Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rok szkolny pod kontrolą. Rodzicu, sprawdź, o czym musisz pamiętać Edukacja
Hanna Jelec 17 sierpnia 2018
08:00

Rok szkolny pod kontrolą. Rodzicu, sprawdź, o czym musisz pamiętać

2
Skomentuj
W sierpniu rusza nowy rok szkolny. Pamiętajcie, że o terminach ferii decydują gminy - warto sprawdzić rozpiskę. fotolia.com/Royalty Free
W okolicach 20 sierpnia dzieci w Norwegii ruszają do szkół. Dla wszystkich, którzy nie czują się pewni w temacie, przygotowaliśmy zbiór informacji dotyczących norweskiej edukacji – grafik ferii i dni wolnych, spis najpotrzebniejszych rzeczy do wyprawki i kilka podstawowych terminów. Przeczytajcie, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu!
Wakacje minęły, a wraz z drugą końcówką sierpnia rusza kolejny rok szkolny – 2018/2019. To aż 190 dni, podczas których musimy stawiać czoła codziennym wyzwaniom, pilnując jednocześnie, by nie przeoczyć spraw związanych z norweską szkołą. Dlatego właśnie poniżej znajdziecie małą ściągę z rozpiską dni wolnych i podstawowe informacje potrzebne małym uczniom w kraju fiordów.
Reklama

Zaplanuj dni z kalendarzem szkolnym

Pomiędzy 16 a 20 sierpnia rusza rok szkoły w Norwegii. Terminy różnią się zależnie od gmin, dlatego konkretne daty należy sprawdzać na stronach internetowych szkół. Podobnie wygląda kwestia ferii – pierwsze w tym roku szkolnym, tzw. høstferie, czekają nas już w październiku. Zależnie od regionu, przypadają w tygodniu 40 lub 41.

Ferie jesienne w tygodniu 40 (1-5 października 2018) zarządziły gminy: Akershus, Aust-Agder, Buskerud, Finnmark, Odda i Hordaland, Oppland, Oslo, Vest-Agder, Vestfold oraz Østfold. W Troms wolne ma potrwać od 4 do 5 października.

Ferie jesienne w tygodniu 41 (8-12 października 2018) zarządziły gminy: Hedmark, Hordaland, Møre og Romsdal, Nordland (tutaj tylko od 10 do 12 października), Rogaland, Sogn og Fjordane, Telemark oraz Trøndelag.

W listopadzie nie przewiduje się żadnych oficjalnych świąt, jednak warto sprawdzać strony internetowe szkół – być może placówka naszych dzieci zdecyduje się na jakiś dodatkowy dzień wolny.

W grudniu czekają nas oczywiście Święta Bożego Narodzenia (tydzień 51). Pamiętajcie jednak, że ostatni dzień szkoły przed przerwą świąteczną także jest kwestią indywidualną – zwykle jest to 19 grudnia, jednak trzeba to jeszcze sprawdzić w poszczególnych szkołach.Podobnie wygląda sprawa pierwszego dnia szkoły w roku kalendarzowym 2019 – ferie trwają zwykle do 2 stycznia, ale wiele szkół wprowadza własne zasady.

W lutym czeka nas kolejna przerwa, tzw. vinterferie.

Ferie zimowe w tygodniu 8 (18-22 lutego 2019) zarządzono w: Oslo, Akershus, Aust-Agder, Finnmark
(od 20 do 22 lutego), Hedmark, Sogn og Fjordane, Trøndelag, Telemark, Vest-Agder, Vestfold, Østfold.

Ferie zimowe w tygodniu 9 (od 25 lutego do 1 marca 2019) zarządzono w: Buskerud, Hordaland (oprócz Voss i Oddy), Møre og Romsdal, Oppland, Rogaland

Ferie zimowe w tygodniu 10 (4-8 marca 2019) zarządzono w: Oddzie i Voss w Hordaland, Nordland, Troms

15 kwietnia zaczyna się kolejne wolne – ferie wielkanocne (påskeferie). To już jednak oficjalne rozporządzenie: w całym kraju wolne potrwa od 15 do 22 kwietnia.

W maju wolne przypada w tygodniu 18 – 1 maja, tygodniu 20 – 17 maja oraz tygodniu 22 – 30 maja.

W czerwcu dni wolne czekają nas aż dwa razy: 10 czerwca (tydzień 24) oraz 21 czerwca (tydzień 25).

Wyprawka – co będzie konieczne?

Po dokładnym zaplanowaniu kalendarza szkolnego warto zwrócić uwagę na wyprawkę dziecka. Wygląda na to, że z roku na rok wymagania Norwegów robią się coraz wyższe. Według informacji z raportu Ipsos na zlecenie banku DNB, przeciętnie na wyprawkę jednego dziecka wydaje się ponad 1 340 NOK, a ponad 40 proc. rodziców deklaruje, że wyda na ten cel od 1500 do 2000 NOK.

Ale nie dajmy się zwariować. Należy pamiętać, że to, co dla rodziców w Polsce jest największym wydatkiem – podręczniki szkolne i zeszyty – w Norwegii przyznawane jest dzieciom za darmo. Jeśli więc dziecko nie ma więcej niż 16 lat, możemy odetchnąć z ulgą. Zaopatrzmy małego ucznia w wygodny plecak, pojemny piórnik, butelki do napojów i tzw. matboksy – pojemniki na jedzenie, bez których w norweskiej szkole ani rusz! Pamiętajmy też o odpowiednich ubraniach: stroju sportowym i obuwiu (najlepiej z jasną podeszwą), kapciach (butach zmiennych – zwykle się w nich nie chodzi, ale oficjalnie uczeń powinien je mieć) oraz ubraniach dostosowanych do danej pory roku. Choć w Norwegii nie ma konkretnych wytycznych co do odzieży, musimy zapewnić najmłodszym komfortowy, ciepły ubiór np. podczas przerw na świeżym powietrzu: z pewnością przyda się kurtka na wypadek deszczu (regntøy) oraz kalosze (regnstøvler).

Szkoły polonijne w Norwegii

Jeśli po głowie chodzi wam zapisanie dziecka do szkoły polonijnej, musicie pamiętać, że w Norwegii nie ma polskich szkół kształcących uczniów przez pięć dni w tygodniu w języku ojczystym. Istnieje jednak kilka placówek oferujących wykształcenie uzupełniające lub weekendowe zajęcia w języku polskim.

Listę takich szkół można znaleźć na stronie Ambasady RP w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 17-08-2018 12:17

Niektore juz ruszyly wczoraj.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marcin.oslo2
Marcin.oslo2 17-08-2018 11:14
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas