kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Tak ma wyglądać norweski certyfikat covidowy

Natalia Szitenhelm-Smeja

08 czerwca 2021 13:15

Udostępnij
na Facebooku
7

Już 11 czerwca pojawi się pierwsza z dwóch wersji norweskiego certyfikatu. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/sandardowa/Melinda Nagy

11 czerwca pojawi się w Norwegii pierwsza wersja certyfikatu covidowego. Z dokumentu będzie można korzystać wewnątrz kraju fiordów. Z kolei w lipcu dojdzie rozszerzona wersja, która przyda się podczas podróży do państw UE/EOG. Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) informuje, jak będzie wyglądać nowy certyfikat.
Reklama
Certyfikat docelowo ma składać się z dwóch części - jednej do użytku krajowego, i drugiej, rozszerzonej, gdy jego posiadacz planuje przekroczyć granice na obszarze UE/EOG. Obecnie państwowe organy ds. zdrowia, w tym Urząd ds. Zdrowia czy Instytut Zdrowia Publicznego, pracują nad dopracowaniem nowego rozwiązania.

Tak będzie wyglądać

Obecnie na platformie helsenorge.no istnieje uproszczona wersja dokumentu, którą wprowadzono po to, by użytkownicy weryfikowali poprawność zawartych w nim informacji przed wprowadzeniem certyfikatów właściwych.
Tak obecnie wygląda dokument na platformie helsenorge.no

Tak obecnie wygląda dokument na platformie helsenorge.no fhi

11 czerwca Norwegia wprowadza pierwszą wersję właściwego certyfikatu. Dokument ma służyć wewnątrz kraju fiordów. Posiadacz będzie mógł go okazać np. podczas imprez masowych czy wycieczek zorganizowanych.
 To podstawowa wersja dokumentu, zawierająca tylko niezbędne informacje, aby posiadacz podczas kontroli wewnątrz Norwegii nie musiał podawać więcej informacji, niż to konieczne.

To podstawowa wersja dokumentu, zawierająca tylko niezbędne informacje, aby posiadacz podczas kontroli wewnątrz Norwegii nie musiał podawać więcej informacji, niż to konieczne. fhi

Pod koniec czerwca lub na początku lipca - jak twierdzi minister zdrowia Bent Høie - pojawi się zaś druga, bardziej rozszerzona wersja certyfikatu. Korzystać z niej będą mogły osoby chcące przekroczyć granicę UE/EOG. Ta wersja dokumentu będzie zgodna z unijnymi wymogami dotyczącymi paszportów szczepionkowych. Zawarte w niej zostaną wszelkie informacje, których Unia i pozostałe kraje członkowskie będą wymagać, aby dana osoba mogła przekroczyć granice danego państwa. 

W tej wersji znajdą się m.in. informacje nt. rodzaju wykonanej szczepionki, testu i wirusa [czy to koronawirus, czy jego mutacje - przyp.red.]. Będą informacje dot. liczby dawek szczepionek i daty szczepienia.
Rozszerzona wersja certyfikatu.

Rozszerzona wersja certyfikatu. fhi

Od 11 czerwca do czasu przygotowania rozszerzonej wersji certyfikatu osoby z tzw. grupy chronionej, które przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy albo przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w okresie od trzech do 12 tygodni, mieszkające w Norwegii i powracające do kraju z zagranicy, również będą mogły skorzystać przy wjeździe do Norwegii z 'krajowej' wersji certyfikatu.

Certyfikat w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej będą mogły pobrać tylko te osoby, które posiadają konto na helsenorge.no

Więcej o procesie wprowadzenia nowego certyfikatu pisaliśmy w tym tekście: 

Brak konta w systemie helsenorge

Osoby, które nie posiadają swojego konta na helsenorge, będa mogły upoważnić innych do wydrukowania certyfikatu. Władze pracują też nad rozwiązaniem dla tych, którzy nie korzystają z telefonu komórkowego, tabletu ani komputera, aby również mogli otrzymać wydruk certyfikatu koronowego, poinformował 2 czerwca minister zdrowia Bent Høie podczas konferencji prasowej.
Tak ma wyglądać certyfikat w wersji drukowanej.

Tak ma wyglądać certyfikat w wersji drukowanej. fhi

Zgodnie z unijnymi wymogami

Prace nad rozszerzoną wersją dokumentu będą trwały dłużej, ponieważ musi być on zgodny z wymogami UE. Bjørn Guldvog, dyrektor Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet), w rozmowie z agencją NTB potwierdził, że Norwegia dostosuje się do unijnych postanowień.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz Lenartowicz

09-06-2021 14:06

Dla polsk arbeidskraft ta informacja jest ważniejsza.
Kiedy chcesz pracować w NO sprawdź to:
Du har krav på skriftlig arbeidskontrakt – uansett jobb. I arbeidskontrakten skal det blant annet stå noe om:
Arbeidstid
Lønn
Oppsigelsestid
Du har krav på å få vite når og hvor mye du skal jobbe.
Du har krav på overtidsbetalt når du jobber overtid.
Du har krav på skikkelig opplæring i arbeidet du skal utføre. Det handler om hvordan jobben skal gjøres, noe som kan være viktig for helsa og sikkerheten din.
Du har krav på minst én pause dersom arbeidstiden overstiger fem og en halv time. Dersom du er under 18 år skal du ha pause i minst én halvtime, helst sammenhengende, om arbeidstiden er over fire og en halv time.
Kilde: Arbeidstilsynet

Jan Kowalski

08-06-2021 21:55

Zglos sie wiec do weterynarza i tez dostaniesz.

Zuzia Zuzanna

08-06-2021 17:33

Dobry komentarz do całej zaistniałej sytuacji

Solomun .

08-06-2021 15:17

Sąsiad zaszczepił psa i odrazu dostał paszport od Ręki.

lilyerikson

08-06-2021 14:53

On ma polegać na przebyciu szczepienia, czy covida?

Jan Kowalski

08-06-2021 14:10

On juz tak wyglada i jest dostepny na Helsenorge.

Kamil Kurowski

08-06-2021 13:56

aaa

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram