Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Norwegowie lubią swoją pracę i wciąż potrzebują polskich pracowników

Krystian Łukowicz

14 listopada 2017 10:00

Udostępnij
na Facebooku
8
Norwegowie lubią swoją pracę i wciąż potrzebują polskich pracowników

Norwegowie nie narzekają na swoją pracę, czerpią z niej sporą satysfakcję. MN

Norwegowie są zadowoleni ze swojej pracy dużo bardziej niż reszta Europejczyków, pokazują najnowsze badania. Większość mieszkańców Norwegii docenia fakt, że mają realny wpływ na swoje miejsce pracy. Cieszy ich idealna równowaga między czasem wolnym a obowiązkami. Jakie miejsce w tym obrazie zajmują Polacy?
Norweski Instytut Środowiska Pracy (STAMI) na początku listopada zaprezentował wyniki badań statystycznych, w których Norwegowie brali udział czterokrotnie na przestrzeni lat 2000-2015. Z raportu wynika, że około 94 proc. badanych Norwegów jest zadowolonych ze swoich warunków pracy. W porównaniu do pracowników z Unii Europejskiej, których zadowolenie deklaruje 86 proc. ankietowanych.

Skąd ta satysfakcja?

Norwescy pracownicy wskazują, że ważnym czynnikiem jest motywacja w miejscu zatrudnienia. Norwegowie za zaletę pracy w swoim kraju uważają możliwość wpływania na miejsce pracy. Doceniają swobodę, jaką dostają od przełożonych, przez co czują się kowalami własnego losu, a nie tylko trybikami w maszynie. Czują, że mają realny wpływ na swoją sytuację w miejscu pracy i bardzo to sobie cenią. Zwracają uwagę, że ich praca z czasem staje się coraz bardziej wymagająca. Wpływa to jednak na jeszcze większą determinację w osiągnięciu celów.
Reklama

Czas wolny to podstawa

W Norwegii popularniejsze niż w pozostałych krajach Europy są długie dni robocze, a co za tym idzie – długie weekendy. Co trzeci badany pracuje 10 godzin w ciągu dnia bądź dłużej. Jednak nie przekłada się to na liczbę przepracowywanych godzin w ciągu całego tygodnia, która wynosi przeciętnie... 35 godzin.

Być może wielu pracuje więcej przez pierwsze dni tygodnia i bierze wolne piątki. ~Cecilie Aagestad z Norweskiego Instytutu Środowiska Pracy

Na norweskim rynku pracy jest zapotrzebowanie na pracowników z wyższym wykształceniem. Jednocześnie norweskie zakłady dbają o to, by jak najrzadziej zatrudniać swoich rodaków na część etatu. Z tego powodu Norwegia jest państwem o bardzo niskim bezrobociu.

Żyć nie umierać?

Pomimo ogólnego zadowolenia nie wszyscy respondenci wypowiadali się o norweskim rynku pracy w samych superlatywach. Mniej pozytywne opinie dotyczą pracowników z niższym wykształceniem, poniżej 35 roku życia, którzy najczęściej narzekają na niskie zarobki i brak możliwości samorozwoju. Tacy pracownicy częściej spotykają się z upokarzającym traktowaniem w miejscu pracy. Kobiety stosunkowo często doświadczają takiego zachowania, skarżą się też na molestowanie seksualne.

Polaka zatrudnię od zaraz

Polacy są największa mniejszością w Norwegii i mimo że coraz chętniej wracają do ojczystego kraju, to w dalszym ciągu stanowią część norweskiego rynku pracy. Większość Polaków pracuje w branży budowlanej, a norwescy pracodawcy chętnie ich zatrudniają. Chociażby dlatego, że Polacy zajmują stanowiska, o które niechętnie ubiegają się Norwegowie.
Polacy w Norwegii mają opinię rzetelnych pracowników o wysokich kwalifikacjach. Jednak opisywaliśmy przypadki, gdy norwescy pracodawcy zatrudniali Polaków na krótkoterminowych umowach, wykorzystując ich niewiedzę, niedostateczną znajomość języka i odmiennych realiów kulturowych.

Walczymy o swoje

Polacy zaczynają upominać się o swoje prawa. Przykłady pokazują, że znajomość norweskich realiów wśród Polonii wzrasta. Rodacy coraz częściej pamiętają o należnych im przywilejach, co pokazuje wygrany w marcu 2017 pozew wobec firmy, o którym można przeczytać >>> TUTAJ. Drugim takim przypadkiem jest finał strajku Polaków w przetwórni rybnej na Sotrze. Pracownicy pod ponad miesięcznym proteście wynegocjowali korzystniejszą umowę z pracodawcą. Więcej o strajku pisaliśmy w tym >>> ARTYKULE
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ja ja

15-11-2017 20:11

sloka napisał:
białyorzeł napisał:
sloka - nic z tego nie znasz sie, korona sie mocno osłabiła do dolara, euro i innych walut a to oznacza że importowane towary czyli prawie wszystko poza kamieniami, będzie droższe.Nadal twoja logika w tym co piszesz powyżej szwankuje, jednak skoro się upierasz to i niech tak tobie będzie.
Przy okazji, złotówka odkąd rządzi ten co ukradł księżyc, bardzo straciła i nadal traci do norweskiej korony.
. Kolega chyba nie rozumie co pisze. To korona slabnie jak i reszta walut w stosunku do zlotowki. Co oznacza ze zlotowka sie umacnia.

Kaziu z drabiny

14-11-2017 19:40

Sa zadowoleni z pracy, hmm to chyba dlatego, ze biora chorobowe, wolne na dzieci i inne nieobecnosci.

Marian Paździoch

14-11-2017 13:25

pracuję ok 8 god dziennie przez 6 dni. W kontrakcie mam 37,5g tygodniowo i stałą pensję miesięczną. Godzę się na to tylko z tego względu, że płacę za "kawalerka" powiedzmy tylko 1000 nok. Każą mi pracować w Wigilię bo nie ma komu mnie zastąpić. Jestem jeden w pracy. Co mam zrobić...

high octane

14-11-2017 12:20

... do brudnej roboty.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok