Aktualności
Norweski pakiet pomocowy i polska tarcza antykryzysowa: który rząd lepiej wspiera obywateli?
15

Pracodawcy i pracownicy nie poradziliby sobie bez wsparcia rządowego. fotolia.pl
W dobie kryzysu sytuacja ekonomiczna każdego państwa uległa pogorszeniu. Międzynarodowa gospodarka nie poradziłaby sobie bez interwencji rządowych. Odbiorcami pomocy są zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Wsparcie dla obywateli zapewniły między innymi Polska oraz Norwegia.
Regulacje prawne ułatwiające funkcjonowanie były odpowiedzią na pogarszającą się sytuację przedsiębiorstw, pracodawców oraz pracowników. Na całym świecie najmocniej ucierpiały branże: hotelarska, turystyczna, gastronomiczna oraz transportowa. Osoby, które dotąd nie zamknęły działalności mogą korzystać z dopłat, ulg podatkowych oraz pożyczek na preferencyjnych warunkach.
Minimalizacja skutków bankructw i wzrostu bezrobocia
Według obliczeń norweskiego rządu, wsparcie przedsiębiorstw funkcjonujących w kraju fiordów może pochłonąć nawet 20 miliardów koron miesięcznie. Z pomocy będzie mogło skorzystać do 100 tys. firm. Program skierowany jest do przedsiębiorstw, które odnotowały wyraźny spadek dochodów. Wsparcie powinno pokrywać nieuniknione wydatki, między innymi czynsz. Niektóre sektory, takie jak turystyka czy część branży sportowej, mogą liczyć na zmniejszenie stawki podatku merverdiavgift z 8 do 7 proc. W Norwegii zwiększono również limity pożyczkowe i niektóre dotacje oraz wydłużono termin składania deklaracji podatkowych.

W wielu państwach bezrobocie jest obecnie najwyższe od dekad.
Źródło: fotolia.com
Nad Wisłą, podobnie jak w kraju fiordów, rządowe wsparcie podzielone jest na etapy. Przedsiębiorcy mogą starać się o różne formy wsparcia finansowego, które powinno pokryć koszty bieżące. Mniejsze firmy mogą starać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS, a większe o ograniczenie ich wysokości. Rząd stara się również dopłacać do wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mający problem z terminową spłatą zobowiązań mogą starać się o ulgi, odroczenie lub umorzenie spłat.
Wsparcie dla pracowników i osób bez środków do życia
Polski rząd wprowadził m.in. specjalne świadczenia postojowe, o które mogą starać się osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Środki finansowe, które powinny rekompensować utratę przychodu, wynoszą 2 tys. złotych. Rada Ministrów wprowadziła również ulgi podatkowe, zwiększone limity w rozliczeniach PIT oraz przesunęła termin płatności podatków. Część wynagrodzenia osób, które pracują na umowie o pracę, może pokryć państwo.

Pracodawcy uważają, że państwowa pomoc jest zbyt mała.
Źródło: fotolia.com
Norweski rząd chciałby, aby dla bezrobotnych i pracowników na permitteringu, którzy zbliżają się do upływu maksymalnego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, dagpenger został przedłużony do czerwca. Rada Ministrów zadecydowała o możliwości wypłacania zaliczek przed rozpatrzeniem wniosku o przyznanie zasiłku. Państwo szybciej wypłaca również świadczenia, które dotychczas obciążały pracodawców.
Norweski rząd uchwalił również tzw. trzeci pakiet pomocowy, który zakłada wsparcie gmin w wysokości 5 miliardów koron. Rada Ministrów Mateusza Morawieckiego opracowuje obecnie podobne rozwiązania.
Zarówno norweski, jak i polski rząd, zdecydowały się ograniczyć restrykcje i powoli odmrażać gospodarkę. W obu przypadkach proces podzielono na etapy. Nad Wisła pierwszym krokiem jest liberalizacja ograniczeń w handlu oraz otwarcie terenów zielonych. W Norwegii zdecydowano się otworzyć część szkół i przedszkoli.
Zarówno norweski, jak i polski rząd, zdecydowały się ograniczyć restrykcje i powoli odmrażać gospodarkę. W obu przypadkach proces podzielono na etapy. Nad Wisła pierwszym krokiem jest liberalizacja ograniczeń w handlu oraz otwarcie terenów zielonych. W Norwegii zdecydowano się otworzyć część szkół i przedszkoli.
To może Cię zainteresować
3
22-04-2020 20:22
5
0
Zgłoś
21-04-2020 18:41
3
0
Zgłoś
21-04-2020 14:28
0
0
Zgłoś
21-04-2020 12:14
9
0
Zgłoś
21-04-2020 12:10
8
0
Zgłoś
21-04-2020 10:09
0
-8
Zgłoś
21-04-2020 09:53
13
0
Zgłoś
21-04-2020 09:37
0
-13
Zgłoś
21-04-2020 09:37
0
-11
Zgłoś
20-04-2020 21:55
0
-2
Zgłoś