Wiece poparcia narodu ukraińskiego odbywają się na całym świecie.
/Zdjęcie poglądowe, fot. GoToVan, Flickr.com (CC BY 2.0)
Trwa czwarty dzień walk na Ukrainie. Jak informuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, w wyniku rosyjskiej inwazji zginęło co najmniej 64 cywilów, a 240 zostało rannych. W nocy z 26 na 27 lutego trwały ataki na m.in. Kijów i Charków. W związku z trwającym konfliktem Polska, Norwegia i pozostałe państwa nordyckie podejmują działania wspierające ukraiński rząd i ludność. [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
Norwegia zwiększy pomoc przekazaną Ukrainie [AKTUALIZACJA, 17:00]
Minister Sprawiedliwości i Zarządzania Kryzysowego Emilie Enger Mehl zapowiedziała, że Norwegia zwiększy środki pomocowe dla Ukrainy. Szefowa resortu w niedzielę uczestniczyła w posiedzeniu ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Unii Europejskiej. Celem spotkania było omówienie pomocy humanitarnej dla Ukrainy, napływu uchodźców z tego kraju, wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, sytuacji na zewnętrznych granicach UE oraz środków przeciwdziałania możliwym atakom hybrydowym.
– Norwegia może pomóc personelowi medycznemu. Mamy możliwość wysłania zespołów ratowników, tak jak robiliśmy to wcześniej w innych miejscach świata. Może to być szczególnie istotnych dla obszarów przygranicznych – komentuje możliwy wkład Norwegii szefowa resortu sprawiedliwości.
Rada Ministrów informuje, że kraj fiordów włączy się w międzynarodową pomoc Ukrainie. Planowane jest m.in. zwiększenie nakładów finansowych na potrzeby zażegnania ewentualnego kryzysu humanitarnego. Dotychczas przeznaczono na ten cel 250 mln koron norweskich.
Stoltenberg krytykuje decyzję Putina. „Niebezpieczna retoryka”
27 lutego po południu Władimir Putin nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania nuklearnego w stan gotowości bojowej. Prezydent Rosji zauważył, że jest to odpowiedź na agresywną retorykę państw Europy Zachodniej. Decyzję władz Federacji Rosyjskiej skrytykował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – To niebezpieczna retoryka. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne. Kiedy połączy się to z tym, co Rosjanie robią w terenie, na Ukrainie - prowadzą wojnę z suwerennym narodem, inwazję na pełną skalę - to dodaje powagi tej sytuacji – zaznaczył w rozmowie z amerykańskim CNN.
W niedzielne popołudnie rozpoczęły się także rozmowy pokojowe pomiędzy Rosją i Ukrainą. Przedstawiciele obu państw spotkali się na granicy Ukrainy i Białorusi. Przed 18:00 efekty negocjacji nie były jeszcze znane.
Liczba uchodźców w Polsce zbliża się do 200 tysięcy [AKTUALIZACJA, 15:00]
Jak informują polskie służby graniczne, liczba uchodźców z Ukrainy zbliża się do 200 tys. – W ciągu trzech i pół dnia od początku wojny na Ukrainie Polska przyjęła prawie 200 tys. uchodźców. Wszystkie polsko-ukraińskie przejścia graniczne cały czas są otwarte. Jest ich osiem, po cztery w województwach lubelskim i podkarpackim – poinformował gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej. – Ponieważ mamy sytuację wojenną po drugiej stronie granicy, nie wszyscy uchodźcy trafiają do punktów recepcyjnych. Wiele osób przekraczających naszą granicę chce jak najszybciej uciekać w głąb kraju, szukając pomocy w innych województwach. Dlatego 27 lutego w późnych godzinach popołudniowych we wszystkich województwach uruchomimy punkty recepcyjne, takie, jakie już działają przy granicy – dodał Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Norwegia solidarna z Ukrainą: wiece odbyły się w całym kraju [AKTUALIZACJA, 11:00]
Na całym świecie odbywają się wiece poparcia dla narodu ukraińskiego oraz demonstracje potępiające rosyjską inwazję. Od 24 lutego wydarzenia organizowane są także w Norwegii. W Oslo manifestanci spotkali się m.in. pod budynkiem Ambasady Federacji Rosyjskiej i Stortingiem. Stolica kraju fiordów dołączyła do samorządów, które wywiesiły na masztach flagii Ukrainy. Podobne działania podjęły władze Stavanger i Bergen. W Oslo podświetlono również ratusz.
W sobotę, 26 lutego, wiece poparcia dla narodu ukraińskiego odbyły się m.in. w Oslo i Bergen. Dzień wcześniej demonstracja odbyła się przed Konsulatem Generalnym Rosji w Kirkenes (Troms og Finnmark). Miasto położone jest 15 minut jazdy samochodem od granicy z rosyjskim obwodem murmańskim. W wydarzeniu uczestniczył m.in. osoby pochodzące z Ukrainy. Na transparentach znalazły się hasła wzywające do zaprzestania wojny oraz postawienia Władimira Putina w stan oskarżenia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.
Polską granicę przekroczyło blisko 156 tys. uchodźców
– Od rozpoczęcia działań zbrojnych w Ukrainie (24.02) funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili łącznie na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą 187,8 tys. osób. W tym na kierunku do Polski ponad 156 tys. W sobotę odprawiono rekordową liczbę osób - 88,4 tys., w tym na kierunku do Polski 77,3 tys. – poinformowała za pośrednictwem Twittera polska Straż Graniczna. W kraju powstały specjalne punkty recepcyjne. Osoby przekraczające ukraińską granicę zwolniono z obowiązku kwarantanny i posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Od czwartku największe poruszenie obserwowane jest w Medyce, gdzie punkty przekroczyło ponad 37,5 tys. osób, z czego 18 tys. pieszo. Po stronie ukraińskie obserwowane są długie kolejki i korki. Służby graniczne szacują czas oczekiwania na kilkadziesiąt godzin. 27 lutego rano Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o umożliwieniu udzielenia nadzwyczajnej pomocy osobom, które znajdują się jeszcze po ukraińskiej stronie granicy w Medyce.
Państwa nordyckie zamykają przestrzeń powietrzną rosyjskim samolotom
Rządy Danii i Finlandii poinformowały o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich przewoźników. Dołączyły do dziewięciu innych państw Europy, które podjęły podobną decyzję. Wcześniej odpowiednie restrykcje wprowadziła m.in. Polska i państwa bałtyckie. Obecne sankcje obowiązujące Rosję nie są ustalone na poziomie unijnym. Jak zapowiadają instytucje europejskie, w najbliższych dniach rosyjskie samoloty otrzymają zakaz lotów nad całą przestrzenią 27 państw Unii Europejskiej.
Reklama
01-03-2022 14:05
1
0
Zgłoś
01-03-2022 11:33
0
-2
Zgłoś
01-03-2022 07:03
3
0
Zgłoś
01-03-2022 01:06
0
-1
Zgłoś
28-02-2022 15:39
0
-1
Zgłoś
28-02-2022 15:18
0
0
Zgłoś
28-02-2022 14:27
5
0
Zgłoś
28-02-2022 13:09
1
0
Zgłoś
28-02-2022 12:59
1
0
Zgłoś
28-02-2022 12:58
0
0
Zgłoś