„Norwegia zachowuje się, jakby przechodziła kryzys”: wyda z funduszu naftowego prawie 300 miliardów koron Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 14 maja 2019
14:37

„Norwegia zachowuje się, jakby przechodziła kryzys”: wyda z funduszu naftowego prawie 300 miliardów koron

8
Skomentuj
Projekty, które będą wymagały dodatkowego nakładu finansowego w postaci miliardów koron, zostały już zaktualizowane na stronie rządowej. fotolia.pl/royalty free
14 maja minister finansów Siv Jensen ujawniła zmiany wprowadzone w planie budżetowym na 2019 rok. Po zrewidowaniu projektu ustalonego jesienią ubiegłego roku okazało się, że wydatków na realizację wszystkich jego założeń będzie więcej. Poza tym, że władze przeznaczą dodatkowe pieniądze m.in. na potrzeby obrony narodowej, utrzymanie świątyń i aktywizację zawodową dorosłych, będą musiały opłacić nieplanowane dotąd kroki, jak… demontaż bramek płatniczych.
Co jednak dla komentatorów okazało się najbardziej zaskakujące, to decyzja o wykorzystaniu bonusowej puli z Państwowego Funduszu Emerytalnego – konkretnie 7 miliardów. Chociaż wielu ekspertów finansowych stwierdziło jednogłośnie, że zagranie to świadczy o kryzysie Norwegii, Jensen zdementowała domysły. – Norweska gospodarka ma się dobrze. Powstaje coraz więcej stanowisk, a do pracy przychodzi coraz więcej osób – powiedziała na konferencji prasowej.
Reklama

Kryzys? Wręcz przeciwnie

Ustalony pod koniec 2018 roku plan budżetowy Norwegii przeszedł rewizję, która zaowocowała zmianami w projekcie wydatków i inwestycji kraju fiordów finansowanych ze skarbu państwa. Nowe założenia i kosztorys ogłosiła 14 maja minister finansów Siv Jensen. Zaczęła od tego, że jego realizacja będzie wymagała skorzystania z bardziej obszernych zasobów funduszu naftowego, niż pierwotnie zakładano. Dodana do wstępnego rachunku kwota 7 miliardów koron daje obecnie wynik 283 miliardów koron z Norweskiego Funduszu Emerytalnego.

Decyzja Jensen od razu wywołała poruszenie wśród ekonomistów. Ich zdaniem Norwegia zachowuje się jak kraj objęty kryzysem gospodarczym. Rząd uspokaja jednak, że o kryzysie nie ma mowy – wręcz przeciwnie – a 2,9 proc. wykorzystanych zapasów z funduszu zamiast 2,7 proc. to wynik turbulencji na rynkach finansowych, które miały miejsce jesienią i zimą i wskutek których spadła ogólna wartość funduszu.
Przypomnijmy, że w rocznym raporcie opublikowanym 27 lutego przez Norges bank znalazły się dane o pierwszej od siedmiu lat stracie, jaką Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny zaliczył w 2018 roku. Wartość posiadanych przez fundusz naftowy aktywów spadła o 6,1 proc. (485 mld NOK), akcji natomiast o 9,5 proc. Oljefondet udało się z kolei zarobić na obligacjach (0,6 proc.) i nieruchomościach – 7,5 proc. W ostatniej dekadzie gorzej było tylko podczas wielkiego kryzysu w 2008 roku. Wówczas fundusz stracił aż 23,3 proc.

Na to popłyną miliardy…

Projekty, które będą wymagały dodatkowego nakładu finansowego w postaci miliardów koron, zostały już zaktualizowane na stronie rządowej. Poniżej najważniejsze z nich.

 • Jeszcze w 2019 roku rząd przeznaczy 300 milionów koron na modernizację trasy E18, a dokładnie finalizację odcinka między Lysaker a Ramstadsletta.
 • Zawrotna dodatkowa kwota trafi do Ministerstwa Obrony Narodowej w związku ze stratami spowodowanymi zatonięciem fregaty Helge Instad: 486,3 miliardy koron.
 • Bonus w wysokości 1,5 miliarda koron na dodatkowych 900 miejsc w całodobowych domach opieki.
 • 250 milionów pokryje koszty inwestycji, która powoli zredukować utrudnienia i przestoje na popularnej linii kolejowej między Asker i Lillestrøm.
 • 200 milionów będzie wymagało zlikwidowanie części bramek płatniczych (bomstasjoner)
 • 100 milionów państwo wyda na nowy sprzęt dla policji, m.in radiowozy.
 • Za 20 milionów koron planuje się z kolei renowację i zabezpieczenie kościołów w Norwegii.
 • Władze pomyślały też o podkręceniu „mocy przerobowych” NAV (Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej) – na to przeznaczą 15 milionów koron, natomiast 90 milionów w ramach wyrówania dla gmin ponoszących wyższe koszty po zmianach w zasiłku rehabilitacyjnym (arbeidsavklaringspenger, AAP).
 • Ponadto 10,2 milionów koron ma pokryć zbadanie dawnych spraw opiekuńczych z myślą o osobach, które twierdzą, że opieka została im przyznana wbrew ich woli.
 • 15 milionów państwo dorzuci do puli pieniędzy na aktywizację dorosłych, co da łącznie ok. 65 milionów.
 • Za 12,8 milionów koron zostaną zakupione zapasy szczepionek przeciwko ospie prawdziwej.
 • Oprócz tego państwo zarobi mniej na zmotoryzowanych. Od 1 lipca zostanie obniżona o ok. 10 proc. jednorazowa opłata przy rejestracji motocykli, w związku z czym do państwowej puli w skali roku trafi jakieś 25 milionów koron mniej. Tego samego dnia zostanie zniesiona jednorazowa opłata dla właścicieli aut starszych niż 20 lat.
 • Wycofa też 25 proc. podatku VAT na e-booki i platformy streamingowe.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
55555555 55555555
55555555 55555555 16-05-2019 16:38

Trolle zawsze głodne....

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 16-05-2019 09:35

Polak zawsze poszkodowany, zarowno przez panstwo (podatki) jak i przez NAV (rozne zasilki).
I jak zyc w takim norweskim burdelu?
Tylko do kraju wracac i cieszyc sie polska prosperita!

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 15-05-2019 20:10

roccobarocco napisał:
Ciekawe jak wydadzą pieniądze zaoszczędzone na polskich dzieciach których rodzice pracują w Norwegii.

Co za bzdury. Tym rodzicom nikt nie kazał swoich dzieci zostawiać. To jest wina wyłącznie rodziców i ich decyzji.

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 15-05-2019 16:24

Ciekawe jak wydadzą pieniądze zaoszczędzone na polskich dzieciach których rodzice pracują w Norwegii. Do tej pory to Norwegia wyplacala im zasiłki ale wkrótce się zmieni. Przez tyle at opluwali Polskich imigrantów, że zasiłki na dzieci tylko wyciągają z budżetu norweskiego. Dlatego Droga Siv Jensen: może by tak podziękować Polsce za ten gest ?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 15-05-2019 14:26

Ciekawe, że w podsumowaniu dodatkowych wydatków (ca. 7 mld. NOK) zabrakło największej pozycji jaką jest 3 mld. z powodu zmniejszonych wpływów budżetowych w związku z używaniem e-samochodów. Inaczej mówiąc wprowadzenie ulg dla właścicieli e-bil zmniejszyło planowane dochody państwa, ergo potrzebę dopłaty. I tak właśnie wygląda zjawisko naczyń połączonych w gospodarce. Ale żeby to zrozumieć trzeba uczyć się naturfag…

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Janek1972
Janek1972 15-05-2019 00:34

Bartosiak nagina fakty jak bura ... . Nie jest rzetelny i obiektywny.

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Janek1972
Janek1972 14-05-2019 22:22

Norwegia, czyli państwo pod zwierzchnictwem USA drenuje kieszenie swoich podatników, bo wielka dziurawa łajba zza oceanu ma coraz większe problemy ze sterownością. Chiny i Rosja mimo sankcji, embarg, blokad i eskimoskiej propagandy doganiają hegemona. Gliniany kolos się mocno chwieje i dlatego wywiera naciski na swoich "sojuszników". W Polsce też mamy z tym do czynienia.

31
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas