Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

„W tych trudnych czasach stoimy razem z narodem ukraińskim”. Norwegia potępia atak Rosji na Ukrainę

Emil Bogumił

24 lutego 2022 09:20

Udostępnij
na Facebooku
„W tych trudnych czasach stoimy razem z narodem ukraińskim”. Norwegia potępia atak Rosji na Ukrainę

Inwazja na Ukrainę prowadzona jest z kilku stron jednocześnie, m.in. ze wschodu, granicy z Białorusią oraz Krymu. /zdjęcie poglądowe, fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy (Flickr.com, (CC BY-SA 2.0)

Norweski rząd wydał oświadczenie w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Zarówno minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt, jak i premier Jonas Gahr Støre potępiają działania militarne rosyjskich wojsk. Podjęto także decyzję o relokacji dyplomatów przebywających w stolicy Ukrainy.
Ambasada będzie działać ze Lwowa. Ma ograniczone możliwości pomocy obywatelom Norwegii – informuje w komunikacie z 24 lutego ministerstwo spraw zagranicznych. Placówka nie jest ogólnodostępna i obsługuje Norwegów jedynie zdalnie. Resort ponownie zaapelował o opuszczenie terytorium Ukrainy.
Wraz z innymi państwami Europy, Norwegia wydała oświadczenie potępiające działania Rosji. – Zdecydowanie potępiam atak Rosji na Ukrainę. Jest nieuzasadniony i nieodpowiedzialny. To oczywiste naruszenie prawa międzynarodowego. Nasze myśli kierujemy do tych, którzy już za bardzo ucierpieli z powodu tego konfliktu i obawiają się, że jutro może być znacznie gorzej – czytamy w komunikacie minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.

„Atak zagraża życiu niewinnych ludzi”

– To poważny moment w historii Europy. Sytuacja jest dramatyczna dla kobiet i dzieci na Ukrainie, które są obecnie atakowane ze wszystkich stron – skomentował dla NRK wydarzenia na Ukrainie premier Jonas Gahr Støre. – Ten atak jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego i zagraża życiu niewinnych ludzi. Władze rosyjskie ponoszą pełną odpowiedzialność za wrzucenie Europy w tę bardzo mroczną sytuację. Rosja musi natychmiast zaprzestać działań militarnych i uszanować suwerenność oraz integralność terytorialną Ukrainy – czytamy w oświadczeniu Prezesa Rady Ministrów. – W tych trudnych czasach stoimy razem z narodem ukraińskim – zaznaczył Støre.
Inwazję zapowiedzianą przez Władimira Putina w nocy z 23 na 24 lutego potępiają także inni norwescy politycy. Komentarz w sprawie opublikowała liderka Partii Konserwatywnej, Erna Solberg. – Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. To ciemny dzień dla mieszkańców Ukrainy i całej Europy. Potrzebujemy międzynarodowej reakcji na naruszenie przez Putina prawa – zaznacza była premier.

Reakcja opinii międzynarodowej będzie kluczowa?

Zdecydowaną reakcję w sprawie rosyjskiego ataku zapowiedziały już Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska oraz NATO. – Po raz kolejny, pomimo naszych wielokrotnych ostrzeżeń i niestrudzonych wysiłków dyplomatycznych, Rosja wybrała drogę agresji przeciwko suwerennemu i niepodległemu państwu. To poważne naruszenie prawa międzynarodowego i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wzywam Rosję do natychmiastowego zaprzestania działań militarnych i poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Sojusznicy NATO spotkają się, aby zająć się konsekwencjami agresywnych działań Rosji. Stoimy z narodem Ukrainy w tym strasznym czasie. NATO zrobi wszystko, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników – czytamy w oświadczeniu Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO.
Jak informują korespondenci wojenni, inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się nad ranem, 24 lutego. Rosyjską armię wspierają siły Białorusi. Pojawiają się doniesienia o wybuchach w wielu miastach, m.in w Kijowie oraz okolicach Lwowa. Kilka minut przed 9:00 ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o co najmniej ośmiu zabitych i dziewięciu rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału. Wsparcie dla Ukrainy zapowiedział już polski rząd. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok