Aktualności

Ostatni dzień zakazu lotów międzynarodowych w Polsce. Co z lotami do Norwegii?

Emil Bogumił

16 czerwca 2020 07:18

Udostępnij
na Facebooku
12

Wznowienie lotów z Polski ogłosiły już m.in. Wizzair i Ryanair. fot. Adobe Stock, licencja standardowa

W połowie marca w Polsce wprowadzono zakaz międzynarodowych i krajowych lotniczych połączeń pasażerskich. Rządowe rozporządzenia obowiązuje do 16 czerwca. Dzień później na lotniska będą mogli powrócić pasażerowie. Które linie lotnicze powrócą do normalnego funkcjonowania? Kiedy polecimy z Polski do Norwegii?
Jak informuje Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, szczegóły odmrożenia lotów zawarte będą w rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego. – We wtorek kończy się rozporządzenie o zakazie lotów w ruchu międzynarodowym. Będzie nowe rozporządzenie, które dopuści ruch z krajami Unii Europejskiej lub z częścią państw Unii Europejskiej, to zależy od rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego – poinformował wiceminister. Zazwyczaj rozporządzenia wydawane przez polskie instytucje dotyczą nie tylko Unii Europejskiej, ale również Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu możemy spodziewać się, że odmrożenie lotów dotyczyć będzie również Norwegii.

Wizz Air zapowiada szybki start

Czy linie lotnicze zdecydują się na natychmiastowy powrót do latania? – Czy od środy pojawią się już samoloty, loty - pewnie nie, ponieważ linie lotnicze potrzebują kilku dni na wprowadzenie bookingów, zbudowanie siatki połączeń, sprzedaż rezerwacji, ale to już są kwestie biznesowo-operacyjne po stronie linii – poinformował w Radiu Zet Horała.
 
Jeszcze przed ogłoszeniem liberalizacji przepisów, o gotowości do szybkiego wznowienia lotów poinformował Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira. – Spodziewam się, że 17 czerwca wznowimy loty z i do Polski – poinformował w rozmowe z fly4free. Wizz Air przywróci większość tras z Gdańska. 17 czerwca linie lotnicze uruchomią 26 kierunków z 39, które obowiązywały przed pandemią. Kolejne dziewięć połączeń wznowionych zostanie w lipcu.

Stopniowo zwiększana będzie ich częstotliwość. Podobnie sytuacja wygląda z portem lotniczym Szczecin-Goleniów. 17 czerwca polecimy z niego do Stavanger. W kolejnych dniach uruchomione zostaną połączenia z Oslo i Bergen. Oferta powiększana jest na bieżąco o pozostałe porty lotnicze, m.in. o Katowice-Pyrzowice.
Najbliższe połączenia na trasie Gdańsk-Torp.
Najbliższe połączenia na trasie Gdańsk-Torp. screenshot wizzair.com
Wizz Air umożliwia kupowanie biletów na połączenia z Polski do Norwegii oraz z Norwegii do Polski. Po podróży pobyt w Polsce przebiega bezproblemowo.

Należy jednak pamiętać, że w kraju fiordów obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Granicę mogą przekroczyć jedynie osoby pracujące oraz ich rodziny.

Ryanair ruszy w ostatnich dniach czerwca

Ryanair wydał specjalny komunikat w sprawie przywrócenia połączeń. – Przywracamy siatkę pierwotnego rozkładu lotów od środy 1 lipca, pod warunkiem zniesienia restrykcji na lotach wewnątrzunijnych przez rządy poszczególnych krajów i wprowadzenia odpowiednich środków bezpieczeństwa na lotniskach. – Wśród europejskich tras znalazły się loty między Polską a Norwegią: Kraków - Sandefjord Torp oraz Gdańsk - Sandefjord Torp. Pierwsze połączenia powinny ruszyć już 22 czerwca.
Najbliższe połączenia na trasie Kraków-Torp.
Najbliższe połączenia na trasie Kraków-Torp. screenshot ryanair.com
Ryanair poinformował, że kolejne trasy dołączą do siatki w sierpniu. Zwiększy się wówczas ilość połączeń z Gdańska.

Co z przewoźnikami ze Skandynawii?

Do pracy powracają również skandynawskie linie lotnicze. Najprawdopodobniej od połowy czerwca SAS przywróci do funkcjonowania 20 ze 163 używanych dotąd maszyn. – Jak tylko samolot wraca do latania, wraca z nim natychmiast 100 proc. kosztów. Natomiast powrót pasażerów może zająć dłużej – skomentował sprawę Rickard Gustafson, szef SAS. Z kolei Norwegian uzależniony jest przede wszystkim od polityki norweskiego rządu. Eksperci uważają, że do końca roku przewoźnik uruchomi jedynie małe samoloty, które będę operowały na krajowej siatce połączeń. Większość dalszych tras zostanie uruchomiona w 2021 roku.

Kiedy poleci LOT?

Według ostatnich doniesień, PLL LOT nie będą spieszyły się z przywróceniem międzynarodowych tras. Radio Zet poinformowało, że LOT nie będzie docierał za granicę jeszcze przez kilka tygodni. Przewoźnik ma obecnie pracować nad nową siatką połączeń. Krajowy przewoźnik oferuje obecnie około 30 lotów krajowych.
Przedstawiciele lotnisk, biur podróży oraz prezesi linii Wizz Air, Buzz, Enter Air i innych przewoźników wystosowali apel do Prezesa Rady Ministrów. W liście do Mateusza Morawieckiego proszą, by rząd zrezygnował z wprowadzonych ograniczeń dotyczących przelotów. Chodzi m.in. o zniesienie limitu pasażerów w samolotach. Obecnie polski rząd zezwala na zajęcie maksymalnie 50 proc. miejsc w kabinie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
JarekSulej

22-06-2020 13:42

To ja przekaże że swojego doświadczenia lot do Wawy 18 .06. na lotnisku Toro spokojnie , odprawa jak zwykle, terminal w połowie zamknięty, tylko sklep i poczekalnia , maseczki obowiązkowe po odprawie biletowej aż do wyjścia z terminala w Polsce, jedyna kontrola dodatkowa to celnicy wyrywkowo kontrolują , najczęściej czy wywodzisz pieniądze.
W samolocie około 30 osób, w czwartek do Norwegii przyleciało 5.
Powrót w niedzielę , jeden sklep otwarty, przed wejsciem do terminala sprawdzane bilety i temperatura kamera termowizyjna. Dalej jak zwykle. W Norwegii najpierw do samolotu wchodzi gość i opowiada o kwarantannie i informuje o kontroli paszportowej. Kontrola przez policję każdego, sprawdzają tożsamość i czy do pracy przyjechales/Aś czy nie , to trzeba udokumentować i znów info o kwarantannie.
Ja pytałem czy skoro odwiedzałem dzieci czy jestem zwolniony z kwarantanny bo tak jest podane na stronie oficjalnej rządu norweskiego.regjeringen.no. powiedział że nie wie ale skoro jest taka informacja na tej stronie to pewnie tak jest. Później możliwa kontrola bagażu jak zwykle. Tyle

Joanna Kuchnicka

19-06-2020 19:30

Bajkowyskrzat napisał:
Czy ktoś coś zainicjuje ?

Inicjuj! Po co czekac.

wiewiorek

19-06-2020 12:53

ktoś może opisać wrażenia po pierwszej podrózy samolotem po 17czerwca?

jacek lytaw

17-06-2020 11:01

Jesli chcesz strajkowac wracaj do polski skad pochodzisz bo we krwi masz obijanie sie i protestowanie

fawiam

17-06-2020 10:13

Czy mogę odwiedzić moją pracującą i mieszkającą od wielu lat w Norwegii siostrę? Czy zostanę Wpuszczona do kraju?

Piotr T

17-06-2020 04:35

Od dzisiaj 17 czerwca są nareszcie loty z Polski do Norwegii i do Polski..hurra ....

MarcinSpala

16-06-2020 20:08

Podpisuje sie pod protestem.

Agatakam

16-06-2020 18:51

Czy mogę jechać do mojego ojca do Norwegi mam 20 lat mój tata jest obywatelem Norwegi jakie dokumenty muszę przy sobie mieć by wyjeżdżając z polski wjechać do Norwegii?

shownomercy66

16-06-2020 17:59

W Polsce w dalszym ciągu jest wysoki stopień zagrożenia ( muszę dodać że głupoty również ) ... :/ więc nie ma się co dziwić.

Bajkowyskrzat

16-06-2020 15:32

Kiedy odbędzie się protest Polaków w Norwegii z powodu zamknięcia granicy i kwarantanny ? Czy ktoś coś zainicjuje ? ,pytam bo jesteśmy najliczniejszą grupą odbudowującą ten mocno zastały kraj i nie chodzi o wyjątki ale stały dostęp !!! Uważam że Premier Erna zapomniała o Polskim wkładzie w rozwój społeczeństwa i niskim ryzyku zagrożenia w naszym kraju Polsce.Rodacy połączmy się w Solidarności.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram