Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Zdrowie

Koniec darmowych testów prenatalnych w Norwegii. Zapłacą za nie nawet ciężarne po 35. roku życia

Monika Pianowska

24 maja 2024 16:03

Udostępnij
na Facebooku
2
Koniec darmowych testów prenatalnych w Norwegii. Zapłacą za nie nawet ciężarne po 35. roku życia

Zmiana prawa nastąpiła po czterech latach. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Minister zdrowia Jan Christian Vestre ogłosił, że szpitale publiczne będą oferować ciężarnym kobietom poniżej 35. roku życia NIPT (nieinwazyjne badania prenatalne) za opłatą. O decyzji poinformowano we wniosku dotyczącym zmienionego budżetu państwa.
„Ministerstwo Zdrowia i Opieki w swoich przepisach umożliwi zakładom opieki zdrowotnej żądanie zwrotu kosztów od kobiet w ciąży za nieinwazyjne badania prenatalne (NIPT) poza wskazaniami medycznymi”, brzmi treść oświadczenia.

Mimo krytyki nowe postanowienie wejdzie w życie 1 lipca br.

Szwecja bardziej liberalna

NIPT to zaawansowana analiza DNA próbek krwi od ciężarnych, która pozwala z dużą pewnością zidentyfikować nieprawidłowości chromosomalne u płodu. Badanie zostało udostępnione w Norwegii za darmo wszystkim kobietom w ciąży po 35. roku życia po zmianie prawa w 2020 r. Do tej pory dla młodszych osób było dostępne wyłącznie za pośrednictwem prywatnych klinik.

Badanie wykonuje się na wczesnym etapie ciąży, a w Norwegii można jedynie sprawdzić, czy u płodu występują defekty chromosomowe. W kraju fiordów obowiązują rygorystyczne zasady dotyczące informacji, jakie kobieta w ciąży może uzyskać na temat płodu, który nosi.

Sytuacja ma się inaczej w Szwecji, gdzie ograniczenia dotyczące wyników nie istnieją. W ostatnich latach około 3 Norweżki tygodniowo odwiedzały szwedzkie laboratoria Edda Labs lub otrzymywały pocztą zestaw do badania krwi.
Kobiety w ciąży znajdują się w Norwegii pod szczególną opieką państwa.

Kobiety w ciąży znajdują się w Norwegii pod szczególną opieką państwa.Fot. Fotolia

Za dużo informacji, za dużo nerwów

Obecnie istnieją badania, które przykładowo mogą stwierdzić, że istnieje pewne prawdopodobieństwo, że dziecko zachoruje na nowotwór. Może to mieć różne konsekwencje dla ciężarnej i jej decyzji wobec płodu. Wspomniana placówka w Szwecji nigdy nie przeprowadza testów zanim pacjent nie przejdzie przez standardowe instrukcje, a następnie nie otrzyma osobistych wskazówek.

Ministerstwo Zdrowia i Opieki informuje na łamach NRK, że ma świadomość, że kobiety w ciąży zlecają badania prenatalne jednostkom z innych krajów w celu sprawdzenia ewentualnych chorób płodu. Następnie jednak ciężarne mają problem ze zrozumieniem otrzymanych raportów. Przychodzą również do laboratoriów Edda z przykładowymi wynikami testów, które analizowano w innych częściach świata, jak Chiny czy USA. Ponadto osoby zamawiające zestawy do badania krwi przez internet często potrzebują pomocy w pobraniu próbki, ale nie wszystkie mogą na nią liczyć.

Resort zdrowia informuje jednak, że nie wolno pomagać kobietom w ciąży w przystąpieniu do badania NIPT bez odpowiedniej zgody.

Źródła: NTB, NRK, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Z Norwegii

25-05-2024 01:46

Oni skąpią na wszystkim, a zwłaszcza na rodzinie

Myśliwy

24-05-2024 17:19

Najbogatsze państwo w Europie chowa pieniądze przed obywatelami do funduszu . I oszczędza na wszystkim.
By żyło się lepiej.
Jednocześnie fundusz wykupuje nieruchomości za granicą . Myślicie że to dla was te nieruchomości

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok