kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Polacy szykują pozew zbiorowy przeciwko Norwegii: 2000 osób chce odszkodowania i zmiany przepisów

Emil Bogumił

17 maja 2021 15:02

Udostępnij
na Facebooku
19

Na zdjęciu: port lotniczy w Bergen/ Fot. Wolfmann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

„Polacy mieszkający i pracujący w Norwegii zostali pokrzywdzeni z powodu surowych restrykcji wjazdowych wprowadzonych przez norweski rząd”, czytamy w opisie zbiórki na pozew zbiorowy. 2 tysiące Polaków domaga się od władz kraju fiordów zmiany regulacji oraz odszkodowania. Twierdzą, że obecne przepisy naruszają porozumienie zawarte w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Reklama
29 stycznia 2021 roku Norwegia zamknęła granice dla osób, które nie mają stałego zameldowania w Norwegii, z nielicznymi wyjątkami. Do kraju fiordów nie mogły wjechać osoby, które posiadały d-nummer lub stały numer personalny. Wymogiem był wpis do ewidencji ludności oznaczający stałe zameldowanie (folkeregistrert som bosatt i Norge). Wielu obywateli państw należących do EOG nie mogło z tego powodu przekroczyć norweskiej granicy. Funkcjonariusze wskazują, że do końca marca 2100 osób deportowano. 

Z restrykcjami oraz m.in. obowiązkiem kwarantanny hotelowej nie zgadza się 2-tysięczna grupa Polaków. Lina K. Smorr, prawnik z kancelarii Andersen & Bache-Wiig, reprezentuje ich w kontakcie z norweskim rządem. Zwraca uwagę, że przepisy kraju fiordów naruszają porozumienie zawarte w ramach EOG oraz prawa człowieka.

„Ministerstwo sprawiedliwości musi zrekompensować straty”

Kancelaria, dla której pracuje Lina K. Smorr, określa obecnie straty finansowe, które ponieśli Polacy w związku z norweskimi restrykcjami. Ich suma będzie stanowiła kwotę odszkodowania, którego grupa domagać się będzie od państwa. – Luzowanie obostrzeń nie działa. Ministerstwo Sprawiedliwości musi zrekompensować straty poszkodowanym osobom – przyznaje prawniczka na łamach NRK. – Jesteśmy gotowi pozwać państwo za deportowanie oraz kierowanie na kwarantannę hotelową, która powinna zostać zniesiona – dodaje Agnieszka Robak, jedna z liderek grupy.
Środki zabezpieczone w norweskim budżecie wskazują, że obowiązek kwarantanny hotelowej może trwać nawet do listopada.

Środki zabezpieczone w norweskim budżecie wskazują, że obowiązek kwarantanny hotelowej może trwać nawet do listopada. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Strach przed wyjazdem do Polski

Na portalu Spleis.no powstała zbiórka, z której zebrane środki przyczynią się do złożenia pozwu zbiorowego. – Wiele osób boi się pojechać do Polski, odwiedzić dzieci, żonę, chorych rodziców, a nawet na pogrzeb bliskich. Po powrocie albo będą musieli iść do hotelu na kwarantannę i ponosić duże koszty, albo nie zostaną wpuszczeni! Wiele osób nie widziało swoich bliskich po kilka miesięcy. Niestety, utrata bliskości z rodziną odbija się na zdrowiu psychicznym. Kwarantanna w hotelu jest niezgodna z Konstytucją – czytamy w opisie zbiórki.
Polacy liczą na złagodzenie obostrzeń 21 maja. Ministerstwo Sprawiedliwości ma wówczas podać szczegóły liberalizacji restrykcji wjazdowych. – To będzie dla nas wszystkich wielka ulga. Zmiany nastąpią po presji ze strony społeczności międzynarodowej – podsumowuje Patrycja Firlej z Polsko-Norweskiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Integracyjnego w Bergen. Według zapowiedzi rządu cudzoziemcy nie będą już musieli figurować w norweskim rejestrze ludności, aby uzyskać status rezydenta i tym samym prawo do przekroczenia granicy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

07-06-2021 21:39

Bdrozd napisał:
Ta zbiorka jest prowadzona przez zorganizowana grupe przestepcza. Niedlugo o tym w radio i tv i internecie przecczytacie.


...obyś sie mylił ...

Bogdan Drozd

07-06-2021 13:59

Ta zbiorka jest prowadzona przez zorganizowana grupe przestepcza. Niedlugo o tym w radio i tv i internecie przecczytacie.

55555555 55555555

19-05-2021 21:36

Wielu już wygrało z "Norwegią" patrz sprawy przeciwko BV ... i co?... ano NIC...ale wygrali...hehehe taka to też będzie walka i wygrana...o marchewkę

Polo Norek

19-05-2021 07:36

Wątpię, że to coś da wymiernego.
Jak wspomnieli przedmówcy, kasę zgarną adwokaci
Sam fakt zorganizowania takiej akcji na pewno jest zauważony i odnotowany przez rząd norweski.
Można samemu wysłać bez adwokatów kilka pism, zrobić trochę szumu w mediach, a za kasę zorganizować fajna pikietę w kilku dużych miastach, połączona z pieczeniem kiełbaski na grillu.
To będą na pewno lepiej wydane pieniądze na swoich

Joanna Kuchnicka

18-05-2021 23:13

Powodzenia!

boj fra oszlo

18-05-2021 08:00

...dobrze niektórzy tu piszą
...taki pozew odbije sie jak piłeczka ping pongowa od ogólnch zarządzeń....tzw. wyższa konieczność ... czyt. ochrona obywateli
...nakarmicie tylko kancelarie adwokackie...
...Ps...zalecenia są proste...nie przyjeżdzać,nie podróżować....
...nie wyjeżdzać z Norwegii,jezeli nie musisz
....odwiedziny płaczącego dziecka ,które jeszcze nie mówi są słabym argumentem...tak komunikują sie maluchy...
...pogrzeby ..jo
...wesela ..nie
itd....
Ps.. rekompensaty za rozłąke ...nie....przecież w tym czasie osiągasz dochód...
...podpisane.....nieczuły na wasze prośby.....huhahubhuahubsaas

MałeMi

17-05-2021 22:43

Gdzie ta norweska uczciwość,prawdomòwność... ?? ,a w ...uja ludzi robią jak zorro w ostatnim odcinku..
Kocham Cię moja Polsko!!

Marcin Lesiak

17-05-2021 20:33

już uzyskałem informację opis w filmie youtube

wszystko opisane za pomocą wywiadu Dzieje się w Norwegii, podziękowania dla prowadzących

Będzie tak : pozew trafi na wokandę dawno po zlikwidowaniu kwarantanny hotelowej i nikt nic nie zyska, no oprócz pani mecenas która kupi sobie nowy samochód za wasz klops

Marcin Lesiak

23 minut temu

Również chciałbym informacji jak dołączyć do pozwu, a jeśli chodzi o D - numer więcej niż 6 miesięcy , ja osobiście w Oslo mam odłożone 3 wizyty w Udi o pozwolenie i czekam już 9 msc a termin mam następny na koniec sierpnia to daje razem 13 ms.c jak czekam do Udi !!!

Odkładane wizyty to nie Twoja wina, jest odnotowane wszystko. Chodzi o tych co po parę, paręnaście lat na tymczasowym siedzą.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram