Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Historia

W Oslo powstanie pomnik pierwszej królowej Norwegii spoza Skandynawii. Pochodziła z Kijowa

Monika Pianowska

18 lutego 2023 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
W Oslo powstanie pomnik pierwszej królowej Norwegii spoza Skandynawii. Pochodziła z Kijowa

Pomnik Haralda III Srogiego na Harald Hardråde plass w Gamlebyen, Oslo. wikimedia.org/ fot. Wolfmann/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Gmina Oslo wraz z Norweskim Stowarzyszeniem Rzeźbiarzy chce zwrócić uwagę na ukraińską i norweską średniowieczną historię oraz powiązania między tymi krajami. Dlatego w stolicy kraju fiordów pojawi się pomnik pierwszej nieskandynawskiej królowej Norwegii, Ellisiv (wcześniej Elżbiety) z Kijowa, która została żoną Haralda Hardråde (Haralda III Srogiego).
Pomnik Ellisiv (1025–1067) zostanie umieszczony przy Schweigaardsgate w dzielnicy Gamlebyen. Stoi tam już posąg wzniesiony na cześć króla Haralda z 1905 roku, autorstwa Larsa Utne. Jak mówi burmistrz Raymond Johansen, symboliczne znaczenie powstania rzeźby Ellisiv ma również fakt, że król Harald Hardråde jest uważany za założyciela Oslo.

Przekonał Jarosława Mądrego

Ellisiv z Kijowa, z domu Elżbieta Jarosławna, była córką jednego z najpotężniejszych władców w Europie, Wielkiego Księcia Królestwa Kijowskiego. 15-letni Harald Hardråde uciekł za granicę po klęsce w bitwie pod Stiklestad (1030) i schronił się na dworze Jarosława Mądrego. Tam poznał Ellisiv, ale jej ojciec odmówił małżeństwa, ponieważ Norweg nie był ani wystarczająco bogaty, ani nie objął tronu.
Siedem lat później, zgromadziwszy fortunę, Harald ponownie poprosił Elżbietę o rękę i tym razem pozwolono mu poślubić Ellisiv w Kijowie, na terenie dzisiejszej Ukrainy (1043/1044). Królem Norwegii został w 1045 roku.

Norweskie Muzeum Historii Kultury w Oslo i Ambasada Ukrainy w Norwegii zorganizowały pod koniec listopada wystawę poświęconą długotrwałym związkom historycznym między Ukrainą a Norwegią.

Wciąż jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądał pomnik królowej. Ogłoszono jednak konkurs, do którego aplikacje można nadsyłać do 6 marca. Trzy prace zostaną następnie wybrane przez jury, a ostateczny werdykt zostanie ujawniony 16 maja. Odsłonięcie planowane jest na 15 grudnia 2023 r.
Źródła: norskbilledhoggerforening.no, sciencenorway.no, mynewsdesk.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marek Nowak

20-02-2023 16:08

Zakłamywanie historii w nieustannym natarciu. Naród to wspólny język, bez języka nie ma narodu, a język ukraiński to dialekt rosyjskiego z domieszką polskiego i innych, powstał jako niszowy, ludowy początki jego datuje się na przełomie XV i XVI wieku. O Ukrainie mówi się dopiero w połowie XIX w. jak rozbudzono nacjonalizm ukraiński. W tym języku nie ma żadnej literatury. To nowy naród i po co to zakłamywanie i kradzież historii innym narodom, nie lepiej mieć swoją ale oryginalną.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok