Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Nowe umowy o pracę, zakaz smakowych e-papierosów, więcej praw dla odbiorców prądu: te zmiany wchodzą w życie w Norwegii od lipca

Monika Pianowska

01 lipca 2024 18:00

Udostępnij
na Facebooku
Nowe umowy o pracę, zakaz smakowych e-papierosów, więcej praw dla odbiorców prądu: te zmiany wchodzą w życie w Norwegii od lipca

Zakaz dotyczący sprzedaży samych e-papierosów stanie się ważny dopiero w lipcu przyszłego roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

1 lipca w Norwegii w życie wszedł szereg nowych ustaw i rozporządzeń. Dotyczą one m.in. leasingu samochodu, kar dla nieletnich przestępców i handlu używanymi przedmiotami. Oto najważniejsze ze zmian.

Prąd, antyki i kościoły

Jeśli przedsiębiorstwa energetyczne nie będą monitorować regulacji prawych, mogą utracić prawo do sprzedaży energii elektrycznej. Norweskie władze uznały, że konsumentom powinno być łatwiej odnaleźć się na rynku, znaleźć dobre oferty i zrezygnować z tych niekorzystnych. Od początku tego miesiąca można chociażby bezpłatnie w ciągu 30 dni odstąpić od kontraktu na dostawę prądu, jeśli sprzedawca będzie chciał zmienić warunki na gorsze dla klienta.
Handlarze używanymi produktami musieli dotychczas uzyskać zezwolenie policji, a ponadto podlegali zestawowi wymogów, które kosztowały zarówno czas, jak i pieniądze. ​​Sprzedaż towarów z drugiej ręki stała się dla niektórych przedsiębiorstw w Norwegii uciążliwa i nieopłacalna. Od 1 lipca takiego zezwolenia będą potrzebować wyłącznie osoby sprzedające metale szlachetne, kamienie szlachetne i perły, dobra kultury, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki, samochody i przyczepy.
Konsumenci będą mogli bez konsekwencji zrezygnować z umowy o prąd.

Konsumenci będą mogli bez konsekwencji zrezygnować z umowy o prąd.Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Używaną odzieżą, meblami i sprzętem sportowym można handlować bez zezwolenia.
Dodatkowo został uruchomiony nowy program, w ramach którego można będzie składać wnioski o dofinansowanie renowacji starych, cennych budynków kościelnych. Na lata 2024-2054 zaplanowano alokacje w wysokości do 10 miliardów koron, przy maksymalnej płatności wynoszącej 500 milionów koron rocznie.

Nowe warunki dla pracowników

Od teraz wprowadzony zostanie także wymóg uzyskania przez zatrudnionych pisemnej umowy o pracę w ciągu tygodnia od rozpoczęcia kariery w nowej firmie. Do tej pory termin upływał po miesiącu. Ponadto wprowadzono kilka innych terminów i nowe wymagania dotyczące tego, co musi zawierać umowa o pracę.
Nowe będą także zasady dotyczące okresu próbnego w pracy. Obecnie nie może on przekraczać połowy długości stanowiska tymczasowego.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule:
Ponadto kary z Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zostaną zwiększone w przypadku naruszeń ustawy o środowisku pracy. Od 1 lipca górny limit wzrasta z 1,8 mln do 6,2 mln koron. Alternatywnie przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość uiszczenia opłaty w wysokości do 4 procent ich obrotów.
System dwunastu godzin bezpłatnej opieki pozaszkolnej tygodniowo dla uczniów klas I i II zostaje rozszerzony także na klasy III. Przepisy te wchodzą jednak w życie z dniem 1 sierpnia, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Podobnie obniżenie maksymalnej stawki za opiekę dzienną do 2000 koron miesięcznie. W 189 najsłabiej zaludnionych gminach cena wynosi 1500 koron miesięcznie.

Złe wiadomości dla ciężarnych i... właścicieli jachtów

Wcześniej dozwolone było zrzucanie ścieków z łodzi rekreacyjnych do fiordu Oslo pod warunkiem, że znajdowało się ono 300 metrów od brzegu. Teraz to zakazane i użytkownicy np. jachtów muszą podpływać do specjalnego punktu, aby pozbyć się nieczystości z szamba.
Więcej informacji w sprawie:
NIPT, czyli zaawansowana analiza DNA próbek krwi od kobiet w ciąży, która pozwala z dużą pewnością zidentyfikować nieprawidłowości chromosomalne u płodu, od początku tego miesiąca będą w placówkach publicznych oferowane kobietom w ciąży do 35. roku życia za opłatą.
Ciężarne powyżej 35. roku życia będą musiały zapłacić za badania NIPT.

Ciężarne powyżej 35. roku życia będą musiały zapłacić za badania NIPT. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Badanie zostało udostępnione wszystkim ciężarnym w wieku powyżej 35 lat po zmianie prawa w 2020 r., jednak dotychczas było dostępne wyłącznie dla młodszych kobiet w ciąży za pośrednictwem prywatnych klinik.
Więcej detali pod linkiem:

Elektroniczne papierosy bez smaku

Zła wiadomość dla amatorów smakowych e-papierosów: od 1 lipca obowiązuje zakaz stosowania w nich aromatów. Oznacza to, że w norweskich sklepach będzie można  dostać tylko te o smaku tytoniowym. Zasada ta ma dotyczyć także pojemników ze środkami aromatyzującymi niezawierającymi nikotyny.
Zakaz dotyczący sprzedaży samych e-papierosów stanie się ważny dopiero w lipcu przyszłego roku, ale ten dotyczący stosowania aromatów wchodzi w życie już teraz.
Bardziej rygorystyczne i szybsze reakcje wobec młodych ludzi, którzy dopuścili się przestępstwa też mają stać się faktem. Możliwe będzie m.in. łączenie kary dla młodocianych z bezwarunkowym pozbawieniem wolności i stosowaniem kajdanek na kostkę, czyli systemu dozoru elektronicznego.
Źródła: NTB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok