Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. „Cała Norwegia staje w obronie walki o wolność”

Emil Bogumił

24 lutego 2023 11:40

Udostępnij
na Facebooku
4
Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. „Cała Norwegia staje w obronie walki o wolność”

Jonas Gahr Støre odwiedził Kijów w lipcu 2022 roku. Z kolei Wołodymyr Zełenski wielokrotnie uczestniczył online w posiedzeniach norweskiego rządu i parlamentu. Fot. Zelensky Press Service, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

– Atak Rosji na Ukrainę, którego dokonano 24 lutego 2022 roku, był punktem zwrotnym dla Europy i poważnym zagrożeniem dla międzynarodowego bezpieczeństwa – przypominają norweskie władze. Mija rok od inwazji rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wsparcie okupowanemu państwu regularnie okazywała Norwegia. Politycy postanowili przedłużyć pakiet pomocowy o kolejne pięć lat.
– Każdego dnia dotyka nas odrażająca brutalność tej wojny – przypomniał 16 lutego premier Jonas Gahr Støre. Norwescy politycy uchwalili wówczas długofalową formę wsparcia kierowaną do ukraińskich cywilów oraz sił zbrojnych. Wartość wieloletniego programu wyniesie 75 mld NOK. Uruchomiono go wspólnie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, który online uczestniczył w uroczystej sesji Stortingu. 

W 2023 roku Norwegia przekaże Ukrainie wsparcie humanitarne o wartości 7,5 mld NOK. Taką samą kwotę kraj fiordów przeznaczy na zakup broni oraz inne formy pomocy militarnej. – W obecnej fazie wojny pomoc zbrojeniowa ma kluczowe znaczenie dla zdolności Ukrainy do odzyskania kontroli nad swoimi terytoriami. W 2023 roku połowa środków pójdzie na wsparcie militarne – argumentował premier.

Szerokie porozumienie w sprawie wspierania Ukrainy

Najnowszy pakiet pomocowy otrzymał poparcie niemal wszystkich norweskich ugrupowań zasiadających w parlamencie. „Za” głosowali przedstawiciele Partii Pracy, Centrum, Partii Konserwatywnej, Socjalistycznej Lewicy, Zielonych, Partii Postępu, Zielonych, a także liberałowie i chadecy. Odmienne zdanie przedstawili jedynie deputowani Czerwonych. – Szeroki konsensus w sprawie tej umowy pokazuje, że naród norweski zdecydowanie i jednomyślnie opowiada się za znaczącym i długoterminowym wsparciem dla Ukrainy, wojskowym i cywilnym – czytamy w założeniach projektu „Nansen – program dla Ukrainy”.
Fridtjof Nansen to były Komisarz Ligi Narodów do spraw Uchodźców oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1922 roku. Norweski polarnik organizował w latach 20. ubiegłego wieku pomoc humanitarną w Ukrainie.

Fridtjof Nansen to były Komisarz Ligi Narodów do spraw Uchodźców oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1922 roku. Norweski polarnik organizował w latach 20. ubiegłego wieku pomoc humanitarną w Ukrainie. Fot. Nasjonalbiblioteket from Norway, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

– Fakt, że teraz wspólnie stoimy za tym wsparciem, jest dla Ukrainy mocnym sygnałem, że cała Norwegia staje w obronie walki o wolność. To także mocny sygnał dla Rosji, że nie akceptujemy brutalnej agresji przeciwko pokojowemu sąsiadowi – skomentował działania minister obrony Bjørn Arild Gram. Ogólne ramy finansowe projektu wskazują, że Norwegia będzie dysponowała na potrzeby wsparcia Ukrainy kwotą 15 mld NOK rocznie. Podział środków między cele humanitarne a militarne będzie uzgadniany na bieżąco, w zależności od potrzeb okupowanego państwa.

Rok temu, 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę. Do tej chwili nie wyobrażaliśmy sobie, że w XXI wieku w Europie może wybuchnąć wojna, a ludzkie życie, poszanowanie pokoju, suwerenności i integralności granic może być tak brutalnie zniszczone przez imperialną Rosję, która – za cenę powrotu do polityki międzynarodowej – postanowiła sprzeniewierzyć wszystkie głoszone do tej pory publicznie ideały i bestialsko zniszczyć Naród ukraiński.

Umiłowanie niepodległości, wolności i demokracji sprawiło jednak, że bohaterska Ukraina skutecznie stawiła czoła najeźdźcom. W tej walce ogromną rolę odegrała Polska – przyjmując miliony uchodźców, przekazując sprzęt i uzbrojenie oraz inicjując sankcje wobec Rosji – a także cała wspólnota międzynarodowa. Można powiedzieć, że dzięki Polsce świat przejrzał na oczy i zrozumiał, że celem Rosji nie jest pokój i dobrobyt, ale wojna i zniszczenie.

Rok temu apelowałem do Państwa o solidarność z Ukrainą. Polonia z całego świata odpowiedziała licznymi akcjami protestacyjnymi, zbiórkami i solidarnością. Ze swej strony zrealizowaliśmy ogromne programy pomocy naszym Rodakom, posiadaczom Karty Polaka, którzy schronili się w Polsce i tym, którzy na Ukrainie pozostali.

Dziś, w rocznicę brutalnej rosyjskiej agresji, wzywam Państwa ponownie! Nie możemy zapomnieć – ani my, ani świat – że WOJNA NADAL TRWA, codziennie giną ludzie, niszczone są budynki, infrastruktura, miasta i wsie.

Tylko jedność świata w potępieniu Rosji, a także pomoc Ukrainie i solidarność z jej Narodem będzie w stanie zakończyć okrutną zbrodnię. Dlatego zapraszam Państwa, by przyłączyć się do naszych akcji rocznicowych – „Wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”, „Błękitno-żółty gołąbek pokoju w szkołach”, „Minuta ciszy za ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

Szczegóły akcji znajdą Państwo w kolejnych informacjach na stronie oraz na moim profilu na Facebooku

Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina!

Niech żyje wolna i niepodległa Polska! ~Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

Ukraina otrzymała już 10 mld koron

W 2022 roku, przed wprowadzeniem programu Nansen, Norwegia przekazała Ukrainie wsparcie o wartości 10,7 mld NOK:

  • 2,6 mld NOK – wsparcie humanitarne,
  • 3,7 mld NOK – inne wsparcie kierowane do cywilów (np. zakup gazu i odnowa zniszczonej infrastruktury),
  • 4,4 mld NOK – wsparcie militarne.

Wsparcie przekazywane przez norweski rząd kierowane jest za pośrednictwem instytucji międzynarodowych oraz organizacji humanitarnych. Środki trafiają także do państw narażonych na kryzys uchodźcy – m.in. do Mołdawii i Polski. Transza pieniędzy w wysokości 130 mln NOK, za pośrednictwem Funduszy EOG, przekazano Polsce, Rumunii, Słowacji, Czechom, Bułgarii i krajom bałtyckim na potrzeby wsparcia uchodźców z Ukrainy.
Po 24 lutego 2022 roku w Norwegii odbył się szereg manifestacji, których przesłaniem był sprzeciw wobec działań Rosji.

Po 24 lutego 2022 roku w Norwegii odbył się szereg manifestacji, których przesłaniem był sprzeciw wobec działań Rosji. Fot. Jørn Berger-Nyvoll, materiały prasowe UiT

Liczba ofiar i uchodźców powiększa się

W styczniu 2023 roku Kancelaria Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego przekazała nowe dane dotyczące zmarłych w wyniku rosyjskiej inwazji. – Ponad 9 tys. cywilów zginęło od 24 lutego 2022 roku w wyniku działań wojennych na Ukrainie – oświadczył Andrij Jermak, szef kancelarii. Co najmniej 453 ofiary to dzieci. Rosyjscy żołnierze mieli dopuścić się także około 80 tys. zbrodni. Z kolei według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło ponad 7 tys. cywilów.
Jak wynika z danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców, od początku wojny Ukrainę opuściło co najmniej 8 075 440 osób. Część z nich wróciła już na tereny okupowanego państwa. Status uchodźcy lub podobny uzyskało 4 850 464 Ukrainek i Ukraińców. Tylko w Polsce – od 24 lutego 2022 roku – Straż Graniczna odnotowała 9,964 mln wjazdów do Polski i ponad 8,083 mln wyjazdów na Ukrainę.

Źródła: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Norwegii, Ministerstwo Obrony Narodowej Norwegii, UNHCR, Straż Graniczna, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


G123 G-321

24-02-2023 20:36

jovi81 napisał:
Redakczyno od siedmiu boleści piszemy na Ukrainie a nie w Ukrainie. Zapamietaj
E ty NIEUDOLNY Grammar nazi, jeżeli chcesz już kogoś \"pouczać\" to najpierw sam pisz poprawnie i gramatycznie.
Inaczej nie jesteś w tym przedmiocie nawet BUCEM!.

andrzej wolk

24-02-2023 14:05

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Emil Moderator

24-02-2023 12:27

Polecamy zapoznać się ze stanowiskiem specjalistów

rjp.pan.pl/?view=article&id=2082:wyr...krainie&catid=98

Łukasz Stanke

24-02-2023 11:47

Redakczyno od siedmiu boleści piszemy na Ukrainie a nie w Ukrainie. Zapamietaj

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok