Nadchodzą wielkie zakupy?

Jeszcze zdążysz z kredytem

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Edukacja

Rok szkolny 2020/2021: za tydzień dzieci rozpoczynają naukę

Natalia Szitenhelm

10 sierpnia 2020 11:09

Udostępnij
na Facebooku
2

Data początku pierwszych zajęć po wakacjach może się różnić w zależności od gminy./zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/pololia

W Norwegii rok szkolny zaczyna się szybciej niż w Polsce - druga połowa sierpnia oznacza powrót uczniów do szkół. W tym roku w większości placówek zajęcia rozpoczynają się już w poniedziałek 17 sierpnia.
Reklama
Rok szkolny w Norwegii trwa ok. 190 dni - zaczyna się w połowie sierpnia, trwa zaś do połowy czerwca. W tym roku uczniowie do szkolnych ławek wracają w tygodniu 34. W większości placówek, np. w Oslo czy Stavanger, datą rozpoczęcia roku szkolnego będzie 17 sierpnia (poniedziałek), jednak tę informację należy sprawdzić na stronie danej szkoły, do której uczęszcza dziecko - dokładna data początku zajęć po wakacjach może się różnić w zależności od gminy.

Władze gminy Oslo informują, że wszystkie szkoły na jej terenie rok szkolny rozpoczynają 17 sierpnia.

Kiedy ferie?

Pierwszy odpoczynek od nauki, tzw. ferie jesienne (høstferie), rozpoczynają się w tygodniu 40 lub 41 - w zależności od harmonogramu ustalonego w danej gminie.

Ferie jesienne 40 tydzień: 28 września-2 października

- Agder
- Odda w okręgu Vestland (pozostałe gminy z okręgu ferie ustaliły na tydzień 41)
- Oslo
- Viken

Na Svalbardzie ferie jesienne potrwają na przełomie 40 i 41 tygodnia - od 2 do 6 października.

Ferie jesienne w 41 tygodniu: 5-9 października

- Innlandet
- Møre og Romsdal
- Nordland: 7-9 października
- Rogaland
- Troms og Finnmark (w Troms ferie potrwają od 7-9 października)
- Trøndelag
- Vestfold og Telemark
- Vestland (oprócz Oddy)

Na północy ferie jesienne trwają krócej - od dwóch do czterech dni. Czasem dni wolne łączy się z tzw. dniami organizacyjnymi (planleggingsdager), co daje uczniom ok. tygodniowy odpoczynek od szkoły.

Planleggingsdager - dni organizacyjne w placówkach - w każdym roku szkolnym jest ich 5. Uczniowie w tych dniach mają wolne od nauki. Szkoły same ustalają daty planleggingsdager - często jest to dzień przed/po weekendzie czy danym święcie.

Przerwa świąteczna

W tym roku Boże Narodzenie przypada w tygodniu 51. Ostatni przed świętami dzień szkoły - poniedziałek 21 grudnia. Uczniowie do nauki wrócą 4 stycznia.

Ferie zimowe

Ferie zimowe (vinterferie) wypadają w roku szkolnym 2020/2021 w lutym lub marcu.

Tydzień 8:
22-26.02.2021

- Oslo
- Agder
- Troms og Finnmark (W Finnmarku ferie potrwają krócej - od środy 24 lutego do piątku 26 lutego)
- Vestland: Sogn og Fjordane, a także gminy Odda i Voss
- Møre og Romsdal
- Trøndelag
- Vestfold og Telemark
- Viken: Akershus i Østfold

Tydzień 9:
1-5.03.2021

- Viken: Buskerud
- Vestland: Hordaland (oprócz gmin: Voss i Odda)
- Innlandet
- Rogaland
- Nordland

Na Svalbardzie uczniowie nie mają ferii zimowych. Zamiast tego poniedziałek 22 lutego będzie dniem organizacyjnym - tego dnia lekcji nie będzie.

Wielkanoc

Wielkanocna przerwa od nauki (påskeferie) w całym kraju trwa w tym samym czasie - od 29 marca do 5 kwietnia 2021.

- Niedziela Palmowa 28 marca 2021
- Wielki Czwartek 1 kwietnia 2021
- Wielki Piątek 2 kwietnia 2021
- Wigilia Paschalna 3 kwietnia 2021
- Pierwszy dzień Wielkanocy 4 kwietnia 2021
- Drugi dzień Wielkanocy 5 kwietnia 2021

Niektóre szkoły 6 kwietnia wprowadzają planleggingsdager - dzięki temu uczniowie mają dodatkowo jeden dzień wolnego.

Dodatkowe dni wolne

Początek maja - 1.05 - to Święto Pracy, które w Norwegii oznacza dzień wolny od szkoły, w 2021 roku jednak wypada ono w sobotę. Lekcje nie odbędą się za to 13 maja (tego dnia wypada Wniebowstąpienie Pańskie), a także 17 maja (tydz. 20) - to Dzień Konstytucji, norweskie święto narodowe. Oprócz tego okazja, by zaplanować dłuższy weekend nadarzy się w poniedziałek 24 maja - tego dnia wypada drugi dzień Zielonych Świątek.

Wakacje

Uczniowie ostatni dzień przed wakacjami idą do szkoły w tygodniu 24, zazwyczaj to piątek przed weekendem, który w 2021 przypada 18.06, jednak data zakończenia roku szkolnego w każdej gminie może być inna - warto sprawdzać te informacje na stronie internetowej szkoły.

Nauka w dobie pandemii

Epidemia koronawirusa w Norwegii poskutkowała czasowym zamknięciem wszystkich szkół w kraju. W maju, po około dwóch miesiącach od wprowazdenia lockdownu, kiedy liczba zakażonych covid-19 zaczęła spadać, uczniowie mogli wrócić do szkolnych ławek. Obecnie w kraju fiordów znów notuje się wzrost liczby zainfekowanych, jednak ani Ministerstwo Edukacji, ani Urząd ds. Edukacji (Udir) nie informują, by w związku z tym uczniowie mieli znów pobierać naukę zdalnie. Udir wystosował komunikat, że dzieci mogą bezpiecznie uczęszczać do szkoły, a pracownicy i służby będą dbać o zachowanie odpowiednich środków ostrożności.
Urząd ds. Edukacji prosi, by uczniowie nie podawali sobie rąk.

Urząd ds. Edukacji prosi, by uczniowie nie podawali sobie rąk. stock.adobe.com/standardowa

W związku z pandemią w szkołach określono trzy poziomy środków ochronnych: zielony, żółty i czerwony. Jak informuje Udir, różne środki ochronne będą obowiązywać w szkołach przy poszczególnych poziomach zagrożeń epidemiologicznych. To właśnie ogólna sytuacja epidemiologiczna w Norwegii decyduje o tym, jaki poziom środków ochronnych szkoły mają stosować.

Poziom zielony: Zajęcia w szkole będą przebiegać normalnie, ale uczniowie i nauczyciele muszą unikać podawania sobie rąk i obejmowania się nawzajem.

Poziom żółty: Całe klasy mogą mieć wspólne zajęcia i wszyscy uczniowie otrzymają całodniową ofertę nauczania w szkole podczas normalnych dni szkolnych. Podwórze szkolne może być podzielone na sektory, aby oddzielić poszczególne klasy od siebie nawzajem. Uczniowie i nauczyciele muszą unikać podawania rąk, obejmowania się nawzajem i zbierania się w dużych grupach.

Poziom czerwony: Uczniowie będą podzieleni na mniejsze grupy. Może być niezbędne ograniczenie liczby uczniów przychodzących do szkoły. Możemy również poprosić uczniów o przychodzenie do szkoły w różnym czasie. Musimy utrzymywać dobrą odległość od siebie nawzajem i uczniowie muszą przebywać dużo na zewnątrz, również podczas zwykłych zajęć szkolnych.~Udir

Broszura w języku polskim skierowana do rodziców dzieci w wieku szkolnym -> TUTAJ
Urząd ds. Edukacji informuje, że bez względu na aktualną sytuację epidemiologiczną panującą w kraju, szkoła musi zapewnić uczniom odpowiednia ofertę edukacyjną.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boguslawa galkowska

14-10-2021 14:03

nie bardzo rozumiem pytania, w Norwegii jak i w strefie Schengen można przebywać max 90 dni w okresie 180 dni, jeśli dłużej to trzeba się zameldować, aby się zameldować trzeba mieć powód, czyli podać dlaczego chce tutaj dana osoba mieszkać, to Folkeregisteret decyduje czy zamelduje daną osobę czy nie, bez meldunku i norweskiego Pesela niczego nie załatwisz, obojętnie czy masz ślub czy nie.

Drago41

13-10-2021 20:10

Witam wszystkich. Mam pytanie związane z zapisaniem dziecka do szkoły. Moja narzeczona przyjechała z synkiem do mnie do Oslo i chcieli byśmy dać małego do szkoły. Problem w tym, że ona nie ma jeszcze pozwolenia na pracę a chłopiec nie jest moim synkiem. Co w takim przypadku zrobić. Planujemy ślub ale to jeszcze troszkę potrwa. Co mam robić w takiej sytuacji.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram