Biznes i gospodarka

Pieniądze dla przyszłych pokoleń: Fundusz Naftowy w Norwegii

Emil Bogumił

27 maja 2022 18:05

Udostępnij
na Facebooku
2
Pieniądze dla przyszłych pokoleń: Fundusz Naftowy w Norwegii

Z Funduszu Naftowego korzystać mają przede wszystkim przyszłe pokolenia Norwegów. Fot. Nils S. Aasheim/Norges Bank, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Fundusz Naftowy (Oljefondet), a właściwie Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, to największa na świecie instytucja gromadząca pieniądze dla obywateli. W marcu 2022 roku jego wartość po raz pierwszy w historii przekroczyła 1,4 bln dolarów. Kiedy narodził się w Norwegii pomysł zbierania kapitału na potrzeby przyszłych pokoleń?
Reklama
Jak sama nazwa wskazuje, Fundusz Naftowy jest nierozerwalnie związany z ropą naftową. W 1969 roku u wybrzeży Norwegii odkryto jedne z największych pól surowca na świecie. Doprowadziło to do poprawy sytuacji ekonomicznej państwa. Władze zdecydowały, że zyski ze sprzedaży muszą być spożytkowane w ostrożny sposób, by nie doprowadzić do zachwiania gospodarki.

Jako największy państwowy fundusz inwestycyjny na świecie scharakteryzować można Mubadala Investment Company PJSC z siedzibą w Abu Dhabi. Instytucja nie ma jednak charakteru zbliżonego do norweskiego Funduszu Naftowego, tzn. nie stanowi zaplecza socjalnego i emerytalnego dla obywateli.

21 lat później Storting uchwalił ustawę o rządowym funduszu emerytalnym, która miała zapewnić bezpieczeństwo finansowe teraźniejszego i przyszłego społeczeństwa Norwegii. Dokument doprowadził do powstania Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego. Fundusz Naftowy podzielony jest na dwie części:

  • Globalny Państwowy Fundusz Emerytalny (Statens pensjonsfond – Utland),
  • Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny (Folketrygdfondet).

Pieniądze z ropy inwestowane w Norwegii

Zadaniem Folketrygdfondet jest długofalowe zarządzanie inwestycjami Funduszu Naftowego w Norwegii i państwach nordyckich. 85 proc. przeznaczonego na ten cel kapitału lokowane jest w kraju fiordów, a pozostałe 15 proc. w krajach sąsiadujących. Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny to największy instytucjonalny inwestor na Giełdzie Papierów Wartościowych w Oslo. W wolnym obrocie posiada około 10 proc. dostępnych akcji. Działania pracujących w Folketrygdfondet menedżerów podejmowane są w imieniu Ministerstwa Finansów.
Z danych aktualnych na 31 marca 2022 roku wynika, że największą część funduszu - 70,9 proc. - zainwestowano w akcje giełdowe.

Z danych aktualnych na 31 marca 2022 roku wynika, że największą część funduszu - 70,9 proc. - zainwestowano w akcje giełdowe.Fot. materiały prasowe Norges Bank

Menedżerowie krajowej części Funduszu Naftowego prowadzą długofalową politykę inwestycyjną. Choć są uzależnieni od partii kierującej Ministerstwem Finansów, najważniejsze założenia instytucji pozostają niezmienne. Do najważniejszych zadań należą:

  • lokowanie kapitału w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach,
  • aktywne zarządzanie spółkami giełdowymi,
  • długoterminowe, cykliczne działania na rynku finansów.

Fundusze inwestowane za granicą

Jak wskazuje nazwa Globalnego Państwowego Funduszu Emerytalnego, płynący do niego kapitał z założenia miał być finansowany na rynkach międzynarodowych oraz poza granicami Norwegii. Za tę część działalności odpowiadają menedżerowie Norges Banku. Instytucja rozpoczęła inwestowanie kapitału płynącego ze sprzedaży ropy naftowej w 1996 roku. Od tamtej pory Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny posiada dwa źródła dochodu:

  • kapitał z tytułu sprzedaży surowców,
  • kapitał z tytułu zwrotu zainwestowanych środków.
Środki pochodzące z ropy naftowej inwestowane są także w papiery wartościowe (26,3 proc.), nienotowane na giełdzie nieruchomości (2,7 proc.) oraz infrastrukturę energii odnawialnej (0,1 proc.).

Środki pochodzące z ropy naftowej inwestowane są także w papiery wartościowe (26,3 proc.), nienotowane na giełdzie nieruchomości (2,7 proc.) oraz infrastrukturę energii odnawialnej (0,1 proc.). Fot. Jan Arne Wold & Elisabeth Sahl

W czerwcu 2015 roku Storting podjął decyzję, że kapitał Oljefondet nie będzie inwestowany w spółki, w których ponad 30 proc. przychodów pochodzi z działalności opartej na węglu. Od tamtej pory większość zysków funduszu pochodzi ze środków powierzonych na rozwój przedsiębiorstw zajmujących się odnawialnymi źródłami energii, spółek giełdowych oraz nieruchomości. Część pieniędzy uzyskanych z tytułu sprzedaży ropy naftowej zainwestowano w Polsce.

Głównym celem gromadzenia środków w Norweskim Państwowym Funduszu Emerytalnym jest zapewnienie dostatniej przyszłości pokoleniom, które będą mieszkały w Norwegii po zakończeniu wydobycia ropy naftowej i utraty tej części zysków. Rządzący mogą wykorzystywać środki również na bieżące wydatki budżetu państwa. Z tej możliwości skorzystała m.in. Rada Ministrów poprzedniej premier Erny Solberg, by pokryć straty wywołane pandemią koronawirusa. Na podobny krok zdecydował się rząd Jonasa Gahr Store.
W ostatnich dniach maja 2022 roku Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny posiadał udziały w 9338 firmach zlokalizowanych w 70 państwach. Odpowiada to udziałom w około 1,5 proc. spółek notowanych na całym świecie. W marcu 2022 roku wartość Oljefondet szacowano na 1,4 bln USD. Aktualizowaną w czasie rzeczywistym wartość instytucji obserwować można na stronie internetowej Norges Bank.

Źródła: Norges Bank, Folketrygdfondet, MojaNorwegia, E24
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


gregorek0078 Gradalski

30-05-2022 19:09

Nice

Riggman

27-05-2022 22:26

przydaloby sie wiecej banknotow 1000 kr w bankomatach bo te 500 kr sa uciazliwe

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram