Biznes i gospodarka

Norweskiej gospodarce i walucie pomoże amerykański rynek? Im niższa inflacja w USA, tym lepiej dla Norwegii

Monika Pianowska

11 sierpnia 2023 21:15

Udostępnij
na Facebooku
Norweskiej gospodarce i walucie pomoże amerykański rynek? Im niższa inflacja w USA, tym lepiej dla Norwegii

Korona była w tym roku na rekordowo niskim poziomie, ale w ostatnim miesiącu umocniła się zarówno w stosunku do euro, jak i dolara. stock.adobe.com/licencja standardowa

Analitycy uważają, że zarówno niska inflacja w najważniejszych światowych gospodarkach, jak i zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych wpłyną pozytywnie na koronę norweską. Zaznaczają jednak, że waluta kraju fiordów jest podatna na wahania, a walka z inflacją to długotrwały proces.
W lipcu amerykański System Rezerwy Federalnej (Fed) podniósł stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego do przedziału 5,25-5,50 proc. To najwyższy poziom w USA od 22 lat. Europejski Bank Centralny (EBC) również podjął tzw. „pojedynczą podwyżkę”,w wyniku której stopa procentowa dla strefy euro została ustalona na poziomie 3,75 proc., a to najwięcej od 2001 roku.

Co wzmocni kurs korony?

Korona była w tym roku na rekordowo niskim poziomie, ale w ostatnim miesiącu umocniła się zarówno w stosunku do euro, jak i dolara. Fed i EBC albo zakończyły, albo są już bardzo blisko końca cyklu podwyżek stóp procentowych, co w dłuższej perspektywie jest dobrą wiadomością dla norweskiej waluty, twierdzi strateg walutowy Nordea, Dane Cekov, w rozmowie z E24.
Po decyzji w sprawie stóp procentowych prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, stwierdziła, że ​​dalsza podwyżka we wrześniu będzie uzależniona od opublikowanych wcześniej danych ekonomicznych. To samo podkreślił szef banku centralnego USA.
Jednocześnie Norges Bank prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w sierpniu i wrześniu. To ma dodatkowo wzmocnić kurs korony, ponieważ często daje ona inwestorom lepsze zwroty z posiadania waluty w krajach o wysokich stopach procentowych niż w tych o niskich.
W Norwegii główna stopa procentowa wynosi 3,75 proc., po tym jak Norges Bank dokonał podwójnej podwyżki na poprzednim posiedzeniu w czerwcu.

W Norwegii główna stopa procentowa wynosi 3,75 proc., po tym jak Norges Bank dokonał podwójnej podwyżki na poprzednim posiedzeniu w czerwcu. Źródło: flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0

Trzeba jednak podkreślić, że chociaż korona umocniła się już w ciągu ostatniego miesiąca z 12 do 11 koron w stosunku do euro i pomógł jej również wzrost ceny ropy z ok. 75 USD do 83 USD za baryłkę w ostatnim miesiącu, ​​może minąć dużo czasu, zanim zobaczy się oczekiwane efekty. Obraz jest bowiem złożony.

To nie koniec podwyżek

Cekov podkreśla, że ​​inflacja jest najważniejszym czynnikiem na rynku walutowym.
Inflacja bazowa wzrosła w czerwcu do rekordowego poziomu 7 proc. w Norwegii. W Stanach Zjednoczonych wzrost cen w czerwcu spadł bardziej niż oczekiwano i wyniósł 3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. W krajach, w których obowiązuje euro, wzrost cen spadł w czerwcu do 5,5 proc.
Zarówno Norges Bank, jak i banki centralne w USA i strefie euro realizują cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Norweski bank centralny wykorzystuje główną stopę procentową jako najważniejsze narzędzie do jego osiągnięcia.
Norweskie dane o inflacji za czerwiec były wyraźnie wyższe niż przewidywał rynek i Norges Bank. Zwiększyło to oczekiwania co do wysokości stóp procentowych.

Jeszcze nie jest kolorowo

Jednak wzrost cen w USA w czerwcu okazał się bardziej umiarkowany niż oczekiwano i zdaniem ekspertów prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych po lipcu powinno się zmniejszyć. Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w Stanach Zjednoczonych 3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku i był nieco niższy niż oczekiwali analitycy.
Ze względu na swoją wielkość i międzynarodowe powiązania zmiany w gospodarce USA mają poważne skutki na całym świecie. Główny ekonomista Sparebank1 Markets, Harald Magnus Andreassen, mówi, że niższa inflacja w Ameryce to dobra wiadomość dla inflacji w Norwegii. Jeśli tak dalej pójdzie, oznacza to, że stopy procentowe wzrosną mniej niż przewidywano kilka tygodni temu.
W Norwegii główna stopa procentowa wynosi 3,75 proc., po tym jak Norges Bank dokonał podwójnej podwyżki na poprzednim posiedzeniu w czerwcu. Ekonomiści wciąż spekulują na temat nowej dwukrotnej podwyżki stóp procentowych w sierpniu i wrześniu. Przewidują, że bank dokona jeszcze dwóch pojedynczych podwyżek, i stopa zatrzyma się na poziomie 4,25 proc. Przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem, ponieważ kurs korony ma „ogromne wahania”.
Źródła: E24, NRK, MojaNorwegia.pl, Norges Bank
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok