Norwegia rozważa wysłanie sprzętu Ukrainie. Żadnego państwa nie wsparła tak od ponad 60 lat

Militarne wsparcie Ukrainy byłoby precedensem w najnowszej historii Norwegii. Fot. SMK, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)
Norwegia rozważy wysłanie sprzętu wojskowego na Ukrainę [AKTUALIZACJA, 19:00]
W 1959 roku Storting podjął decyzję, że Norwegia nie będzie przekazywać broni i amunicji państwom, na których terenie toczy się wojna. Pomysł premiera poparł m.in. Ola Elvestuen, przedstawiciel norweskich liberałów (Venstre). – Norwegia powinna dołączyć do 27 państw koalicji, które współpracują w zakresie dostaw broni i sprzętu na Ukrainę. Jeśli będzie potrzebna zmiana decyzji Stortingu, na pewno się do tego przyczynimy – napisał w mediach społecznościowych.
Podobną praktykę realizował rząd Niemiec. Kanclerz Olaf Scholz przyznał 26 lutego, że inwazja Rosji stanowi punkt zwrotny i obowiązkiem jest wsparcie Ukrainy. Wojsko otrzyma 500 rakiet Stinger i 1000 sztuk broni przeciwpancernej.
Bra! Norge bør slutte seg til de 27 landene i Anti-krigskoalisjonen som samarbeider om forsyninger av materiell og våpen til . Må det endres på vedtak i Stortinget - så gjør vi det https://t.co/V9AoDvhJ8y
— Ola Elvestuen (@olaelvestuen) February 26, 2022
Ukrainę opuściło co najmniej 150 tys. uchodźców
Deputowany FrP chce nominować Zełenskiego do Nagrody Nobla [AKTUALIZACJA, 15:00]
Termin zgłaszania kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla minął 31 stycznia 2022 roku. Gjedde zwraca uwagę, że w tej sytuacji nie powinno być mowy o formalnościach. – Komitet Noblowski powinien móc zrobić wyjątek w tak nadzwyczajnej sytuacji. Zełeński jest ogromną inspiracją dla swojego narodu. [...] Przeciwstawia się dyktaturze i wojnie – argumentuje Gjedde.
Wołodymyr Zełeński został zaprzysiężony na urząd prezydenta Ukrainy w maju 2019 roku. W drugiej turze wyborow otrzymał 73,2 proc. głosów i pokonał starającego się o reelekcję Petra Poroszenkę. W połowie lat 90. rozpoczął karierę aktorską. Największą popularność przyniosły mu występy satyryczne.
Volodymyr Zelenskyj bør nomineres til Nobels fredspris, sier Frp-topp Christian Tybring-Gjedde. - Han kjemper for fred, og har vært en enorm inspirasjon for det ukrainske folk.https://t.co/DUjCBfOCS2
— Dagbladet (@dagbladet) February 26, 2022
Norwegowie chcą wykluczenia Rosjan i Białorusinów z rywalizacji sportowej
Podobny apel wystosował Norweski Związek Narciarski. – Nie chcemy, by rosyjscy sportowcy uczestniczyli w zmaganiach rozgrywanych w Norwegii – zaznaczył prezes federacji Erik Røste. W najbliższym czasie Norwegia będzie gospodarzem Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim oraz skokach narciarskich. W marcu w Vikersund odbędą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich.
NATO wyśle dodatkowych żołnierzy na wschód [AKTUALIZACJA, 11:00]
Minister obrony Odd Roger Enoksen zauważył, że rząd podjął decyzję o zwiększeniu liczby norweskich żołnierzy stacjonujących na Litwie o 50-60. – Jeśli NATO stwierdzi, że potrzeba ich więcej, Storting rozważy, co powinniśmy zrobić – powiedział szef resortu. Garnizon Norwegii na Litwie będzie wynosił około 200 wojskowych. Stacjonują w jednostce Rukla, około 90 kilometrów od Wilna.
Reprezentacja Polski nie rozegra meczu z Rosją
Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z rep. Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Prowadzimy rozmowy z federacjami i , aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko.
— Cezary Kulesza (@Czarek_Kulesza) February 26, 2022
Ambasada Norwegii przeniesiona do Warszawy
Jak czytamy w komunikacie wydanym 26 lutego, tymczasową siedzibą placówki będzie Warszawa. Obywatele norwescy przebywający na Ukrainie, którzy chcą skontaktować się ze służbami dyplomatycznymi, mogą zadzwonić do centrum operacyjnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod numer (+47) 23 95 00 00 lub wysłać e-mail na adres 247@mfa.no, czytamy w komunikacie prasowym.
Norweskie media relacjonują: polską granicę przekroczyło 100 tys. osób

To może Cię zainteresować