Kwarantanna w hotelu to jedne z najbardziej kontrowersyjnych obostrzeń wprowadzonych przez norweski rząd.
Fot. zdjęcie poglądowe, Pixabay
Przekroczenie norweskiej granicy przez wiele miesięcy było utrudnione. Podróżni, bez względu na wynik testu na COVID-19, kierowani byli do odbycia kwarantanny w hotelu. Kilka miesięcy po zniesieniu restrykcji okazuje się, że 70 tys. miejsc izolacji nigdy nie zostało wykorzystanych.
Dane dotyczące hoteli kwarantanny dotyczą gmin Asker, Bærum i Lillestrøm. 28 maja 2021 roku administrator Oslo i Viken wydał komunikat, w którym poinformował, że obiekty noclegowe w Oslo, Sarpsborgu i Ullensaker zbliżają się do limitu przyjęć izolowanych osób. Na tej podstawie rząd postanowił zapewnić noclegi w Asker, Bærum i Lillestrøm.
Organizacja hoteli kwarantanny kosztowała rząd 112 mln NOK. Rada Ministrów Erny Solberg zaleciła przygotowanie 73 tys. noclegów. Jak informuje redakcja E24, podróżni wykorzystali 2700 z nich. 96 proc. było nieużywanych.
Blisko 110 mln straty
Z danych udostępnionych przez gminy i Urząd ds. Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego (DSB) wynika, że 70 300 noclegów przeznaczonych dla podróżujących pozostało niewykorzystanych. Wygenerowało to ponad 107 mln NOK strat. Choć za organizację kwarantanny w hotelach odpowiadały władze lokalne, koszty funkcjonowania restrykcji pokrywał budżet państwa. Według informacji redakcji E24, łączna suma wydatków na ten cel wyniosła 2,1 mld koron. Ponad połowa miejsc przeznaczonych do izolacji nigdy nie była wykorzystana.
W kwocie 2,1 mld NOK zawierają się koszty hoteli kwarantanny, transportu, wyżywienia, tłumaczy oraz pracowników nadzorujących system.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
We wrześniu 2021 roku komisja powołana przez rząd rozpoczęła pracę nad analizą systemu hoteli kwarantanny. Sprawdzi, czy środki, które powinny powstrzymać napływ zakażonych z innych krajów, były zgodne z prawem. Kwarantanna hotelowa będzie badana m.in. w sprawie zgodności z regulacjami międzynarodowymi. Wiosną 2021 roku podobne działania podjął Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ESA).
Poszkodowani przez norweskie regulacje czuli się także Polacy. W maju 2021 roku złożyli pozew do sądu. Zwracali uwagę, że norweskie obostrzenia naruszają przepisy EOG oraz prawa człowieka.
System kwarantanny hotelowej wprowadzono w Norwegii 9 listopada 2020 roku. Restrykcje, z licznymi zmianami, obowiązywały podróżnych do stycznia 2022 roku. W wybranych okresach towarzyszyły im obostrzenia dodatkowe, m.in. zakaz wjazdu podróżującym bez stałego zameldowania w kraju fiordów.
28-02-2022 14:38
0
-1
Zgłoś
27-02-2022 17:50
3
0
Zgłoś