Trwają rozliczenia podatków w Norwegii Trwają rozliczenia podatków w Norwegii
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Aktualności

Minął rok od pierwszego zakażenia: Norwegia od 365 dni walczy z koronawirusem

Emil Bogumił

26 lutego 2021 09:46

Udostępnij
na Facebooku
9

Według pozytywnych scenariuszy, życie w Norwegii powróci do normalności wraz z końcem 2021 roku. fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Kobieta z Tromsø, która przebywała na jednym z obszarów epidemii w Chinach – tak zidentyfikowano pierwszy przypadek koronawirusa w Norwegii. 26 lutego 2021 roku minął rok od tamtych wydarzeń. Jak z pandemią walczył kraj fiordów?
Reklama
Pierwsze potwierdzone przypadki COVID-19 wykryto w Norwegii w ostatnich dniach lutego 2020 roku. Kobieta, która zaraziła się w Chinach, została poddana izolacji domowej. Służbom sanitarnym nie udało się ustalić, czy transmitowała SARS-CoV-2 na inne osoby. W kolejnych dniach liczba zakażonych zaczęła rosnąć. Pozytywne testy dotyczyły m.in. osób, które wracały z zimowych wyjazdów we Włoszech i Austrii. Na początku marca pierwsi zarażeni trafili do szpitala. Rząd postawił wówczas na zdecydowane kroki. Rozpoczął się proces masowego odwoływania imprez muzycznych oraz sportowych.

Wiosna pod znakiem lockdownu

Pierwszą śmierć osoby zarażonej koronawirusem zarejestrowano w Norwegii 12 marca. Tego samego dnia rząd wprowadził lockdown w całym kraju. Jak przyznała Erna Solberg, było to wprowadzenie największych ograniczeń w życiu publicznym od momentu wybuchu II wojny światowej. Zamknięte zostały wszystkie szkoły oraz większość lokali usługowych. W kolejnych dniach Rada Ministrów rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do pakietów pomocowych dla przedsiębiorców. Gminy wprowadzały własne, lokalne obostrzenia. Wstrzymany został ruch pasażerski, a cudzoziemcom utrudniono wjazd do kraju. Masowo wzrastała również liczba osób bezrobotnych oraz wysyłanych na permittering.
Wielkanoc 2020 przebiegła w pełnym reżimie sanitarnym. Wszystkie uroczystości transmitowane były online. Rada Ministrów apelowała o odwołanie wszelkich podróży.

Wielkanoc 2020 przebiegła w pełnym reżimie sanitarnym. Wszystkie uroczystości transmitowane były online. Rada Ministrów apelowała o odwołanie wszelkich podróży. Źródło: Fot. Pexels

Na przełomie kwietnia i maja norweski rząd postanowił zliberalizować część restrykcji. Siódmego maja postanowiono m.in. skrócić kwarantannę dla przyjezdnych do 10 dni. Pięć dni później Rada Ministrów postanowiła wydać rekordowe 420 mld NOK z Funduszu Naftowego. Środki miały powstrzymać postępujący kryzys gospodarczy. Wpływ na niego miał niski kurs korony norweskiej oraz cena ropy. Za baryłkę płacono mniej niż 20 NOK.

Letnia liberalizacja obostrzeń

Norweski czerwiec, lipiec i sierpień upłynął pod znakiem likwidacji wielu restrykcji. Norwegowie mogli podróżować do państw skandynawskich na wakacje. Dla całej Europy wprowadzono system żółtych i czerwonych krajów. Powrót z pierwszych nie wymagał przechodzenia kwarantanny. Kiedy coraz więcej państw trafiało na czerwoną listę, coraz więcej osób trafiało również na kwarantannę. Wielu mieszkańców otrzymywało pozytywny wynik testów na obecność koronawirusa. Siódmego sierpnia rząd postanowił zaostrzyć restrykcje. Ponowna liberalizacja przepisów nastąpiła pierwszego października.
Jesienią i zimą Rada Ministrów próbowała ograniczyć napływ osób zakażonych, które przyjeżdżały do Norwegii z zagranicy.

Jesienią i zimą Rada Ministrów próbowała ograniczyć napływ osób zakażonych, które przyjeżdżały do Norwegii z zagranicy. Fot. MN

W ostatnich dniach października Rada Ministrów po raz kolejny zaostrzyła środki kontroli. Rząd zalecał ograniczenie wszelkich podróży oraz zminimalizowanie liczby kontaktów międzyludzkich. Postawiono m.in. na wprowadzanie lokalnych i regionalnych obostrzeń. W Oslo objawiło się to m.in. zamknięciem barów. W listopadzie i grudniu rząd dążył do zminimalizowania liczby zachorowań, by część środków kontroli została zlikwidowana na Boże Narodzenie. Nadzieję na zmiany przyniósł także program szczepień. Po przerwie świąteczno-noworocznej w kraju nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń. Przyczyniły się do niego m.in. mutacje koronawirusa. Jak w lutym 2021 roku wskazuje norweski rząd, to one mogą odpowiadać za ewentualny wybuch trzeciej fali pandemii.
Do 25 lutego w Norwegii wykryto 69 489 przypadków zachorowań na COVID-19. Od początku pandemii zmarło 620 osób z wykrytym koronawirusem. W ostatnich dniach lutego w szpitalach przebywało 92 pacjentów z SARS-Cov-2.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

04-03-2021 22:52

zarowa086 napisał:
Masz pełne prawo do posiadania i wyrażania własnej opinii, tylko na przyszłość podeprzyj to jakakolwiek argumentacja.

Jaka argumentacja? Przeczytaj artykul z uzytym slowem libearlizacja i juz.

zarowa086 napisał:

Pisałaś ze mna już kilka razy i nie miałaś problemu z rozróżnieniem mojej płci

Mialam.

zarowa086 napisał:
po co te żenujące, przedszkolne zaczepki?

Ja Cie nie zaczepiam.

zarowa086 napisał:

Imię, nazwisko może jeszcze zdjęcie dowodu osobistego? Czy fødselsnummer wystarczy?

Nie. Zadnych zdjec i dat.

zarowa086 napisał:
Makowski to nie jest nazwisko?
Moze byc. Dokladnie (chyba...) wiesz co mialam na mysli podajac przyklad tego typa, ktory otwierajac kolejne konta podawal kolejne imiona, nazwiska. Teraz Slowianin Polak - ktory bardzo sie stara zmienic taktyke i dobrze bo chociaz irytujacy jest jak dotad to przynajmniej nie tak wulgarny.

zarowa086 napisał:
niestety Cię rozczaruje, póki co, korzystamy jeszcze z jako takich wolności internetowych i społecznych, a na Twoją wymarzoną socjalistyczno-faszystowską rzeczywistość jeszcze sobie trochę poczekamy

Nie rozczarujesz mnie. Ty jestes czesto - przynajmniej na tym forum rozczarowany, czujesz sie obrazony, wytkniety palcem. Poprzednio wiedziales, ze nie umiem dyskutowac, teraz wiesz o czym marze. Czekaj na co chcesz, mysl co chcesz, ale zastanow sie zanim wyrazisz publicznie opinie na temat kogos, kogo w ogole nie znasz.
Nie pisz prosze do mnie wiecej. I nie bierz tego JAK ZWYKLE zbyt osobiscie, bo pamietam, ze masz tendencje do poczucia sie urazonym.

zarowa086

04-03-2021 16:41

Masz pełne prawo do posiadania i wyrażania własnej opinii, tylko na przyszłość podeprzyj to jakakolwiek argumentacja.
Pisałaś ze mna już kilka razy i nie miałaś problemu z rozróżnieniem mojej płci wiec po co te żenujące, przedszkolne zaczepki?
Imię, nazwisko może jeszcze zdjęcie dowodu osobistego? Czy fødselsnummer wystarczy? Makowski to nie jest nazwisko? Jestem Andrzej, miło mi i niestety Cię rozczaruje, póki co, korzystamy jeszcze z jako takich wolności internetowych i społecznych, a na Twoją wymarzoną socjalistyczno-faszystowską rzeczywistość jeszcze sobie trochę poczekamy

Joanna Kuchnicka

03-03-2021 01:55

zarowa086 napisał:
Joanna trochę się zawiodłem na Tobie bo sądziłem, że tak oczytana osoba będzie znała znaczenie tego słowa, ale specjalnie dla Ciebie, proszę:
Liberalizacja - osłabienie rygoru, złagodzenie norm, przepisów itp.


Zarowa ( uj wie czy ty baba czy chlop i skad. Mozesz napisac imie i nazwisko? Nie jak Makowski i inne patalachy, cipeczki bez jaj, kretacze co sie wstydza, boja czy nie wiadomo co... )
Znalam znaczenie slowa. Ty tez jak widzimy znasz. W arykule( moim skromnym zdaniem) slowo \"liberalizacja\" zostalo uzyte zasadnie.

zarowa086

01-03-2021 10:58

Joanna trochę się zawiodłem na Tobie bo sądziłem, że tak oczytana osoba będzie znała znaczenie tego słowa, ale specjalnie dla Ciebie, proszę:
Liberalizacja - osłabienie rygoru, złagodzenie norm, przepisów itp.

zarowa086

01-03-2021 10:54

afał, to że Ty nie potrafisz zaakceptować faktu, że ktoś może mieć inne zdanie to już jest Twój problem, ale w żaden sposób nie daje Ci uprawnień do obrażania innych, a wyzywanie od pisowców, wyznawców rydzyka czy baranów i debili, tylko dlatego, że ktoś wyraził swoją opinie sprzeczna z Twoim ograniczonym światopoglądem to już jest przejaw totalnego upośledzenia umysłowego. Dlatego moja rada na przyszłość dla Ciebie: zatamuj te swoje codzienne wylewy cebulowego jadu i nie reaguj na moje komentarze.

Joanna Kuchnicka

26-02-2021 22:38

zarowa086 napisał:
przy wykorzystaniu trudnego słowa jakim jest liberalizacja.
To moze wyjasnij wszystkim co oznacza to trudne slowo : liberalizacja.

zarowa086

26-02-2021 11:43

Świetnie zobrazowany cyrk pandemiczny z bezczelnymi i sprytnymi próbami manipulacji przy wykorzystaniu trudnego słowa jakim jest liberalizacja. O jakiej liberalizacji jest tutaj w ogóle mowa? Warunkowy (kolejne bardzo trudne słowo, niezrozumiałe dla większości norweskiego społeczeństwa) nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, czternasto, a póżniej dziesięciodniowa kwarantanna, zakaz zgromadzeń we własnym domu (!) w święta (!) większej liczby osób... to jest liberalizacja obostrzeń? Jak widać pojęcie bardzo względne.
I gdzie nas zaprowadziły te wszystkie restrykcje? Odpowiedź jest bardzo prosta: NIGDZIE. Znajdujemy się dokładnie cały czas w tym samym miejscu już od roku. Nie zatrzymały pierwszej fali, nie zatrzymały drugiej i pewnie nie zatrzymają trzeciej, którą już się wszędzie i wszystkich straszy, wiec pytanie po co one są cały czas „liberalizowane” i podtrzymywane? Niech każdy sobie sam odpowie na ta pytanie. Bardzo często używany argument, że gdyby ich nie było mieli byśmy znaczny wzrost zakażeń i przypadków śmiertelnych jest conajmniej idiotyczny bo przecież cały czas słyszymy od wszystkich rządów, że czeka nas 2, 3 i 10 fala zakażeń...
No i te przerażajace statystyki...na
5 300 000 mieszkańców w Norwegii 70 000 zarażonych z czego 620 zgonów... Rozumiem, że dla większości ludzi wyliczenie procentów z tych wartości to matematyka kwantowa, ale spieszę z pomocą.
Zaraźliwość:
1.32 %......
Śmiertelność wśród osób zarażonych: 0.88%......
Śmiertelności względem całej populacji, oficjalnie nie powinno się liczyć i nawet nie ma to sensu z oczywistych względów.
Podsumowując: tak, mamy do czynienia z wysoce zaraźliwym i śmiertelnie niebezpiecznym wirusem, którego w żaden sposób nie wolno lekceważyć, dlatego #zostanwdomu!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram