Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. „Cała Norwegia staje w obronie walki o wolność”

Jonas Gahr Støre odwiedził Kijów w lipcu 2022 roku. Z kolei Wołodymyr Zełenski wielokrotnie uczestniczył online w posiedzeniach norweskiego rządu i parlamentu. Fot. Zelensky Press Service, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)
W 2023 roku Norwegia przekaże Ukrainie wsparcie humanitarne o wartości 7,5 mld NOK. Taką samą kwotę kraj fiordów przeznaczy na zakup broni oraz inne formy pomocy militarnej. – W obecnej fazie wojny pomoc zbrojeniowa ma kluczowe znaczenie dla zdolności Ukrainy do odzyskania kontroli nad swoimi terytoriami. W 2023 roku połowa środków pójdzie na wsparcie militarne – argumentował premier.
Szerokie porozumienie w sprawie wspierania Ukrainy

Fridtjof Nansen to były Komisarz Ligi Narodów do spraw Uchodźców oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1922 roku. Norweski polarnik organizował w latach 20. ubiegłego wieku pomoc humanitarną w Ukrainie.Fot. Nasjonalbiblioteket from Norway, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Rok temu, 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę. Do tej chwili nie wyobrażaliśmy sobie, że w XXI wieku w Europie może wybuchnąć wojna, a ludzkie życie, poszanowanie pokoju, suwerenności i integralności granic może być tak brutalnie zniszczone przez imperialną Rosję, która – za cenę powrotu do polityki międzynarodowej – postanowiła sprzeniewierzyć wszystkie głoszone do tej pory publicznie ideały i bestialsko zniszczyć Naród ukraiński.
Umiłowanie niepodległości, wolności i demokracji sprawiło jednak, że bohaterska Ukraina skutecznie stawiła czoła najeźdźcom. W tej walce ogromną rolę odegrała Polska – przyjmując miliony uchodźców, przekazując sprzęt i uzbrojenie oraz inicjując sankcje wobec Rosji – a także cała wspólnota międzynarodowa. Można powiedzieć, że dzięki Polsce świat przejrzał na oczy i zrozumiał, że celem Rosji nie jest pokój i dobrobyt, ale wojna i zniszczenie.
Rok temu apelowałem do Państwa o solidarność z Ukrainą. Polonia z całego świata odpowiedziała licznymi akcjami protestacyjnymi, zbiórkami i solidarnością. Ze swej strony zrealizowaliśmy ogromne programy pomocy naszym Rodakom, posiadaczom Karty Polaka, którzy schronili się w Polsce i tym, którzy na Ukrainie pozostali.
Dziś, w rocznicę brutalnej rosyjskiej agresji, wzywam Państwa ponownie! Nie możemy zapomnieć – ani my, ani świat – że WOJNA NADAL TRWA, codziennie giną ludzie, niszczone są budynki, infrastruktura, miasta i wsie.
Tylko jedność świata w potępieniu Rosji, a także pomoc Ukrainie i solidarność z jej Narodem będzie w stanie zakończyć okrutną zbrodnię. Dlatego zapraszam Państwa, by przyłączyć się do naszych akcji rocznicowych – „Wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”, „Błękitno-żółty gołąbek pokoju w szkołach”, „Minuta ciszy za ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę”.
Szczegóły akcji znajdą Państwo w kolejnych informacjach na stronie oraz na moim profilu na Facebooku
Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina!
Niech żyje wolna i niepodległa Polska!
Ukraina otrzymała już 10 mld koron
- 2,6 mld NOK – wsparcie humanitarne,
- 3,7 mld NOK – inne wsparcie kierowane do cywilów (np. zakup gazu i odnowa zniszczonej infrastruktury),
- 4,4 mld NOK – wsparcie militarne.
Wsparcie przekazywane przez norweski rząd kierowane jest za pośrednictwem instytucji międzynarodowych oraz organizacji humanitarnych. Środki trafiają także do państw narażonych na kryzys uchodźcy – m.in. do Mołdawii i Polski. Transza pieniędzy w wysokości 130 mln NOK, za pośrednictwem Funduszy EOG, przekazano Polsce, Rumunii, Słowacji, Czechom, Bułgarii i krajom bałtyckim na potrzeby wsparcia uchodźców z Ukrainy.

Po 24 lutego 2022 roku w Norwegii odbył się szereg manifestacji, których przesłaniem był sprzeciw wobec działań Rosji.Fot. Jørn Berger-Nyvoll, materiały prasowe UiT
Liczba ofiar i uchodźców powiększa się
Źródła: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Norwegii, Ministerstwo Obrony Narodowej Norwegii, UNHCR, Straż Graniczna, MojaNorwegia.pl
To może Cię zainteresować
24-02-2023 20:36
0
-10
Zgłoś
24-02-2023 14:05
24-02-2023 12:27
24-02-2023 11:47
7
0
Zgłoś