Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Życie w Norwegii

Będą racjonować paracetamol. Nie chcą, by ludzie robili zapasy

Natalia Szitenhelm

12 marca 2020 14:28

Udostępnij
na Facebooku
3

W Norwegii paracetamol to lek bardzo często przepisywany przez lekarzy na wszelkie dolegliwości. stock.adobe.com/standardowa/mangpor2004

Norweska Agencja Leków (Legemiddelverket) 12 marca w komunikacie prasowym poinformowała, że apteki będą racjonować sprzedaż paracetamolu. Wszystko po to, by mieszkańcy Norwegii nie gromadzili zapasów.
Reklama
Legemiddelverket wprowadza ograniczenia z powodu sytuacji związanej z pandemią koronawirusa – w aptekach odnotowano braki paracetamolu, ponieważ ludzie z obawy przed wirusem kupowali lek na zapas.

20 tabletek na osobę

Ograniczenia dotyczą osób, które posiadają tzw. białe recepty. Pacjentowi z taką receptą apteka może sprzedać jednorazowo maksymalnie 100 tabletek paracetamolu. Kolejną białą receptę pacjent może zrealizować po 14 dniach.

Bez recepty można zakupić 1 opakowanie leku (20 tabletek) – limit obowiązuje zarówno w aptekach, jak i supermarketach.

W Norwegii obowiązują dwa rodzaje recept: białe i niebieskie. Białe recepty dotyczą leków pełnopłatnych, niebieskie dotyczą refundowanych leków na choroby przewlekłe.

Racjonowanie paracetamolu nie dotyczy pacjentów posiadających niebieską receptę. Jednak apteki, jak informuje agencja, powinny unikać wydawania pacjentowi z taką receptą leku przez okres dłuższy niż trzy miesiące.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
EWA J

12-03-2020 21:53

arkas napisał:
Problemem nie jest racjonowanie paraceta tylko brak edukacji w Norwegii. Na wirusa nie ma lekarstwa trzeba go ,,przejść,, , żeby być na niego uodpornionym . Gorączkowe prace trwają nad szczepionką .
Bo paracet podobnie jak polski gripex i tym podobne zakorzenil sie w swiadomosci jako lek na wszystko.Choc przyznac trzeba ,ze dziala dobrze na bole i stany podgoraczkowe.Wiec to taczej burza w szklance wody.

arek krol

12-03-2020 18:58

Problemem nie jest racjonowanie paraceta tylko brak edukacji w Norwegii. Na wirusa nie ma lekarstwa trzeba go ,,przejść,, , żeby być na niego uodpornionym . Gorączkowe prace trwają nad szczepionką .

boj fra oszlo

12-03-2020 17:32

...dla ciebie bara.ie szydzący ze wszystkiego polecam na wstrzymanie...lewatywe...,,.muzgu,,

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram