Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

EFTA wszczyna postępowanie przeciwko Norwegii. Chodzi o ograniczenia wjazdu

Monika Pianowska

27 maja 2021 15:00

Udostępnij
na Facebooku
16
EFTA wszczyna postępowanie przeciwko Norwegii. Chodzi o ograniczenia wjazdu

Otrzymanie formalnego pisma potwierdziła minister sprawiedliwości Monica Mæland. flickr.com/ Høyre/ fot. Hans Kristian Thorbjørnsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ESA) zwrócił się do Norwegii o dostosowanie ograniczeń wjazdu do przepisów EOG. Organ kontrolny EFTA uznał bowiem, że obecne restrykcje obowiązujące na norweskiej granicy nie są zgodne z europejskimi zasadami dotyczącymi swobodnego przemieszczania się.
Otrzymanie formalnego pisma potwierdziła minister sprawiedliwości Monica Mæland, która na łamach norweskiej prasy obiecała jednocześnie, że władze przeanalizują wezwanie i odniosą się do sprawy.

Ograniczenia wykraczają poza normę

Po długim dialogu z władzami ESA zdecydowała się wszcząć postępowanie przeciwko Norwegii, stwierdziwszy uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, pisze urząd w komunikacie prasowym z 27 maja. Państwom EOG wolno bowiem ograniczać przemieszczanie się obywateli EEA, aby powstrzymać pandemię covid-19, jednak takie środki nie mogą wykraczać poza to, co konieczne. Ponadto, jak podaje ESA, muszą one być spójne i nie mogą nikogo dyskryminować.
Poszkodowani przez norweskie przepisy czują się Polacy. Więcej o ich reakcji pisaliśmy w artykule:
ESA zwróciła uwagę na osoby poszkodowane norweskimi ograniczeniami wjazdowymi. W komunikacie wspomina znaczną liczbę cudzoziemców, którzy w ostatnich miesiącach nie mogły swobodnie podróżować między Norwegią a domem rodzinnym, odwiedzać partnerów, a także przez restrykcje miały problem z podjęciem lub powrotem do pracy nowej pracy.
Na granicy należy udokumentować powód wjazdu. /zdjęcie ilustracyjne

Na granicy należy udokumentować powód wjazdu. /zdjęcie ilustracyjne Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Piotr Wawrzyniuk

Norwegia musi się określić

– Mogę potwierdzić, że ESA wysłała formalne pismo otwierające w sprawie przeciwko przepisom wjazdu do Norwegii – powiedziała w rozmowie z Dagbladet minister sprawiedliwości Monica Mæland. Działania władz uzasadniła jednak chęcią walki z pandemią i podkreśliła, że dzięki restrykcjom na granicy poziom zakażeń w kraju fiordów był jednym z niższych na świecie. Rząd odniesie się jednak do zarzutów z zamysłem dostosowania się do zobowiązań wobec EOG.
W sprawie ograniczeń wjazdu do EFTA zgłosiła się również Norwesko-Polska Izba Gospodarcza. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule:
Wezwanie Norwegii to pierwszy etapem postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego EFTA/EOG. Termin odpowiedzi pływa 7 lipca. W ciągu sześciu najbliższych tygodni norweski rząd musi zatem przedstawić swoje stanowisko, zanim ESA zdecyduje o kontynuacji sprawy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Plutarg

02-06-2021 12:34

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
mariusz majer

30-05-2021 15:00

ty pedale

Tycjan

30-05-2021 13:03

Tak czytam komentarze i widzę że wiele osób nie ma bladego pojęcia o co chodzi.
Oczywiście wytykanie, obrażanie itd - nasza rzeczywistość.
Jednak zwróciła moją uwagę wypowiedz bardzo często ukazująca się na forach. A mianowicie w skrócie: jak ci nie pasuje to nikt ci nie kazał tu przyjechać.
I owszem ale to tylko pół prawdy, a ta druga polowa, to właśnie emigracja zarobkowa.
Tu wracamy do sedna problemu.
Jeżeli ktokolwiek, przyjeżdża do Norwegii i podejmuje pracę. To jest na dzień dobry w tym kraju obywatelem nie drugiej czy trzeciej kategorii, a ostatniej możliwej.
W tym tkwi właśnie problem.
Bo pracując nakłada na pracownika rząd obowiązki. Między innymi podatki, wymaga respektowania przepisów krajowych i lokalnych.
Niestety w zamian nie dopuszcza do takich samych co inni przywilejów. I choć mało kto zabiega czy interesuje się polityką, to bardzo by chciał mieć inne "przywileje".
A jakie?
Np takie
1. Swobodny dostęp do służby zdrowia, lekarz rodzinny.
2. Możliwość płatności kartą za usługi z internetu w tym:
a) kupno biletu na samolot
b) kupno biletu na pociąg
c) kupno biletu na autobus
d) kupno czegokolwiek np kwiatów na urodziny żony czekającej w Polsce
3. Pełny dostęp do swoich danych w NAV
4. Możliwość rotacji
5. Możliwość zjazdu na święta do rodziny
6. Brak możliwości logowania do hellfo.

I jeszcze wiele innych niemożliwości.
Tego doświadczają osoby z Dnumerem

Co jest pogwałceniem Konwencji Praw Człowieka w art.14 i kliku innych.
Tak zdaję sobie sprawę że odezwą się niektóre osoby, też z Dnumerem, które powiedzą że to nieprawda. Więc uprzedzę, karty bankowe bez numeru karty i numeru CVV są wydawane dopiero od kilku lat. Wcześniej tak nie było.
Dyskryminacja społeczna w Norwegii pogłębia się coraz bardziej. A apogeum nastąpiło gdy zakazano osobom z Dnumerem wjazdu do Norwegii.

Dlatego ja osobiście złożyłem skargę do Trybunału Praw Człowieka.
Opisano to kilka tygodni temu w norweskiej gazecie.

Pozdrawiam
Aleksander Pudlik

bogdan miotk

28-05-2021 18:03

może wkońcu coś z tym zrobią dzisaj robjono nam testy i cały czas czekamy na wyniki niewiadomo czy będą dzisaj dalej wyciągają z nas pieniądze norweska policja jest rasistowsko nastawiona do polaków

Marcin Kobinski

28-05-2021 17:30

Wirus atakujący łososie rozprzestrzenił się z hodowli atlantyckich na łososia dzikiego z Pacyfiku – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.
Wirus pochodzi z atlantyckich hodowli łososia u wybrzeży Norwegii. W wyniku zagęszczenia populacji ryb w hodowlach patogen ten ma dobre warunki do rozprzestrzeniania się. Okazało się np., że obecnie niemal powszechnie występuje w hodowlach łososia u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Marcin Kobinski

28-05-2021 17:28

za norweski wirus niech tez sie wezma !!!
albicla.com/napisz?text=Rybi%20wirus%20w...dziko-zyjace-lososie

Tomasz Lenartowicz

28-05-2021 11:39

Czas najwyższy zmienić przepisy dotyczące wjazdu polsk arbeidskraft do NO.
Zresztą już częściowo zrobione od 27.05.
Norwescy plantatorzy wyrywają sobie włosy z głowy z 2 powodów.
Po pierwsze brakują przyzwoitych rąk do pracy na plantacjach.
Po drugie przysyłają w zamian za Polaków norweskich klientów NAV.
Ostatnio jeden z plantatorów powiedział że zapłaci 200 000 NOK za to żeby mu nie przysyłali norweskich specjalistów od IT będących aktualnie na bezrobociu.
Nie wiem czy się cieszyć czy martwic że tak tutaj Polaków doceniają??

Sztejna Miroslaw

28-05-2021 11:04

Tylko największy złodziej tak pisze

boj fra oszlo

28-05-2021 09:05

RafalSzemryk napisał:
Jak sie komus Norweskie przepisy nie podobaja to nik tu go na sile nie ciagnie. I co najwazniejsze od stycznia nic mi nie ukradziono na bydowie. Daje do myslenia, kto mial lepkie rece.


...smutna prawda o tych kradzieżach...ale najprawdziwsza
..1 na 10 ma lepkie łapki...2 na 10 są ,,śliscy\"...3 na 10 obgaduje kolegów...2 na 10 donosi szefunciowi...1 na 10 pachnie alkoholem i nie tylko....
...hmmm został ten ostani 1 z 10ciu...uczciwy.kulturalny,ogolony,ostrzyżony,niepijący....rodzynek w cieście odstajacy od grupy,którego wszyscy nienawidzą i obgadują...
...dziwna ta bajka.....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok