Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Europejczycy znów mogą odwiedzać rodziny nad fiordami. Obowiązuje jednak kwarantanna Życie w Norwegii
Monika Pianowska 13 maja 2020
11:06

Europejczycy znów mogą odwiedzać rodziny nad fiordami. Obowiązuje jednak kwarantanna

5
Skomentuj
Postanowienia dotyczą zarówno odwiedzin członków rodziny mieszkających na terenie Norwegii, którzy są obywatelami kraju fiordów, jak i żyjących tam i pracujących imigrantów z państw EOG. adobe stock/ licencja standardowa
Zgodnie z nowym postanowieniem rządu obywatele krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy zechcą odwiedzić rodzinę w Norwegii, uzyskają pozwolenie na przekroczenie granicy. Nie zostaną odesłani także posiadacze nieruchomości, jak domek letniskowy, na terenie kraju fiordów – poinformowała na łamach norweskiej prasy minister sprawiedliwości Monica Mæland.
Postanowienia dotyczą zarówno odwiedzin członków rodziny mieszkających na terenie Norwegii, którzy są obywatelami kraju fiordów, jak i żyjących tam i pracujących imigrantów z państw EOG. Złagodzone restrykcje obejmują także obywateli EOG odwiedzających w Norwegii swoje niepełnoletnie dzieci, małżonka lub partnera bądź też jego/jej niepełnoletnie dzieci. Rodziców w kraju fiordów mogą odwiedzić też niepełnoletnie dzieci z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nie zmienia się wymóg odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Norwegii. Trwa ona jednak już nie dwa tygodnie, a 10 dni.

Najpopularniejszymi nieruchomościami znajdującymi się na terenie Norwegii, których właściciele to obcokrajowcy, są tzw. hytty. Według danych Centralnego Biura Statystycznego ich liczba sięga oko. 100 tys., z czego jedną czwartą posiadają Szwedzi. Od teraz ich posiadacza mogą wjechać do kraju fiordów, żeby spędzić czas w domku letniskowym czy innej własnej nieruchomości.
W treści komunikatu rządowego z 13 maja nie określono jednak dokładnych zasad, na jakich miałyby się odbywać podróże obywateli EOG odwiedzających członków rodziny i ich wjazd do Norwegii, tj. przykładowo, jakie mieliby posiadać dokumenty.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 15-05-2020 00:36

Patry999 napisał:
To po co o tym mówić jak nic do końca niewiadomo

To po co odpisujesz zaczynajac zdanie od \"niby\"

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ewa Żółtowska
Ewa Żółtowska 14-05-2020 12:17

Witam wiecie coś już jakie dokumenty muszą być przy wjeżdzie np. do męża

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Justyna Bociarska
Justyna Bociarska 13-05-2020 15:02

Dzwoniłam dziś do ambasady i ustawa nie weszła jeszcze w życie. Nie wiadomo jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne. Miejmy nadzieję że na dniach się to zmieni i wszystkiego się dowiemy.

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Beata W
Beata W 13-05-2020 14:35

a kiedy bedzie wiadomo jakie dokumenty beda potrzebne

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Patry999
Patry999 13-05-2020 13:57

To po co o tym mówić jak nic do końca niewiadomo

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas