Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Legitymacja szkoły polonijnej na wakacjach: zniżki przysługują w taki sam sposób Edukacja
Hanna Jelec 19 lipca 2017
10:53

Legitymacja szkoły polonijnej na wakacjach: zniżki przysługują w taki sam sposób

Skomentuj
Uczniowie szkół polonijnych mogą skorzystać ze zniżek w taki sam sposób jak uczniowie ze szkół w Polsce MN
Wakacje w Polsce to ogromna frajda dla dzieci na co dzień mieszkających w Norwegii i… spory wydatek dla rodziców. Na szczęście, z legitymacją polskiej szkoły uczniów obowiązują wszystkie zniżki.
Odwiedziny u dziadków, kolonie dla dzieci, zaległy urlop. Okazji do odwiedzenia rodzimego kraju przez Polaków mieszkających w Norwegii jest mnóstwo. Niestety, jak z każdym wyjazdem bywa, wizyta w kraju – mimo że dużo tańszym od Norwegii – może generować spore koszty. Ale rodzice z dziećmi do 18 roku życia mogą odetchnąć. Dzieci, choć na co dzień mieszkają w Norwegii, mają w Polsce prawo do korzystania z wielu zniżek, które przysługują im w taki sam sposób, jak ich rówieśnikom mieszkającym w kraju na stałe.
Reklama

Przydatne zmiany w prawie

Zgodnie z wprowadzonymi w ubiegłym roku zmianami w przepisach, uczniowie szkół polonijnych oraz dzieci uczące się języka polskiego są uprawnieni do takich samych zniżek, jak uczniowie uczęszczający do szkół w Polsce. Podobne przepisy tyczą się nauczycieli szkół polonijnych – im także przysługuje legitymacja nauczycielska.

Wystarczy, by uczeń nie ukończył jeszcze 18 roku życia, a w swojej szkole uczył się języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w rodzimym języku.

Do uzyskania legitymacji wystarczy, by w planie dziecka znalazł się choć jeden z wymienionych przedmiotów. Ten przepis dotyczy uczniów szkół w systemach oświaty innych państw, sekcji polskich funkcjonujących w zagranicznych systemach oświatowych, szkół europejskich lub tzw. szkół polonijnych czy sobotnio-niedzielnych, prowadzonych przez organizacje społeczne zarejestrowane w bazie danych Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W przypadku tych ostatnich konieczna jest jednak obecność szkoły w systemie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (polska-szkola.pl).

Jakie zniżki?

Prawa wynikające z posiadania legitymacji szkolnej obejmują zniżki na komunikację kolejową, miejską (tramwajową i autobusową), a także wejścia do muzeów i parków narodowych.

Trzeba jednak pamiętać, że legitymacje szkolna i nauczycielska są ważne jedynie z dokumentem potwierdzającym tożsamość ubiegającego się o zniżki. A zatem, oprócz legitymacji, potrzebny nam będzie także dowód osobisty lub paszport.
Uczniom polskich szkół przysługuje:

- 37 proc. zniżki przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych - na podstawie biletów jednorazowych,
- 49 proc. zniżki przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych oraz środkami publicznego transportu autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej - na podstawie imiennych biletów miesięcznych
- zniżka do muzeów,
- zniżka do parków narodowych.

Nauczycielom posiadającym legitymację szkoły polonijnej przysługuje:

- 33 proc. zniżki przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych oraz środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej - na podstawie imiennych biletów miesięcznych,
- zniżka do muzeów,
- zniżka do parków narodowych.

Legitymacja szkoły polonijnej różni się od typowej polskiej legitymacji jedynie brakiem zdjęcia
Legitymacja szkoły polonijnej różni się od typowej polskiej legitymacji jedynie brakiem zdjęcia Konsulat RP

Jak uzyskać legitymację?

Legitymacja szkoły polonijnej różni się wyglądem od typowej polskiej legitymacji szkolnej. Dokument wydawany przez konsula za granicą nie posiada bowiem zdjęcia dziecka, co – na szczęście – znacznie ułatwia całą procedurę.

By otrzymać legitymację, wystarczy jedynie złożyć wniosek o wydanie legitymacji z podpisem rodzica lub opiekuna dziecka. Następnie szkoła powinna przesłać dokument do konsula, który sprawuję władzę konsularną w danym regionie. Gotową legitymację z pieczęcią i podpisem konsula odbieramy w tej samej szkole, która pośredniczyła w wysłaniu wniosku. Czas oczekiwania na dokument to około 30 dni roboczych. Każdy z dokumentów wydawany jest na okres bieżącego roku szkolnego. Po wygaśnięciu daty ważności pierwszej legitymacji rodzic lub opiekun dziecka, które kontynuuje naukę może w ten sam sposób złożyć wniosek o przedłużenie ważności legitymacji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas