Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Tysiące koron grzywny i kara więzienia. To grozi za złamanie zasad kwarantanny Aktualności
Maja Zych 17 marca 2020
14:09

Tysiące koron grzywny i kara więzienia. To grozi za złamanie zasad kwarantanny

7
Skomentuj
Rząd nie wyklucza w najbliższym czasie wprowadzenia kolejnych obostrzeń dla osób przebywających w Norwegii. Adobe Stock / licencja standardowa / Luca Lorenzelli
Wśród obowiązkowych środków zapobiegawczych, które norweskie władze wprowadziły, aby pomóc opanować rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, znalazła się przede wszystkim kwarantanna dla wszystkich osób zarażonych oraz tych, które były narażone na kontakt z chorymi. 14-dniowej izolacji muszą poddać się też wszyscy podróżni, którzy w ciągu ostatnich kilku tygodniu wrócili do Norwegii z zagranicy.
Sytuacja dotyczy też wielu Polaków, którzy regularnie podróżują między krajem fiordów a ojczyzną. W artykule przedstawiamy dlatego, jakie konsekwencje mogą grozić za nieprzestrzeganie wprowadzonych przez norweski rząd zasad kwarantanny.
Reklama

Coraz bardziej restrykcyjne zasady 

Do tej pory 14-dniowa kwarantanna obowiązywała wszystkich, którzy po 27 lutego podróżowali poza kraje nordyckie – od wtorku 17 marca takie same zasady obowiązują też jednak podróżnych wracających z terytorium Szwecji i Finlandii. Oprócz tego izolacji powinny poddać się wszystkie osoby, które są zarażone, podejrzewają u siebie taką możliwość lub miały bliski kontakt z osobami, u których stwierdzono obecność koronawirusa COVID-19. Dodatkowo wprowadzono także zakazu wyjazdu na domek (nor. hytte) poza granice gminy zamieszkania, aby uniknąć nadmiernych podróży Norwegów pod kraju.  

Minister sprawiedliwości Monica Mæland podkreśla, jak ważne jest przestrzeganie ograniczeń nakładanych przez władze dla opanowania sytuacji epidemiologicznej oraz ostrzega, że łamanie zasad będzie skutkować poważnymi konsekwencjami.  

– Jeśli tego nie zrobisz, policja będzie miała od dzisiaj władzę, aby egzekwować postanowienia kwarantanny, a za ich złamanie będzie można zostać ukaranym grzywną lub karą więzienia. Złamanie zapisów ustawy o chorobach zakaźnych (smittevernloven) jest niebezpieczne i dlatego jest to priorytetowe zadanie policji – powiedziała Mæland podczas konferencji prasowej w niedzielę 15 marca.

Nawet pół roku więzienia

Zgodnie z wytycznymi prokuratora generalnego (riksadvokat), które zostały opublikowane w poniedziałek 16 marca, za złamanie postanowień kwarantanny, mieszkańcom Norwegii grozi nie tylko grzywna, ale nawet kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Rodzaj i wysokość kary będą jednak zależeć od wagi wykroczenia oraz ryzyka, jakie niosło ono za sobą dla bezpieczeństwa innych obywateli. 

Kwota grzywny dla indywidualnego obywatela w takim przypadku nie powinna być jednak niższa niż 20 tys. koron lub – zamiennie – 15 dni więzienia. Osoby, które złamią obecne przepisy dotyczące zakazu wyjazdu na domek poza granice gminy, muszą się przygotować na karę w wysokości 15 tys. koron lub 10 dni więzienia. Te kwoty mogą jednak zostać zwiększone, jeśli zaistnieją szczególne okoliczności – m.in. gdy nieprzestrzeganie kwarantanny spowoduje zagrożenie dla większej grupy ludzi.  

Prokurator generalny zapowiada też, że wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji możliwe są dalsze obostrzenia oraz zaostrzenie obowiązujących obecnie kar.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 05-04-2020 14:48

Mateusz19 napisał:
Policjant powiedział nam że powinniśmy poddać się kwarantannie, nie podał żadnych szczegółów.
Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje o kwarantannie w Norwegii.
www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/avs...ng/#mer-om-karantene

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Mateusz19
Mateusz19 05-04-2020 02:53

Witam. Właśnie przekroczylem granicę norweska, nikt nie sprawdził dokumentów, nie dokonano spisu osob wyjeżdżających do NO. Cała kontrola trwała 2 minuty. Spojrzal na dowody nie sprawdził osób. Policjant powiedział nam że powinniśmy poddać się kwarantannie, nie podał żadnych szczegółów. W jaki sposób kontrolują kwarantannę osób przyjeżdżających do NO?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jacek lytaw
jacek lytaw 18-03-2020 21:14

Do cyganowa

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Seba3121
Seba3121 18-03-2020 06:27

A co jeśli przebywa się z osobą która ma 2 tygodnie kwarantanny czy druga osoba też powinna mieć kwarantanne czy nie jakieś źródło tego ?

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 17-03-2020 20:55

Trochę to paradoksalne a co z osobami kture sa bezdomne jak cyganie jaką kare im dostaną w Norwegi jest wielu bezdomnych . Jak zwylke tym co żyją zgodnie z prawem to kara

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tolll Bra
Tolll Bra 17-03-2020 19:29
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Mateusz Bachan
Mateusz Bachan 17-03-2020 17:27

Czy możecie podać Norweskie źródło tej informacji???

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas