Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Finanse i kredyty

Pożyczka w Norwegii a w Polsce: porównujemy wymogi, szukamy korzyści

Maja Zych

08 marca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
13
Pożyczka w Norwegii a w Polsce: porównujemy wymogi, szukamy korzyści

W Norwegii od obywateli innych krajów starających się o kredyt często wymaga się adresu zarejestrowanego w ewidencji ludności (folkeregisteret). Na zdjęciu: gmach Norges Banku przy Bankplassen w Oslo. wikimedia.org/ fot. User:Mahlum/ public domain

Wielu Polaków, którzy pracują w Norwegii, zastanawia się, w jakim kraju korzystniej jest ubiegać się o kredyt. Aby porównać oferty i wybrać najlepszą opcję, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak wysokość oprocentowania czy wymagania stawiane przez banki. W Polsce dostęp do takich informacji jest o wiele trudniejszy niż w Norwegii, a większość szczegółów można poznać dopiero po wstępnej weryfikacji indywidualnej sytuacji.
W artykule punktujemy najważniejsze różnice, na które warto zwrócić uwagę, ubiegając się o kredyt gotówkowy, a także wady i korzyści ubiegania się o pożyczkę w Polsce i w Norwegii.

Kredyt konsumencki (nor. forbrukslån) to kredyt gotówkowy, który można wziąć na dowolny cel bez dodatkowego zabezpieczenia.

Nie każdy bank udzieli kredytu

Przejrzeliśmy oferty kilku najpopularniejszych polskich banków. Nie wszystkie z nich udzielają kredytów osobom pracującym za granicą, a w przypadku osób zarabiających w koronach wybór jest bardzo ograniczony – bankiem, który najczęściej udziela takich pożyczek jest między innymi Pekao S.A., a na przykład o kredyt w Alior Banku mogą ubiegać się jedynie osoby pracujące w firmie, która ma placówkę w Polsce.

W Norwegii wybór kredytów gotówkowych jest o wiele szerszy – a jak wiadomo – im większa konkurencja, tym bardziej banki prześcigają się w korzystniejszych propozycjach. Dlatego to w kraju fiordów łatwiej będzie dobrać pożyczkę dobraną do indywidualnych potrzeb.

Jakie warunki należy spełnić?

W przypadku kredytu gotówkowego polskie placówki nie stawiają zbyt wielu wymagań – w jednym z polskich banków, oprócz ważnego dokumentu tożsamości, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach z minimum trzech ostatnich miesięcy oraz ważnej umowy o pracę. W przypadku Norwegii nie jest to podstawowy warunek – niektóre banki przyznają także pożyczki osobom, które przebywają na zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger) lub rehabilitacyjnym (AAP). Wszystko uzależnione jest jednak od indywidualnej sytuacji osoby ubiegającej się o kredyt.

W przypadku norweskich banków wymagania dotyczące kredytobiorców różnią się, jednak najczęściej osoby ubiegające się o kredyt muszą mieć ukończone 20 lat, a także zarabiać co najmniej 220 000 koron brutto rocznie. W Polsce nie stawia się z kolei dolnej granicy wieku, jednak, jak dowiedzieliśmy się w jednym z banków, wiek kredytobiorcy i okres spłaty nie mogą przekroczyć 75 lat. Trudno natomiast dowiedzieć się, jakie minimalne roczne wynagrodzenie trzeba otrzymywać, aby móc ubiegać się o kredyt – zdolność kredytową konsultanci wyliczają w zależności od kwoty pożyczki i indywidualnej sytuacji.

W Norwegii od obywateli innych krajów starających się o kredyt często wymaga się adresu zarejestrowanego w ewidencji ludności (folkeregisteret). Ważne również, aby kredytobiorca posiadał stały numer personalny (fødselsnummer). W przypadku jednego z polskich banków wymagany jest jedynie status rezydenta.
PODSTAWOWE WYMAGANIA
Norweskie banki Jeden z polskich banków
Umowa o pracę nie jest wymagana, wystarczy ostatni odcinek z pensji Wymagana umowa o pracę i zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy
Trzeba mieć ukończone 20 lat Nie obowiązuje wiek minimalny
Minimalne zarobki 220 tys. NOK rocznie Minimalne zarobki uzależnione od kwoty, którą chce się pożyczyć
Zarejestrowany adres w Norwegii i numer personalny Status rezydenta

Tyle można pożyczyć

W Norwegii kredyt konsumencki można wziąć na maksymalną kwotę 500 tysięcy NOK na okres 5 lat. Polskie banki oferują natomiast do 200 tysięcy złotych, a maksymalny okres spłaty to 8-10 lat.

Należy też pamiętać, że wysokość kredytu, jaką bank może udzielić klientowi, jest uzależniona od jego zdolności kredytowej. W zależności od banku wpływać na nią mogą między innymi wysokość zarobków, czas zatrudnienia u jednego pracodawcy czy długość pobytu w Norwegii.

Najkorzystniejsze oprocentowanie

Warto także wiedzieć, że w Polsce wysokość maksymalnego oprocentowania jest regulowana prawnie. Banki udzielające takich kredytów oferują zazwyczaj odsetki w wysokości 8-10 proc. Trzeba jednak doliczyć do tego także prowizję, którą pobiera kredytodawca, np. w przypadku jednego z polskich banków wynosi ona 6 proc.

W Norwegii do tej pory nie wprowadzono podobnych przepisów, dlatego różnice w poszczególnych ofertach mogą być dość duże. W przypadku kredytu konsumenckiego mogą zaczynać się w okolicach 8-9 proc. i sięgać nawet 20-25 proc. lub więcej – oprocentowanie zawiera już jednak prowizję pobieraną przez bank, dlatego oferta przedstawiać będzie łączne koszty udzielenia pożyczki.

W placówce czy online?

Procedury związane z ubieganiem się o kredyt mogą być bardzo czasochłonne, dlatego warto też zwrócić uwagę na to, która opcja będzie dla nas bardziej korzystna. Dużą zaletą pożyczek w norweskich bankach jest to, że w większości przypadków jesteśmy w stanie załatwić wszystkie formalności bez konieczności wychodzenia z domu – potrzebne będzie jedynie posiadanie BankID, czyli swego rodzaju elektronicznej legitymacji.

W przypadku pożyczki w Polsce nie ma niestety takiej możliwości. Osoba ubiegająca się o kredyt zmuszona będzie pojawić się w placówce – w niektórych przypadkach wystarczy jednak tylko jedna wizyta, aby dopiąć wszystkich formalności, jednak trzeba być przygotowanym na kilka spotkań w banku, co wiązać się będzie z kolejnymi kosztami podróży do Polski.

Tłumaczenia przysięgłe niezbędne

Osoby rozważające ubieganie się o kredyt w Polsce, muszą też pamiętać, że wszystkie norweskie dokumenty, których wymagać będzie bank, muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Już na początku starań o kredyt wiążę się to zatem z dodatkowymi kosztami, które mogą wynieść nawet tysiące złotych. Koszt jednej strony rozliczeniowej tłumaczenia przysięgłego waha się zwykle między 60 PLN a 120 PLN.

Kredyt gotówkowy – podsumowanie

Najważniejsze różnice, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając kredyt w polskim lub norweskim banku:
Oferta norweskich banków Oferta jednego z polskich banków
Do 500 tys. NOK Do 200 tys. PLN
Okres spłaty do 5 lat Okres spłaty do 8 lat
Średnie oprocentowanie od 8 do 25 proc. zawierające prowizję Oprocentowanie 8,99 proc. i prowizja 6 proc.
Oferta także dla osób, które nie posiadają umowy o pracę Konieczne jest zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę
Pożyczka online Konieczne kilka wizyt w placówce
- Potrzebne tłumaczenia przysięgłe
Stały dochód powyżej 220 tys. NOK rocznie Minimalne dochody uzależnione od kwoty, jaką chce się pożyczyć
Wymagane ukończone 20 lat -
Stały adres zamieszkania i numer personalny Status rezydenta
Formalności załatwiane w języku norweskim Formalności załatwiane w języku ojczystym

Alternatywą kredyt hipoteczny

Większość Polaków, którzy zastanawiają się nad wzięciem kredytu gotówkowego, chce przeznaczyć pożyczoną kwotę na zakup nieruchomości w Polsce. W takiej sytuacji można także rozważyć kredyt hipoteczny – po zmianach w norweskim prawie możliwość wzięcia takiego kredytu na dom za granicą ogranicza się jedynie do Francji i Hiszpanii.  

Jeśli chodzi o polskie banki, to procedury wiążą się z większą ilością formalności niż w przypadku kredytu gotówkowego, a także minimum 10 proc. wkładu własnego. Przykładowymi wymaganiami w takim wypadku mogą być odcinki z wypłaty z ostatnich 24 miesięcy, zeznanie podatkowe (skattemelding) za ostatni rok oraz umowa o pracę. Jeden z odcinków pensji, pierwsza strona skattemelding i cała umowa muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Warto też zwrócić uwagę na koszty związane z podróżą do Polski, urlopy w pracy, aby móc polecieć na spotkanie w banku, a nierzadko też koszty noclegu.

Tydzień od pierwszego spotkania bank przedstawia swoją ofertę, a następnie mijają około 3 tygodnie do kolejnego spotkania. Jest to zatem rozwiązanie, które wymaga dużej ilości wolnego czasu, a osoba, która zdecyduje się na tego typu rozwiązanie, musi zdawać sobie sprawę z dodatkowych kosztów, które trzeba będzie ponieść. Część formalności można jednak załatwić na przykład nasz partner lub członek rodziny, któremu udzielimy upoważnienia.
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

10-03-2018 16:23

...jakkolwiek kredyty nie są złym rozwiazaniem...
...jezeli nie jest to kredyt o drakonskich odsetkach
...zamiast wyłoźyc całą gotowke np 300 tys na budowe domu.
...czasami tež nie ma po ludzku wyboru
...niech żyją kredyty i kredytobiorcy!!!

Nie żyrantem tylko kredytobiorcą A żyrant to człowiek który porecza za kredytobiorce występuje czasami w niektórych przypadkach kredytowych.

boj fra oszlo

10-03-2018 13:51

MariuszKarolak napisał:
Nie rodzice maja wziasc kredyr na mnie tylko taki kredyt jest wstanie uzyskać człowiek zarabiający w nok

...ktokolwiek bioracy udzial w zdolnosci kredytowej
...staje sie dla banku zyrantem
.

Nie rodzice maja wziasc kredyr na mnie tylko taki kredyt jest wstanie uzyskać człowiek zarabiający w nok

Siada na emeryturę jak nie spłacasz im nie zabiorą hipoteki bo jeśli mówisz o kredycie hipotecznym to mówimy o własnej hipotece nie o rodziców. Chyba że bierzecie kredyt hipoteczny i razem mieszkacie

boj fra oszlo

10-03-2018 13:05

czyli rodzice maja wzi!sc kredyt dla ciebie???
...bierzesz ekonomie pod uwage co sie stanie w przypadku jak stracisz zrodlo zarobkowania..
...starym ci siądą na emeryturze albo jeszcze gorzej straca dach nad glowa
...jak chcesz wziasc kredyt to nie bierz źyrantòw po kądzieli,bo stracisz dom i rodzine
...

Popytajcie w banku nie zyrant tylko to tak wychodzi ze np rodzice biorą w Polsce kredyt A pan tylko zdolność podkreca zarobkami norweskim. Może pan zarabiać więcej niż Ci z którymi bierzecie kredyt ale zarobki polskie nie mogą być niższe niż norweskie. Jeśli zarobki norweskie przewyższają polskie to bank ucina do zdolności nadwyżkę obniża to do niższego poziomu. Tzn. np. 3500 zl do zdolności polskie zarobki, zarobki z Norwegii 3000zl to nic ze zarabiacie więcej. Tak jest w BS grupy sgb. Z tego co wiem na dzień dzisiejszy jedyny bank który bierze pod uwagę zarobki norweskie do obliczenia zdolności w sytuacji gdy się chce wziąść kredyt w polskiej walucie. Można Jeszcze wziąść w nok bodajże PKO SA tam może nie trzeba nikogo z polskimi zarobkami do przystąpienia do kredytu. Ale to kredyt w NOK nie w PLN i bodajże 40% wkładu własnego. Trzeba by było sprawdzić. Jeśli się myle poprawcie mnie ale to tak jest teraz w naszej sytuacji odnośnie kredytu do zaciagniecia w Polsce

boj fra oszlo

10-03-2018 11:14

bojfraoszlo napisał:
MariuszKarolak napisał:
Wkład własny minimum 20% w Polsce trzeba przystąpić do kredytu z kimś kto zarabia w PL. A raczej ta osoba co zarabia w PL przystępuje z kimś kto zarabia np. w NOK. No właśnie. W jednym tylko banku nie jednym z banków. W komercyjnym nie dostanie się kredytu na podstawie zarobków zagranicznych chyba że w walucie w której się zarabia. Pzdr
...z kims kto zarabia w PL????
...przecież to bedzie tzw. żyrant
...to co to za wielka faska????
...prowizja i żyrant????


*łaska

boj fra oszlo

10-03-2018 11:13

MariuszKarolak napisał:
Wkład własny minimum 20% w Polsce trzeba przystąpić do kredytu z kimś kto zarabia w PL. A raczej ta osoba co zarabia w PL przystępuje z kimś kto zarabia np. w NOK. No właśnie. W jednym tylko banku nie jednym z banków. W komercyjnym nie dostanie się kredytu na podstawie zarobków zagranicznych chyba że w walucie w której się zarabia. Pzdr



...z kims kto zarabia w PL????
...przecież to bedzie tzw. żyrant
...to co to za wielka faska????
...prowizja i żyrant????

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok