Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Pieniądze z ropy na pomoc Ukrainie. „Mamy nadzwyczajne możliwości przez wysokie dochody”

Emil Bogumił

06 lutego 2023 11:57

Udostępnij
na Facebooku
3
Pieniądze z ropy na pomoc Ukrainie. „Mamy nadzwyczajne możliwości przez wysokie dochody”

Wizyta premiera Jonasa Gahr Støre w Ukrainie (1.07.2022). Fot. Zelensky Press Service, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Norweski rząd postanowił kontynuować wsparcie udzielane Ukrainie. Do pomocy wartej około 10 mld NOK dołączą nowe środki. Jak przyznał premier, pieniądze będą pochodziły z zysków uzyskanych w ramach działalności przemysłu naftowego.
Utworzenie tzw. programu ukraińskiego, ogłosił 2 lutego Jonas Gahr Støre. Wygłosił wówczas przemówienie w Stortingu, podczas którego poinformował o nadchodzących działaniach rządu wynikających z trwającej wojny w Ukrainie. Stwierdził, że Norwegia powinna kontynuować wsparcie humanitarne, jak i wojskowe na rzecz okupowanego państwa. – To uzasadnione w sytuacji zaostrzenia działań polityki bezpieczeństwa. W naszym interesie narodowym leży, by Ukraina nie przegrała tej wojny. Jesteśmy w sytuacji, w której mamy nadzwyczajne możliwości przez wysokie dochody sektora naftowego – mówił w czwartek premier.

Szef rządu nie wyjawił, jak duża będzie kwota przekazana na pomoc Ukrainie. Środki mają pochodzić z dochodów osiąganych przez państwa w ramach działalności przemysłu wydobywczego.

Wykorzystanie tzw. pieniędzy z ropy naftowej (Oljepenger) oznacza w rzeczywistości, że rząd przeznacza środki z Funduszu Naftowego (Oljefondet) do pokrycia deficytu budżetowego. Składnikami funduszu są dochody państwa uzyskane w wyniku działalności naftowo-gazowej oraz zyski wynikające z zainwestowania ich na rynkach światowych,

„Pieniądze zarobione na wojnie”

Koalicja rządząca od początku przejęcia władzy zwracała uwagę, że doprowadzi do ograniczenia wykorzystania tzw. pieniądza naftowego, przez wzgląd na możliwe zaburzenia rynku, takie jak doprowadzenie do wzrostu inflacji i podwyżki stóp procentowych. Jonas Gahr Støre zwrócił uwagę, że przekazanie ich na potrzeby wsparcia Ukrainy nie doprowadzi do negatywnych zmian w norweskiej gospodarce. – Nasz wkład możemy połączyć z napiętym planem budżetowym i zorganizować w sposób, który ma bardzo niewielki wpływ na poziom aktywności w norweskiej gospodarce. Powiedzmy w skrócie: to są norweskie pieniądze, których nie powinniśmy lub nie użylibyśmy teraz w kraju – skomentował premier.
Rząd odrzucił ryzyko wzrostu cen w sytuacji przeznaczenia środków z Funduszu Naftowego na potrzeby Ukrainy.

Rząd odrzucił ryzyko wzrostu cen w sytuacji przeznaczenia środków z Funduszu Naftowego na potrzeby Ukrainy.Fot. stock.adobe.com/standardowa/Minerva Studio

Europejscy politycy, w tym premier Mateusz Morawiecki, już wiosną 2022 roku twierdzili, że część norweskich dochodów wynikających ze sprzedaży ropy i gazu powinna wesprzeć Ukrainę. Szef polskiego rządu nazwał korzystanie z wysokich cen surowców i ograniczeń dostaw ze wschodu „żerowaniem na wojnie wywołanej przez Putina”. Podobne głosy pojawiały się także wśród norweskich polityków. Z kolei plany dalszej eksploatacji złóż w dobie konfliktu nazywano „nadużywaniem wojny”.
Do lutego 2023 roku Norwegia przekazała Ukrainie pomoc o wartości około 10 mld NOK. Środki przeznaczono m.in. na pomoc humanitarną, medyczną oraz wojskową. Kraj fiordów przyjął także uchodźców z okupowanego kraju. Do grudnia 2022 roku w Norwegii osiedliło się lub poprosiło o zakwaterowanie ponad 32 tys. uchodźców.

Źródła: E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz012

09-02-2023 00:38

Niech sprzeda dzialki i ich sponsoruje jeszcze bedziecie plakac przez te jego wyskoki

mart enty

07-02-2023 19:54

marcino0211 napisał:
Brawo Pan Mateusz Morawiecki dal impuls do myslenia Norwegom w slusznej sprawie ! ponad pol roku wczesniej ale co sie nasluchal krytykow inaczej myslacych a moze nawet niemyslacych to o Panie Boze !

No i bum!!! Kampanię wyborczą czas zacząć na forum
Pierwsze koty za płoty.
Się zaraz zejdzie tu trollików

Marcin Kobinski

07-02-2023 14:53

Brawo Pan Mateusz Morawiecki dal impuls do myslenia Norwegom w slusznej sprawie ! ponad pol roku wczesniej ale co sie nasluchal krytykow inaczej myslacych a moze nawet niemyslacych to o Panie Boze !

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok