Paszport szczepionkowy ma umożliwić jego posiadaczowi, który jest ozdrowieńcem lub zaszczepił się na covid-19, swobodne podróżowanie po krajach Unii. /zdjęcie ilustracyjne
stock.adobe.com/standardowa/Nattakorn
Do 1 lipca w Polsce zostaną wprowadzone tzw. paszporty szczepionkowe, potwierdził wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dokument, respektowany na terenie całej Unii Europejskiej, pozwoli zaszczepionym i ozdrowieńcom na podróżowanie po krajach Wspólnoty bez konieczności odbywania kwarantanny po przyjeździe, a także okazywania negatywnych wyników testów na covid-19.
Termin wprowadzenia paszportów szczepionkowych, zwanych inaczej certyfikatami covidowymi, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych potwierdził 25 maja na antenie radia RMF FM. - Do 1 lipca zostanie wprowadzony system paszportów covidowych. Polska nawet wcześniej będzie już gotowa, jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, do 25 czerwca - powiedział Przydacz.
Polska jest gotowa
Obecnie trwają testy unijnego systemu paszportów szczepionkowych. Polska również wzięła w nich udział. - [...] sprawdzano naszą gotowość do podłączenia się do systemu Unijnych Certyfikatów Covid. Polegała ona na weryfikacji technicznej, czyli ustaleniu, czy wystawiane przez nas kody QR są zgodne z wymogami, wytycznymi Unii Europejskiej i czy są możliwe do odczytu w pozostałych państwach członkowskich - wyjaśniła wiceminister zdrowia Anna Goławska, cytowana przez serwis tvn24.pl.
Dodała także, że Polska już od czerwca będzie gotowa na włączenie się do unijnego systemu paszportów. Jednak odpowiednie rozporządzenie wprowadzające podstawę prawną dla transgranicznego użycia systemu ma wejść w życie od 1 lipca, “z sześciotygodniowym okresem stopniowego przyłączania krajów, które wymagają więcej czasu na wprowadzenie tych cyfrowych rozwiązań”, wyjaśniła Goławska.
Unijny Certyfikat Covid to nic innego jak kod QR i unikatowy identyfikator ułatwiający weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Kod QR dostępny będzie - tak jak do tej pory - w Internetowym Koncie Pacjenta, w mobilnych aplikacjach mojeIKP lub mObywatel, czyli w tzw. cyfrowym portfelu. Otrzymać go możemy również w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień.~wiceminister zdrowia Anna Goławska
Ułatwi podróżowanie?
Paszport szczepionkowy aka certyfikat covidowy ma umożliwić jego posiadaczowi, który jest ozdrowieńcem lub zaszczepił się na covid-19, swobodne podróżowanie po krajach Unii. Oznacza to, że dana osoba nie będzie np. musiała okazywać na granicy negatywnego wyniku testu na koronawirusa, a także będzie zwolniona z kwarantanny. Ci, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni lub nie chorowali na koronawirusa, będą mogli za pośrednictwem dokumentu okazać wynik testu na covid.
Założeniem UE było przede wszystkim ujednolicenie systemu regulacji prawnych, tak aby w ramach Wspólnoty obowiązywały te same zasady.
Norwegia się dostosuje
Władze kraju fiordów poinformowały, że w pierwszej połowie czerwca poznamy wersję norweskiego paszportu covidowego, który będzie zgodny z unijnymi normami. Bjørn Guldvog, dyrektor Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet), w rozmowie z agencją NTB potwierdził, że Norwegia dostosuje się do decyzji UE. Zaznaczył jednak, że część restrykcji wjazdowych dla podróżnych po przekroczeniu norweskiej granicy może nadal obowiązywać. Wciąż nie podjęto decyzji dotyczących np. respektowania zasad kwarantanny oraz rodzajów testów, które uprawniałyby do wjazdu. – To, czy Norwegia przyjmie przepisy unijne, zależy od decyzji polityków. Na pewno będziemy blisko współpracować – podsumował.
Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował także, że gminy - do czasu wprowadzenia certyfikatu - mają zweryfikować poprawność zawartych w nim informacji z Krajowego Rejestru Szczepień (SYSVAK) i Systemu Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS). Jeśli informacje nt. szczepień lub wyników testów są błędne lub niekompletne, można je skorygować, aby nie miało to żadnych konsekwencji dla ważności dokumentu.
Każdy, kto ma dostęp do serwisu Helsenorge, np. za pośrednictwem BankID lub innego zatwierdzonego identyfikatora, może już zalogować się i sprawdzić informacje w certyfikacie, zaznacza FHI.
Reklama
31-05-2021 21:29
0
0
Zgłoś
31-05-2021 19:54
3
0
Zgłoś
31-05-2021 18:02
0
-2
Zgłoś
31-05-2021 10:52
0
0
Zgłoś
28-05-2021 17:39
0
-3
Zgłoś
28-05-2021 15:03
1
0
Zgłoś
28-05-2021 13:33
0
-1
Zgłoś
28-05-2021 11:45
0
-3
Zgłoś