Norwegia druga w Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju. Polska z awansem Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 01 marca 2019
13:01

Norwegia druga w Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju. Polska z awansem

1
Skomentuj
W przypadku Norwegii na korzyść przemówiła ogólna zamożność kraju fiordów i jego rozbudowany system pomocy społecznej. MN
Polska znalazła się na 29 miejscu w Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju, badaniu przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Norwegia uplasowała się na podium, wyprzedzona jedynie przez Szwajcarię. W raporcie opublikowanym 28 lutego uwzględniono 162 państwa.
Na trzeciej lokacie znalazł się kolejny kraj nordycki – Szwecja – dwa inne również zmieściły się w pierwszej dziesiątce. Dania i Finlandia są odpowiednio na 5. i 10 miejscu.
Reklama

Polskie społeczeństwo: bezpieczne i długowieczne?

Badania sporządzono na podstawie trzech głównych filarów: obecnego dobrobytu, zdolności do kreacji dobrobytu w przyszłości oraz dobrostanu wynikającego z czynników pozapłacowych. Głównym atutem Polski okazał się właśnie ten ostatni element, a konkretnie wysokie bezpieczeństwo, niski poziom nierówności społecznych i przewidywana długowieczność. 29. miejsce w Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju to w porównaniu z 2015 rokiem awans o dwa oczka, w 2017 natomiast wynik był identyczny co w 2019.

Z kolei w przypadku Norwegii, podobnie jak i pozostałych przeanalizowanych na potrzeby rankingu skandynawskich gospodarek, na korzyść przemówiła ogólna zamożność kraju fiordów i jego rozbudowany system pomocy społecznej. Niemniej Norwegia mocniejsza niż w III okazała się w dwóch pierwszych filarach.

Odświeżone czynniki

Badanie opracowane przez PIE różni się od innych tego typu raportów tym, że w analizie Produkt Krajowy Brutto nie figuruje jako główny miernik poziomu rozwoju gospodarki i zamożności jej obywateli, nie przekłada się on bowiem, zdanie autorów, proporcjonalnie na wspomniane aspekty. Uwzględniono dodatkowo następujące wskaźniki: B+R, edukacja, znaki towarowe, współczynnik Giniego, jakość powietrza, konsumpcja długość życia oraz zabójstwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PolAker
PolAker 01-03-2019 14:49

Wszyscy bardzo się cieszymy że wszystkiego.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas