po rejestracji trzeba natomiast udać się do Urzędu Podatkowego (Skatteetaten). Tutaj, dzięki posiadanej umowie o pracę, razem z kartą podatkową otrzymuje się D-nummer bądź fødselsnummer. W przypadku osób przebywających w Norwegii już ponad 6 miesięcy i kwalifikujących się tym samym do statusu rezydenta jest to fødselsnummer, natomiast obcokrajowcy, którzy zamierzają przebywać w kraju poniżej pół roku, otrzymują D-nummer.
D-nummer to tymczasowy numer personalny, który w Norwegii stanowi 11-cyfrowy kod identyfikacyjny. Otrzymują go osoby bez stałego pobytu w Norwegii, które zamierzają przebywać w kraju mniej niż 6 miesięcy. Numer ten nie upoważnia do ubiegania się o kredyt w Norwegii.

Do Skatteetaten koniecznie trzeba wziąć ze sobą poświadczenie rejestracji, umowę o pracę bądź pisemną ofertę pracy (osoby zatrudnione w agencjach pracy muszą dodatkowo przedstawić potwierdzenie zlecenia) oraz paszport.

Z kolei fødselsnummer to stały numer personalny. Mogą się o niego starać osoby, których pobyt w Norwegii przekroczył pół roku, czyli w świetle ustawy o ewidencji ludności wystarczająco długo do uzyskania statusu rezydenta. W momencie otrzymania numeru personalnego przestaje się używać D-nummeru.

Numer personalny składa się z 11 cyfr, gdzie pierwsze sześć cyfr wskazuje datę urodzenia. Jest ważny przez całe życie. W Norwegii niezbędny do ubiegania się o kredyt.
Źródła: skatteetaten.no, nyinorge.no, sua.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dziobu89

28-06-2022 14:44

Witam
Czy można rozpocząć pracę w Norwegii podczas oczekiwania na d-nummer? Przecież bez tego konta w banku nie można założyć czy pracodawca będzie wypłacał pieniądze "do ręki"? Co z wynajęciem domu / mieszkania ? Czy w oczekiwaniu na ten numer można funkcjonować w miarę normalnie?

Onty_Ja_Gabriel_3.

13-10-2019 20:32

Sikkorka napisał:
Czy moge (jak?) uzyskac d\'nummer po rejestracji na Policji, ale nie pracujac w Norwegii? W formularzu skladanym przez malzonkow do Skatteetaten celem uzyskania potwierdzenia mozliwosci zawarcia slubu wymagany jest normalny numer lub przynajmniej d\'nummer. Bardzo prosze o podpowiedz. Nie wiem jak jest obecnie, jednak do niedawna nie trzeba było wcale pracować, ani nawet szukać pracy by otrzymać numer personalny.
Wystarczyło jedynie w najbliższym zamieszkania, skattekontoret wypełnić dokładnie i poprawnie odpowiedni druk pobytowy, na okres dłuższy niż 6 miesięcy i prawie z automatu otrzymywało się -D- numer.

marcinEez

17-08-2019 16:41

Czyli jak po pół roku D nummer staje się fodsel nummerem czy coś trzeba zrobić

boj fra oszlo

07-08-2019 18:55

PACIFIC napisał:
Wyczytałem, że D numer nadaje się osobom podejmująca pracę do 6 miesięcy w Norwegii. To jak to wreszcie jest? Czy będzie ważny kiedy przyj3żdżam po roku nieobecności?

...nikt ci juz tego numeru nie zabierze w Norwegii
..jest twoj na zawsze
...taki niesmiertelnik...na caly zywot

R. C.

07-08-2019 12:25

Wyczytałem, że D numer nadaje się osobom podejmująca pracę do 6 miesięcy w Norwegii. To jak to wreszcie jest? Czy będzie ważny kiedy przyj3żdżam po roku nieobecności?

R. C.

05-08-2019 21:34

Dzięki

MultiNOR Konsultant

05-08-2019 08:41

Raz nadany numer personalny dopisany jest do danej osoby na całe życie. Dokładnie na tej samej zasadzie jak numer pesel w Polsce.

R. C.

05-08-2019 06:13

Czy wracając po roku do Norwegii D numer, nadal jest ważny.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok