Bezpłatna opieka medyczna w Polsce

Złóż wniosek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Kwarantanna hotelowa była wbrew prawu? Zbada to specjalna komisja

Natalia Szitenhelm-Smeja

05 września 2021 16:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Kwarantanna hotelowa była wbrew prawu? Zbada to specjalna komisja

Wiele osób narzekało na warunki panujące w hotelach kwarantanny, np. jedzenie zostawiane na podłodze pod drzwiami pokoju. adobestock/licencja standardowa/Irina Tkachuk

Tzw. komisja covidowa sprawdzi, czy kwarantanna hotelowa, wprowadzona przez norweskie władze jako jeden ze środków kontroli zakażeń, była legalna. Wśród prawników zdania co do tego są podzielone. Raport z prac ma być gotowy wiosną przyszłego roku.
Rządowa komisja, w której skład wchodzą niezależni eksperci, pracuje nad drugim raportem na temat postępowania władz Norwegii w dobie pandemii. Tym razem przyjrzy się m.in., jak poradzono sobie z napływem zakażeń z zagranicy, a także sprawdzi, czy środki, by powstrzymać napływ zakażonych z innych krajów, były zgodne z prawem. Mowa tu przede wszystkim o kwarantannie hotelowej, na którą kierowani byli wszyscy wracający do Norwegii z zagranicy.

Na jakiej podstawie?

Przedstawiciele komisji zwrócili się do ministerstw, a także norweskich instytucji o przedłożenie pisemnej dokumentacji dotyczącej środków kontroli zakażeń wprowadzonych, by powstrzymać transmisję covid-19 z zagranicy. Przedmiotem zaintersowania są m.in dokumenty dotyczące współpracy z hotelami kwarantanny, a także analizy na temat kwarantanny hotelowej pod kątem zgodności z przepisami krajowymi i międzynarodowymi.

Raport wstępnie ma być gotowy wiosną 2022 roku.
Pod koniec maja Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ESA) zwrócił się do Norwegii o dostosowanie ograniczeń wjazdu do przepisów EOG. Uznano, że restrykcje obowiązujące na norweskiej granicy nie były zgodne z europejskimi zasadami dotyczącymi swobodnego przemieszczania się.

Pod koniec maja Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ESA) zwrócił się do Norwegii o dostosowanie ograniczeń wjazdu do przepisów EOG. Uznano, że restrykcje obowiązujące na norweskiej granicy nie były zgodne z europejskimi zasadami dotyczącymi swobodnego przemieszczania się. Źródło: MN

Pierwsze wnioski już są

W kwietniu 2020 rząd powołał niezależną komisję covidową, która otrzymała szerokie uprawnienia, by zbadać i ocenić, jak władze poradziły sobie wobec pandemii koronawirusa. W jej skład weszli m.in. sędzia, profesorzy medycyny czy ekonomii, specjaliści w zakresie polityki społecznej czy dowódca operacyjny Sił Zbrojnych.

Komisja przedstawiła już pierwszy raport zawierający wnioski na temat postępowania władz na początku pandemii. Oceniono wówczas, że decyzja rządu Erny Solberg z marca ubiegłego roku o wprowadzeniu twardego lockdownu i zamrożeniu gospodarki mogła być pochopna, a pakiet środków kontroli zakażeń nie został odpowiednio przygotowany, np. lista zamrożonych branż była gotowa na godzinę przed ogłoszeniem lockdownu. Komisja zgodziła się jednak, że w połowie marca zasadne było wdrożenie kompleksowych środków przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa, mimo że władze nie posiadały jeszcze pełnej wiedzy na temat infekcji. Z perspektywy czasu oceniono też, że decyzja o lockdownie, choć pochopna, była prawidłowa, ale stwierdzono, że jego negatywne konsekwencje mogłyby być mniejsze, gdyby zamknięcie zostało lepiej przygotowane.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

08-09-2021 13:26

Lawa111 napisał:
Ale do własnego domu mię nie wpuścili tylko hotel. I jeszcze płacić czy masz kasę czy nie nikt się nawet nie spytał ze siedziałem 2 tygodnie nie zarabiałem i jeszcze 5000kr musiałem dopłacić do interesu. Chore to było mogłem na kontenerach wynajonc taniej by było a nie w najdroszyym hotelu


...tak na marginesie i troche zlosliwie
...500 nok za dobe zaplaciles w najdrozszym hotelu...tanio jak za barszcz!

gregorek0078 Gradalski

08-09-2021 08:08

Kosmitów niech się spytają!
Myśmy tego nigdy nie przechodzili, więc może oni będą wiedzieć.

Sławomir Baracz

06-09-2021 00:06

Ale do własnego domu mię nie wpuścili tylko hotel. I jeszcze płacić czy masz kasę czy nie nikt się nawet nie spytał ze siedziałem 2 tygodnie nie zarabiałem i jeszcze 5000kr musiałem dopłacić do interesu. Chore to było mogłem na kontenerach wynajonc taniej by było a nie w najdroszyym hotelu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram