Sprawdź ratę
pożyczki w Norwegii

Sprawdź

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

Nie będzie godziny policyjnej w Norwegii: rząd rezygnuje z kontrowersyjnego projektu

Monika Pianowska

17 lutego 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
3

Zbadanie zasadności wprowadzenia godziny policyjnej w dobie pandemii minister sprawiedliwości Monica Mæland uznała za słuszne i potrzebne. flickr.com/Statsministerens kontor/fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Norweski rząd zrezygnował z przedłożenia w parlamencie projektu o godzinie policyjnej, o czym poinformował w komunikacie prasowym z 17 lutego. Decyzję taką władze podjęły po zakończeniu konsultacji, do których w styczniu przesłano propozycję nowelizacji ustawy o ochronie przed zakażeniami.
To właśnie ona stanowi podstawę prawną wprowadzenia godziny policyjnej jako środka kontroli zakażeń w okresie pandemii COVID-19 w Norwegii.

Wygrało wzajemne zaufanie

Ministerstwo Sprawiedliwości i Gotowości w Sytuacjach Nadzwyczajnych oraz Ministerstwo Zdrowia i Opieki otrzymały ponad 1400 opinii, z których ponad 1200 pochodzi od osób prywatnych. M.in. za ich sprawą władze podjęły decyzję, że projekt o możliwości wprowadzenia godziny policyjnej trafi do szuflady i nie zostanie skierowany do Stortingu.
Chociaż uznano, że kraj fiordów w obecnej sytuacji nie potrzebuje tak radykalnego narzędzia, zbadanie zasadności jego wprowadzenia w dobie pandemii minister sprawiedliwości Monica Mæland uznała za słuszne i potrzebne, jak powiedziała na łamach norweskiej prasy. – Obecnie analizujemy wkład konsultacji i jesteśmy zadowoleni z zaangażowania i głównych debat, które wywołały – dodała, cytowana w komunikacie rządowym.

Więcej niż surowy lockdown

Dokument warunkujący wprowadzenie godziny policyjnej w Norwegii powstał w Urzędzie ds. Zdrowia 11 grudnia. Wynikało z niego, że restrykcję można by było wprowadzić na terenie całego kraju lub lokalnie, gdy dojdzie do piątego, czyli najtragiczniejszego etapu pandemii.

Na piąty etap pandemii składają się 2 zgony (związane z COVID-19) na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, 600 przypadków zakażeń koronawirusem na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, 30 hospitalizacji osób zakażonych na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, 10 proc. testów pod kątem COVID-19 daje wynik pozytywny, wskaźnik infekcji (R-tall) wynosi 1,5.

Jak wynika z raportu, godzina policyjna byłaby jednym z elementów, które miałyby powstrzymać niekontrolowany wzrost liczby zakażeń w Norwegii. Towarzyszyłoby jej zamknięcie przedsiębiorstw, które nie są uznane za niezbędne do funkcjonowania państwa, całkowity zakaz organizacji imprez i zgromadzeń oraz szerokie restrykcje w sklepach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

17-02-2021 18:31

jan kaczmarek

17-02-2021 17:38

Trolle...przestańcie się już wygłupiać...Covid, Covidem ale ta cała wasza panika jest żałosna.

minip.70

17-02-2021 17:30

Jak to nie bedzie...ja juz zaczalem robic zapasy!
p/s:
gdzie mozna wyslac skarge,w tej sprawie?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram