Biznes i gospodarka

Olbrzymie wpływy i jeszcze większe straty. Mieszane nastroje po wynikach Funduszu Naftowego

Emil Bogumił

25 kwietnia 2022 12:34

Udostępnij
na Facebooku
1
Olbrzymie wpływy i jeszcze większe straty. Mieszane nastroje po wynikach Funduszu Naftowego

Oljefondet jest zarządzany przez ekonomistów Norges Bank. Fot. materiały prasowe Norges Bank

Rząd przekazał Norweskiemu Państwowemu Funduszowi Emerytalnemu (Oljefondet) 141 mld NOK środków ze sprzedaży ropy naftowej i gazu, wynika z danych dotyczących I kwartału 2022 roku. Norges Bank poinformował także o ujemnym zwrocie z tytułu posiadanych akcji, papierów wartościowych i nieruchomości. Straty sięgnęły 653 mld NOK.
– W pierwszym kwartale 2022 roku Państwowy Fundusz Emerytalny uzyskał zwrot na poziomie -4,9 proc., co odpowiada stracie 653 mld NOK – czytamy w komunikacie z 21 kwietnia. Jak zwracają uwagę menedżerowie Norges Banku, Oljefondet stracił m.in. z powodu niepokojów geopolitycznych, które negatywnie wpływają na światowe rynki. – Zwrot był ujemny zarówno dla akcji, jak i papierów wartościowych. Zyskaliśmy na nieruchomościach nienotowanych na giełdzie – komentuje Trond Grande, wiceprezes Norges Bank Investment Management.

Fundusz traci i zyskuje jednocześnie

Norges Bank przekazał także pozytywne informacje. Do końca marca 2022 roku na konto Państwowego Funduszu Emerytalnego wpłynęło 141 mld NOK. Wysokie wpływy możliwe są dzięki wzrastającym cenom ropy naftowej i gazu ziemnego. Jeśli sytuacji utrzyma się w pozostałej części roku, Oljefondet zostanie zasilony najwyższą kwotą w historii. Aktualny rekord ustanowiono w 2008 roku, gdy kryzys finansowy doprowadził do nagłego wzrostu wartości surowców. Wpływy osiągnęły wtedy 384 mld NOK.
W 2020 i 2021 roku rząd wypłacił z Oljefondet więcej, niż wynosiły zyski ze sprzedaży surowców. Straty wyniosły 431 mld NOK. Pokryły m.in. koszty związane z pandemią COVID-19.

W 2020 i 2021 roku rząd wypłacił z Oljefondet więcej, niż wynosiły zyski ze sprzedaży surowców. Straty wyniosły 431 mld NOK. Pokryły m.in. koszty związane z pandemią COVID-19. Fot. flickr.com/photos/norgesbank/creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

31 marca wartość funduszu wyniosła 11 657 mld NOK. 70,9 proc. środków funduszu zainwestowano w akcje, 26,3 proc. w papiery wartościowe, 2,7 proc. w nienotowane na giełdzie nieruchomości, 0,1 proc. w nienotowaną infrastrukturę energii odnawialnej.

Źródło: Norges Bank
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eldur Sevarsson

25-04-2022 13:32

Cały ten fundusz jest wart tyle co papier na którym go drukują.
O wiele lepsze byłoby inwestowanie w infrastrukturę.
Ale lepiej mieć pieniądze na papierze i się tym chwalić.
Nagrodę za ekologie Norwegia tez dostała... Za robienie tak dużo aby nie zrobić nic... Ale ważne aby mówić jak wiele się robi...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok