Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Coraz więcej osób przyjmuje leki przeciwbólowe: lider od lat niezmienny

Monika Pianowska

29 maja 2019 14:03

Udostępnij
na Facebooku
1
Coraz więcej osób przyjmuje leki przeciwbólowe: lider od lat niezmienny

Na przestrzeni ostatniej dekady liczba pacjentów, którym wypisano receptę na leki przeciwbólowe, zwiększyła się o 14 proc. MN

Prawie 1,3 miliona mieszkańców Norwegii otrzymało w 2018 roku przynajmniej jedną receptę na lek przeciwbólowy, pokazują statystyki rejestru recept Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Odpowiada to 28 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn z kraju fiordów.
Wzrost popularności odnotował norweski „ulubieniec” wśród medykamentów – osławiony paracetamol – podczas gdy lekarze wypisywali mniej recept na środki przeciwzapalne. Wielkich zmian nie zaliczyły opioidy.

Chroniczne bóle? Odpowiedź jest jedna

Na przestrzeni ostatniej dekady liczba pacjentów, którym wypisano receptę na leki przeciwbólowe, zwiększyła się o 14 proc., osiągając w 2018 roku wynik 1,27 miliona. Jeszcze dziesięć lat temu otrzymało je o 154 tys. osób mniej.

Według rejestru recept lekarze rzadziej zalecali stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych, takich jak Voltaren (diklofenak), Ibux (ibuprofen) czy Vimovo (naproksen), z uwagi na możliwe efekty uboczne. Wymienia się wśród nich m.in. dolegliwości żołądkowe i jelitowe, ryzyko wystąpienia krwawienia i negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Odwrotna sytuacja miała miejsce zarówno w ubiegłym roku, jak i na przestrzeni minionych dziesięciu lat, w przypadku paracetamolu. Mimo że dostępny jest również bez recepty, lekarze wypisują go pacjentom głównie za sprawą refundacji, która weszła w życie w 2008 roku. Wówczas stał się w Norwegii czołowym zalecanym środkiem w przypadku chronicznych bólów. W 80 proc. recepty dotyczyły dużych opakowań paracetamolu, po 100 jednogramowych  tabletek. Dla porównania te dostępne w aptekach bez recepty zawierają 20 tabletek po pół grama.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok