Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Przewożenie leków do Norwegii na własny użytek: o czym trzeba pamiętać?

Agnieszka Wiśniewska

26 czerwca 2020 09:16

Udostępnij
na Facebooku
Przewożenie leków do Norwegii na własny użytek: o czym trzeba pamiętać?

Przewóz leków do Norwegii wcale nie musi być trudny, wystarczy odpowiednio się przygotować. adobe stock/ licencja standardowa autor: maljalen

Norwegowie bardzo restrykcyjnie podchodzą do tematu przewożenia farmaceutyków na teren ich kraju z zagranicy. Zwłaszcza osoby potrzebujące regularnego zażywania medykamentów powinny się odpowiednio przygotować przed wjazdem do Norwegii.
Przed podróżą do kraju fiordów z zapasem leków warto sprawdzić, czy zostaną one przepuszczone przez norweską granicę. Wiele produktów – a co ważniejsze – zawarte w nich substancje, nawet jeśli są dozwolone w Polsce, mogą być zakazane w Norwegii. Możliwe jest również, że podczas kontroli konieczne będzie okazanie ważnej recepty lekarskiej.

Potrzebna dokumentacja

Chcąc wjechać z lekami do użytku osobistego na teren Norwegii, trzeba mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza prowadzącego, zawierające nazwę i dzienną dawkę leku, okres, przez jaki należy go przyjmować, oraz odpis recepty wydany przez aptekę realizującą receptę na międzynarodowym druku. Zarówno zaświadczenie lekarskie, jak i odpis recepty powinny być opatrzone klauzulą apostille, czyli poświadczeniem autentyczności dokumentu.

Apostille to poświadczenie, że dany dokument pochodzi z właściwego urzędu — apostille potwierdza także autentyczność podpisu i pieczęci urzędnika oraz urzędu wydającego dokument. Dzięki temu możesz posłużyć się zagranicznym dokumentem urzędowym w Polsce oraz w innych państwach będących stronami Konwencji haskiej o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzonej 5 października 1961 roku.

Zarówno Polska, jak i Norwegia są stronami ww. Konwencji haskiej o apostille. To oznacza, że aby móc posłużyć się dokumentem pochodzącym z Norwegii w Polsce, wystarczy, że w miejscowym urzędzie uzyskasz apostille. Apostille na dokumentach pochodzących z Norwegii nadaje: Wojewoda (Fylkesmannen)

Aby móc posłużyć się w Norwegii dokumentem pochodzącym z Polski, winien on być opatrzony polską klauzulą apostille.
~Gov.pl

Wskazane jest, aby dokumenty były wystawione w języku angielskim lub norweskim. Jeśli natomiast są w języku polskim, konieczne jest przetłumaczenie ich przez tłumacza przysięgłego na język urzędowy Norwegii lub język angielski. Translacja również musi być opatrzona klauzulą apostille.

Podczas kontroli warto też przedstawić paragon na zakupione leki, aby udowodnić ich legalne pochodzenie.

Ograniczenia

Dokumentacja jest szczególnie istotna w przypadku leków zaliczanych w Norwegii do grupy narkotyków, pochodnych narkotyków, psychotropów, dopingujących oraz leków na padaczkę, ADHD lub bardzo silnych leków przeciwbólowych.

W przypadku farmaceutyków z tej grupy wolno przewieźć zapas na maksymalnie 30 dni.

Na terenie EOG w przypadku innych leków, po udokumentowanej potrzebie zażywania medykamentów, można przewieźć ze sobą zapas odpowiadający maksymalnie rocznemu zużyciu.
Tutaj można sprawdzić, jakie leki są dostępne w Norwegii.
screenshot legemiddelsok.no

Lot z lekami

Osoby wybierające się do Norwegii samolotem powinny spakować leki w bagaż podręczny, tak aby podczas kontroli był do nich łatwy dostęp. Najlepiej przechowywać wszystkie farmaceutyki w oryginalnych opakowaniach.

Płynne leki, takie jak inhalatory, maści, syropy itp., są wyłączone z przepisów dotyczących ograniczeń  przewozu płynów w bagażu podręcznym w samolotach. Nie muszą mieścić się w torbie z innymi płynami.
Informacje dotyczące leków w Norwegii można znaleźć między innymi na profilu Norweskiej Agencji Leków.

Aby ułatwić sobie życie

Przybywając z Polski do Norwegii, osoby, które muszą na stałe przyjmować leki, powinny szczególnie zadbać o zaświadczenie lekarskie. Dzięki niemu także lekarz w Norwegii będzie mógł przepisać odpowiednie środki. Recepta wystawiona przez norweskiego lekarza jest konieczna do wykupienia leków w kraju fiordów.

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia na terenie Norwegii migrujący tam obywatele Polski powinni koniecznie wyrobić kartę EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dowód ubezpieczenia w NFZ, stosowany w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Ta niewielka karta może zaoszczędzić wielu kłopotów za granicą.
Ta niewielka karta może zaoszczędzić wielu kłopotów za granicą. adobe stock / licencja standardowa autor: RFBSIP

Czy można przesłać leki paczką?

Sprowadzanie leków do Norwegii, wysyłanie ich pocztą jest uważane za nielegalny import. Bez względu na to, czy na „ściągany” do Norwegii lek mamy receptę wystawioną przez lekarza, jest to działanie niedozwolone.

Teoretycznie można przesłać leki z Polski, ale nie jest wykluczone, że paczka i tak zostanie zatrzymana przez kontrolę celną, może nawet zniszczona w przypadku wątpliwej legalności substancji. Leki, które są dopuszczone do sprzedaży w innych krajach niż Norwegia, nie muszą automatycznie być dozwolone także nad fiordami.

Importer jest odpowiedzialny za znajomość zasad sprowadzania towarów, a zatem nie może oczekiwać zwrotu pieniędzy, jeśli nielegalnie przesyłany produkt zostanie zatrzymany przez kontrolę celną.
To nie oznacza, że niemożliwe jest sprowadzenie leków do Norwegii. Można to zrobić legalnie korzystając z usług norweskich aptek i zarejestrowanych stron internetowych sprzedających leki. Za ich pośrednictwem można zamówić potrzebne farmaceutyki i odebrać je osobiście lub poprosić o wysyłkę do domu.

Tutaj można znaleźć listę aptek i stron internetowych, które sprowadzają leki zarówno te na receptę, jak i bez recepty.

Kiedy osoba przyjeżdżająca do Norwegii potrzebuje niedostępnego na miejscu leku z zagranicy, może także poprosić norweskiego lekarza o pomoc. Medyk może złożyć wniosek o zatwierdzenie leku, a apteka go zamówi.

Norweska Agencja Leków w wyjątkowych sytuacjach może wydać zgodę na import leków do Norwegii. Możliwe jest prywatne sprowadzanie leków dla osób przebywających w Norwegii tylko tymczasowo, np. na wakacje; dla osób z krótkim okresem pobytu w kraju fiordów, które jeszcze nie miały kontaktu z lokalnym lekarzem oraz kiedy leczenie zostało rozpoczęte za norweskimi granicami i konieczne jest sprowadzenie leków, aby kuracja została poprawnie zakończona.
17 czerwca Służba Celna przechwyciła torbę zawierającą 2 100 tabletek klonazepamu (środek psychotropowy).

Co wolno, a czego nie?

Co jest dozwolone, a co może zatrzymać kontrola celna? Przeznaczone do użytku osobistego witaminy można wwieźć do Norwegii. Trzeba jednak pamiętać, aby były to środki stosowane doustnie, a nie np. w formie zastrzyku. Podobnie rzecz wygląda z suplementami. Te zawierające witaminy, minerały i zioła są zwykle dozwolone.

Kwestia przewożenia ziół jest problematyczna. Toksyczne zioła i takie zawierające środki odurzające nie są dozwolone

Import leków homeopatycznych (z wyjątkiem zastrzyków) nie podlega kontroli celnej, jeśli pochodzą one z kraju UE / EOG i są do prywatnego użytku.
Bez specjalnego zezwolenia nie można importować do Norwegii produktów opartych na ekstrakcie z konopii indyjskich. Zawartość THC nie ma znaczenia, ponieważ zgodnie z przepisami dotyczącymi leków, takie produkty uważane są za narkotyki.

O dozwolonych lub niedozwolonych farmaceutykach można poczytać na stronie Norweskiej Agencji Leków. Znajdują się tam również informacje dotyczące przewożenia leków dla zwierząt.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok