Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koronawirus w Norwegii: bieżące informacje Aktualności
Natalia Szitenhelm 16 marca 2020
09:51

Koronawirus w Norwegii: bieżące informacje

17
Skomentuj
Aktualne informacje na temat koronawirusa w Norwegii MN
Bieżące informacje na temat sytuacji w kraju fiordów: postanowienia rządu, aktualne informacje. Artykuł aktualizowany.
[14.45] KONKURS EUROWIZJI ODWOŁANY

Europejska Unia Nadawców i holenderscy nadawcy: Avrotros, NOS, i NPO ogłosili 18 marca, że tegoroczna edycja konkursu Eurowizji, która w maju miała odbyć się w Niderlandach, zostaje odwołana z powodu pandemii koronawirusa. 

Poniżej: oświadczenie wystosowane przez Europejską Unię Nadawców.
Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled
[14.00] KOLEJNY ZGON Z POWODU KORONAWIRUSA

Do pięciu wzrosła liczba zgonów w Norwegii spowodowanych zakażeniem wirusem covid-19. Piąta ofiara to starsza osoba, zmarła w placówce w Ringsaker.
[12.00] POCZTA BĘDZIE DOSTARCZAĆ ŻYWNOŚĆ I LEKI?

Socjalistyczna Parta Lewicy (SV) chce, by listonosze Norges posten dostarczali osobom poddanym kwarantannie leki i żywność. SV poprosi premier Ernę Solberg o rozważenie pomysłu partii. - Norges posten realizuje zamówienia na terenie prawie całego kraju i codziennie mija gospodarstwa domowe. Na tym polega potencjał usługi - powiedział polityk partii.
[11.00] MINISTER PRACY I SPRAW SPOŁECZNYCH ZARAŻONY KORONAWIRUSEM

Torbjørn Røe Isaksen otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Minister przyznaje, że jego samopoczucie jest dobre, a objawy choroby łagodne. Nie miał jednak kontaktu z nikim zarażonym, nie przebywał też za granicą w krajach, gdzie szaleje epidemia. Ministerstwo informuje wszystkich, którzy mieli bliski kontakt z Isaksenem od 10 marca.
BRANŻA POGRZEBOWA ZALECA KREMACJĘ ZWŁOK

Wiele domów pogrzebowych zaleca kremację zwłok, zamiast tradycyjnego pochówku. Branża apeluje też o przekładanie samych ceremonii. 17 marca Norske kirke w komunikacie poinformował, że odwoływanie ceremonii pogrzebowych i tego, ile maksymalnie osób może brać w nich udział, zależy od postanowień na szczeblu lokalnym - gminy bowiem mają różne zasady w tej kwestii. Niektóre kościoły informują o ograniczeniach na swojej stronie internetowej.
APTEKI OGRANICZAJĄ ZAKUP LEKÓW BEZ RECEPTY

Norweska Agencja Leków (Legemiddelverket) w komunikacie z 17 marca poinformowała, że od 17 marca od godz. 18.00 apteka może sprzedać bez recepty: jedno opakowanie leku dla jednej osoby dorosłej, a także jeden preparat dla dziecka z substancją czynną. Pięć dni temu wprowadzono także racjonowanie paracetamolu i leków na receptę stosowanych w kuracjach przewlekłych.
[18.03, 10.00] W NORWEGII ZMARŁA KOLEJNA OSOBA ZARAŻONA KORONAWIRUSEM

W Norwegii zmarła czwarta osoba zakażona wirusem covid-19. Śmierć chorego potwierdził burmistrz gminy Lillestrøm, w której zmarły mieszkał.

Zgodnie z danymi dziennka VG, które są aktualizowane na bieżąco, w Norwegii obecnie jest 1484 chorych z powierdzeniem zakażenia koronawirusem (stan na godz. 10). Instytut Zdrowia publicznego, który dane aktualizuje raz dziennie, podaje, że liczba chorych wynosi 1308 osób (dane na 17 marca).
[21.00] BEZDOMNI RUMUNI Z ULIC OSLO ODSYŁANI DO RUMUNII

Jak podaje gmina Oslo, okolo 200 bezdomnych z Rumunii powróci jutro do ich ojczystego kraju. Gmina informuje, że bezdomni musieli wyrazić zgodę na powrót. Rumuni wrócą samolotem, transport zorganizowala gmina we współpracy z Kirkens bymisjon.

Poniżej: mieszkańcy stolicy z balkonów oklaskują służby i lekarzy, którzy narażają własne zdrowie w walce z pandemią.
[20.20] MARKETY OGRANICZAJĄ LICZBĘ KLIENTÓW W SWOICH SKLEPACH

Sieci handlowe Coop, Bunnpris i Norgesgruppen uzgadniają nowe środki zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W najmniejszych sklepach liczba klientów robiących zakupy w tym samym momencie może wynosić 8 osób.
[20.00] PILNE: UE ZAMYKA ZEWNĘTRZNE GRANICE NA 30 DNI

17 marca wieczorem ogłoszono, że Unia Europejska zamyka na 30 dni zewnętrzne granice w związku z koronawirusem. Okres ten może zostać przedłużony. 

Zakaz wjazdu nie dotyczy rodzin Europejczyków, osób z kartami stałego pobytu w Unii, lekarzy i naukowców, a także kierowców przewożących towary.
[19.40] SUROWE ŚRODKI KWARANTANNY W KILKU GMINACH

Gminy: Seljord, Kviteseid, Vinje w Vestfold og Telemark swoim mieszkańcom narzucają surowe restrykcje związane z kwarantanną, podaje agencja prasowa NTB.

Każdy, kto opuszczał gminę po 12 marca, a potem do niej wracał, musi poddać się 14-dniowej kwarantannie. Dotyczy to też osób dojeżdżających do pracy, chyba że wykonują pracę kluczową dla społeczeństwa. 

Podobny nakaz wprowadziły gminy: Tokke, Fyresdal, Nissedal, Midt-Telemark, Hjartdal, Notodden i Tinn.
[12.00] PONAD 1300 ZAKAŻEŃ

Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że w Norwegii liczba zarażonych na 17 marca wynosi 1308 osób. Dane serwisu VG, który częściej aktualizuje liczbę zarażonych niż FHI, pokazują, że koronawirusa zdiagnozowano u 1368 osób.
[17.03, 11.50] SPADEK RUCHU GRANICZNEGO 

Służba celna podaje, że na niektórych przejściach granicznych znacznie spadła liczba osób chcących przekroczyć granice. Jest to spowdowane nowym rozprządzeniem Norwegii dotyczącym ograniczeń wjazdu na terytorium kraju.
[21.50] 10 000 KORON GRZYWNY DLA MĘŻCZYZNY, KTÓRY NIE ZACHOWAŁ ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI

Policja z Innlandet informuje, że ok. 40-letni mężczyzna został aresztowany, a następnie ukarany grzywną w wysokości 10 tys. koron za to, że w gabinecie lekarskim w Tangen zdjął maseczkę ochronną, zakasłał, a następnie stwierdził, że jest zakażony koronawirusem.
 
Mężczyzna przyjął mandat i został zwolniony z aresztu.
[21.00] KONFERENCJA PRASOWA MINISTRA ZDROWIA

Podczas wieczornej konferencji prasowej, w której udział wzięli przedstawieciele organów ds. zdrowia minister zdrowia Bent Høie (H) poinformował, że Norwegia, poprzez zawarcie umów z hurtowniami, posiada zapasy leków, w tym tych na serce, insuliny, paracetamolu czy antybiotyków. Dodał także, że testom na obecność koronawirusa poddano w Norwegii 18 tys. osób. Większość przebadanych należy do grupy ryzyka, a także pracuje w służbie zdrowia. Minister przyznał, że on sam poddał się kwarantannie. 

W trakcie konferencji przedstawiciele FHI i Helsedirektoratet przyznali, że najczęściej pojawiającymi się pytaniami są te odnośnie kwarantanny, a zwłaszcza, czy podczas kwarantanny można iść do sklepu. - Nie powinno się odwiedzać miejsc publicznych. Szczególnie ważne jest zachowanie odpowiedniego dystansu od drugiej osoby.

Minister zdrowia przyznał także, że nie wie, jak długo potrwa w Norwegii stan  wyjątkowy i obowiązywać będą środki związane z powstrzymaniem epidemii wirusa. Dodał też, że możliwe jest wydłużenie wszelkich wprowadzonych restrykcji po 26 marca.

Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że informacje związane koronawirusem przetlumaczono na języki obce, w tym na język polski. Broszura do pobrania TUTAJ
.

Wieczorna konferencja:
[14.30] ZAMKNIĘTE HYTTY

Aby pomóc rządowi w  zatrzymaniu epidemii koronawirusa, Norweskie Lasy Państwowe (Statskog) zamykają wszystkie hytty - 86 hytt do wynajęcia na terenie kraju.
[12.45] PONAD 1200 ZAKAŻONYCH

Stan z godziny 12.30 pokazuje, że obecnie w Norwegii zakażonych COVID-19 jest 1282 osób. Co trzeci chory został zarażony w Norwegii, podaje Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Najwięcej zakażonych jest w okręgach: Viken (343), a także Oslo (292).
Reklama
[11.00] AMBASADA RP I SPRAWY KONSULARNE

Od 16 marca do odwołania ulegnie zmianie tryb przyjmowania interesantów konsularnych. 

W związku z powyższym, jak czytamy w komunikacie Ambasady RP:
- zawieszeniu ulegnie system rezerwacji wizyt w sprawach wizowych w systemie e-konsulat

- przyjmowani będą wyłącznie interesanci, których wizyty wynikają z sytuacji losowych i niecierpiących zwłoki, po uprzednim telefonicznym/ korespondencyjnym umówieniu wizyty

- w sprawach niewymagających osobistego stawiennictwa zaleca się formę korespondencyjną

- zawiesza się spotkania konsularne w sprawach dotyczących działalności polonijnej i zaleca formę korespondencyjną

- ograniczeniu ulegnie przyjmowanie wniosków wizowych; przyjmowane będą wyłącznie wnioski wynikające z nagłych i nieprzewidzianych sytuacji losowych – po uprzednim telefonicznym/korespondencyjnym umówieniu z Wydziałem Konsularnym

- zaleca się stosowanie bezgotówkowej formy wnoszenia opłat konsularnych

Wszystkie obecnie zarezerwowane wizyty w systemie e-konsulat zostają anulowane.

Warunkiem przyjęcia w Wydziale Konsularnym jest wcześniejsze, korespondencyjne, umówienie ewentualnej wizyty za pośrednictwem adresu e-mailowego: oslo.amb.wk@msz.gov.pl, który monitorowany jest w trybie ciągłym.

[11.00] ZAOSTRZONE KONTROLE GRANICZNE

Na norweskich przejściach granicznych od rana trwają zaostrzone kontrole. 
Policja zatrzymuje wszystkic cudzoziemców, którzy nie posiadają ważnego pozwolenia na pobyt w Norwegii.

Transport towarów przebiega bez zmian, zaostrzenie dotyczy kontroli osobistych.
[9.40] RZĄDOWY PAKIET KRYZYSOWY

W Stortingu uzgodniono pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców. Pakiet zostanie przyjęty o 10 rano.
 

Pakiet zakłada m.in., że:

  • zwolniony pracownik otrzyma pełne wynagrodzenie (do 6G) przez conajmniej 20 dni, zobowiązanie pracodawcy do zapłaty wynagrodzenia zostaje zredukowane do dwóch dni, państwo bierze na siebie odpowiedzialność za 18 dni - na razie jest to tymczasowe porozumienie
  • limit dochodu do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych obniżono do 0,75G (74 894 NOK), nisko opłacani pracownicy zwalniani z pracy otrzymują dochód w wys. co najmniej 80 proc. dochodu do 3G w okresie wypowiedzenia po spadku wynagrodzenia - na razie jest to tymczasowe porozumienie
  • osob prowadzące własną działalność i freelancerzy otrzymają tymczasową ochronę dochodu odpowiadającą 80 proc. średniej z ostatnich trzech lat ograniczonej do 6G - na razie jest to tymczasowe porozumienie
  • Storting prosi rząd o wprowadzenie systemu gwarantującego ludziom dochód w wysokości co najniej 80 proc. zasiłku dla bezrobotnych do 3G i 62,4 proc. zasiłku dla bezrobotnych w stosunku do 3G i 6G po 20 dniu w okresie zwolnienia - na razie jest to tymczasowe porozumienie
  • okres pracodawcy na wypłatę zasiłku chorobowego i opekuńczego zostaje skrócony do 3 dni - na razie jest to tymczasowe porozumienie
  • odłożenie płatności podatku VAT do 15 kwietnia 2020 [uwaga: terminy mogły ulec zmianie, wszystkie potwierdzone informacje będziemy aktualizować, czytelnicy informują, że Skatteetaten wysyła wiadomości, gdzie termin to 1 maja, czekamy na informację z instytucji]
  • odroczenie zapłaty podatku od drugiej raty dla firm w terminie do 15 kwietnia 2020
  • obniżenie niskiej stawki VAT do 8 proc. - na razie jest to tymczasowe porozumienie
  • rekompensata anulowania opłat lotniskowych dla prywatnych lotnisk - na razie jest to tymczasowe porozumienie
  • ustanowienie gwarancji pożyczek rządowych dla wszystkich zaintresowanych branż

Odszkodowanie przysługuje od 17 dnia po utracie dochodu. Pakiet wchodzi w życie natychmiast, a płatności zostaną uregulowane, gdy NAV uzyska techniczne rozwiazanie dla programu
Poniżej: rząd ustanowił dwa systemy pożyczek i gwarancji o łącznej wartości 100 mld NOK, by zabezpieczyć norweskich przedsiębiorców i miejsca pracy
[16.03.2020, 9:00]

W komunikacie prasowym policja informuje, że trwają przygotowania nad krajowymi wytycznymi w przypadku nieprzestrzegania przez osoby przyjętych środków zapobiegania infekcjom, w tym 14-dniowej kwarantanny.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
topola501
topola501 24-03-2020 17:34

Jestem w takiej samej sytuacji wiesz może coś jak to załatwić

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
topola501
topola501 24-03-2020 17:33

Bogdan

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Piotr Janus
Piotr Janus 19-03-2020 09:35
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
baster pl
baster pl 18-03-2020 16:23
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
baster pl
baster pl 17-03-2020 21:42

"Zakaz wjazdu nie dotyczy rodzin Europejczyków, osób z kartami stałego pobytu w Unii, lekarzy i naukowców".

Jestem głęboko zaniepokojony ostatnimi dwoma wyrazami. Nie mogli od razu napisać nielegalnych imigrantów?

-13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
nivel
nivel 17-03-2020 13:39

Jestem cwaniaczku 16 lat i nie zapominam ze jestem Polakiem i czepiasz sie bledu ortograficznego Panie mgr

-11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Szymon Giełzakowski
Szymon Giełzakowski 17-03-2020 13:01

A może zamiast zastanawiać się co z tymi co "opluwali Polskę" (czyli nie chwalili jedynego narodu wybranego tylko stwierdzili, że gdzieś indziej może być im lepiej) warto zastanawiać się jak samemu pamięta się o Polsce i o języku - bo to też ważny element bycia polakiem. Morze to może być czerwone c:

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
nivel
nivel 17-03-2020 11:23

co z tymi co oplowali POlSKE w komentarzach a teraz uciekaja do POLSKI i prosza o pomoc.sa tez inni ktorzy kpia z zaistnialej sytuacji bo narazie sa zdrowi ale sytuacja ich morze sie zmienic ,i co wtedy bedzie wesolo.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Paulina457899
Paulina457899 16-03-2020 19:34

Witam
Jaki nr formularza muszę wysłać do nav jako firma jednoosobowa??

-7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas