Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rząd chce większej władzy, żeby ratować gospodarkę. Storting ogłasza pakiet kryzysowy Aktualności
Monika Pianowska 19 marca 2020
10:45

Rząd chce większej władzy, żeby ratować gospodarkę. Storting ogłasza pakiet kryzysowy

3
Skomentuj
Do parlamentu trafiła propozycja, aby obowiązujące obecnie prawo rozszerzyć w taki sposób, żeby rząd mógł stosować od niego wyjątki. stock.adobe.com/ licencja standardowa
Podczas konferencji z udziałem 18 marca premier Erna Solberg ogłosiła potrzebę utworzenia specjalnej ustawy, która uprawni rząd do podejmowania decyzji z pominięciem konsultacji w Stortingu. Ma to zapewnić szybkość i skuteczność działania władz w kryzysowej sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa w kraju fiordów.
Tymczasem 19 marca przedstawiciele parlamentu ogłosili najnowsze ustalenia, które pomogą ograniczyć straty finansowe wywołane epidemią koronawirusa w Norwegii. Oto główne ustalenia:

  • Podatek od wynagrodzeń nakładany na pracodawcę zostaje na dwa miesiące zmniejszony o cztery punkty procentowe, co zapewni przedsiębiorcom odciążenie o 10 miliardów koron.
  • Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV), gminy i system opieki medycznej otrzyma rekompensatę finansową za dodatkowe koszty spowodowane epidemią koronawirusa.
  • Rząd ustali tymczasowy schemat pomocy studentom, którzy stracili źródło zarobków przez sytuację wywołaną rozprzestrzenianiem się COVID-19 w kraju fiordów.
  • Władze zmniejszą opłaty promowe na określony czas.
  • Możliwa stanie się edukacja online dla uniwersytetów, szkół średnich, zawodowych, jak i w ramach nauczania dla dorosłych.
  • W związku z utratą przychodu sektory kulturalny i sportowy otrzymają dofinansowanie w wysokości kolejno 300 i 600 milionów koron.
  • Aby pomóc przetrwać kryzys rodzimym liniom lotniczym, państwo będzie je wspierać miesięcznie zapomogą rzędu 40 milionów koron.
Kolejne ogłoszenia w ramach pakietu kryzysowego mają nastąpić 20 i 27 marca.
Reklama

Żeby działać szybko

W ramach walki z kryzysem do parlamentu trafiła już propozycja, aby obowiązujące obecnie prawo rozszerzyć w taki sposób, żeby rząd mógł stosować od niego – oprócz zapisów z konstytucji i praw człowieka – wyjątki. Premier Erna Solberg podkreśliła, że chodzi o sprostanie aktualnym wyzwaniom i ratowanie norweskiej gospodarki, a nie wykorzystywanie kryzysowej sytuacji do przejmowania nowych obszarów władzy w norweskim społeczeństwie.

Pierwotna propozycja rządu zakładała, że tymczasowa ustawa kryzysowa miałaby obowiązywać do grudnia 2021 roku, z czego jednak zrezygnowano. Teraz partie zostaną poproszone o zgodę, by była ważna przez następne sześć miesięcy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jan kaczmarek
jan kaczmarek 19-03-2020 14:38

Taaaa, jak zniosą bompenger to uratują wszystkich i wszystko.
Szaleju się nażarłeś czy co?Brak słów.....najlepiej to niech wszystkie opłaty zniosą,co?

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 19-03-2020 13:32

Bom penger ma kosztować x2 zeby latać dziure w nav

-22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
marcin kolonko
marcin kolonko 19-03-2020 13:10

Czy ktoś mógłby potwierdzić że na czas korona wirusa bompenger jest zniesione?

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas