Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Aktualności

COVID-19 w Norwegii: bieżące informacje [TEKST AKTUALIZOWANY]

Natalia Szitenhelm

19 marca 2020 09:49

Udostępnij
na Facebooku
4

Aktualne informacje na temat koronawirusa w Norwegii MN

Bieżące informacje na temat sytuacji w kraju fiordów: postanowienia rządu, aktualne informacje. Artykuł aktualizowany.
Reklama

ROZPORZĄDZENIE DOT. ZAKAZU SERWOWANIA ALKOHOLU

Rada Miasta Oslo 20 marca przyjęła rozporządzenie, które pozwala urzędnikom zakazać serwowania alkoholu we wszystkich miejscach, w których jest on dostępny. Zakaz nie zostanie wprowadzony, o ile miejsca usługowe będą przestrzegać w ten weekend zasad zachowania środków ostrożności przed infekcją.

ZABEZPIECZENIE NORWESKIEJ GOSPODARKI

Premier Erna Solberg przyznała, że rząd Norwegii zrobi wszystko, by zapezpieczyć norweską gospodarkę i funkcjonowanie przedsiębiorstw. - Rząd zrobi wszystko, co w jego mocy - powiedziała 20 marca podczas konferencji prasowej. Szacuje się, że środki podjęte na walkę z koronawirusem wyniosą ok. 280 mld NOK.

GRØNLAND/ TØYEN: WZROST PRZESTĘPCZOŚCI

Stołeczna policja informuje, że w dzielnicach Grønland i Tøyen nasiliła się przestępczość wśród gangów młodzieży. W ostatnim tygodniu miała tam miejsce fala ataków i napadów.

AIRBNB: PEŁEN ZWROT KOSZTÓW ZA ODWOŁANIE REZERWACJI

Airbnb zapewnia pełen zwrot kosztów za anulowanie rezerwacji, bez znaczenia, czy dokonano rezerwacji w lokalizacji za granicą, w kraju, na dom czy mieszkanie. Dotyczy to rezerwacji dokonanych do 14 kwietnia włącznie. Po 14 kwietnia obowiązują już jednak standardowe zasady anulowania rezerwacji.

NORGES BANK OBNIŻA STOPY PROCENTOWE

Norweski Bank Centralny obniża stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. To druga obniżka stóp procentowych przez Nores Bank w tym tygodniu. Przedstawiciele banku nie wykluczają, że w następnym czasie mogą wystąpić kolejne obniżki.

AVINOR STRACIŁ MILIARD KORON

[20.03]
Zarządca norweskich lotnisk, spółka Avinor, w wyniku paraliżu branży lotniczej spowodowanej pandemią koronawirusa, odnotował straty w wysokości ok.miliarda koron. Serwis Dagens Næringsliv podaje, że duże straty poniesiono zwłaszcza w ubiegłym tygodniu.

RATUNEK DLA BRANŻY LOTNICZEJ

[20.00]

19 marca wieczorem minister transportu Knut Arild Hareide (KrF) i minister przemysłu Iselin Nybø (V) zaproponowali pakiet rozwiązań, które mają pomóc przetrwać liniom lotniczym posiadającym pozwolenia na prowadzenie działalności w Norwegii. Norweski rząd chce wesprzeć branżę gwarancją pożyczki w wysokości 6 mld koron.

Najwięcej otrzymać miałby Norwegian: 3 mld NOK, SAS - 1,5 mld NOK, inne linie lotnicze - 1,5 mld NOK.

STENA LINE ZAMYKA LINIĘ MIĘDZY OSLO A FREDRIKSHAVN

19 marca Stena Line ogłosiła, że zamyka linię Oslo-Fredrikshavn, po której promy kursowały od 41 lat. W komunikacie pzewoźnika poinformowano, że nie ma planów, by ponownie otwierać linię.

KOLEJNA OFIARA KORONAWIRUSA

[14.40] 
Szpital w Oslo poinformował o śmierci siódmej w Norwegii ofiary koronawirusa. Zmarły to mieszkaniec domu opieki, w weekend zdaigozowano u niego koronwirusa. 

Obecnie (stan na godz. 14.40, dane VG) liczba zakażonych wynosi 1704 osoby, z których 101 jest hospitalizowana.

Dlaczego nie ma informacji o liczbie wyzdrowień w Norwegii?
W kraju fiordów nikt nie zbiera danych ani nie prowadzi oficjalnego rejestru osób, które pokonały wirusa COVID-19.
H&M WYSYŁA NA PERMITTERING 2 000 PRACOWNIKÓW

Sieć odzieżowa H&M wysyła na permitterging 2 tys. swoich norweskich pracowników. Na permittering wysłano zarówno osoby pracujące w sklepach, jak i te z centrum logistycznego. Sieciówka w Norwegii zatrudnia ok. 3200 pracowników.
NORWESKA WALUTA CORAZ SŁABSZA

Norweska korona z dnia na dzień notuje coraz większy spadek. Z 18 na 19 marca doszło do całkowitego załamania kursu tej waluty.
Norweski Bank Centralny (Norges Bank) rozważa zakup koron, co mogłoby spowolnić spadek wartości waluty.

[13.00] SPADA WARTOŚĆ FUNDUSZU NAFTOWEGO

Wartość funduszu naftowego spadła z 1149 miliardów dolarów do 882 miliadów dolarów, co wynosi spadek o 23 proc., poinformował serwis NRK. To największy jak dotąd spadek wartości Oljefondet.
PILNE: STORTING OGŁASZA PAKIET KRYZYSOWY

19 marca Storting ogłosił kolejne przedsięwzięcia, które mają pomóc w ograniczeniu w Norwegii strat finansowych związanych z epidemią koronawirusa. 

[10.00] REKORDOWY WZROST SPRZEDAŻY ALKOHOLU

Państwowa sieć sklepów monopolowych Vinmonopolet notuje rekordowe zyski sprzedaży alkoholu. Jak podają przedstawiciele sieci, zazwyczaj w trakcie tygodnia zimowego sprzedawano ok. 1,4 mln l alkoholu. Od momentu ogłoszenia przez rząd pakietu kryzysowego, w tygodniu sprzedano ok 2,1 mln l alkoholu.
Poniżej: kolejka do stołecznego Vinmonopolet.

[19.03.] SZÓSTY ZGON Z POWODU KORONAWIRUSA

W Norwegii zmarła szósta osoba zakażona wirusem COVID-19. Obecnie, zgodnie z danymi VG, w kraju fiordów jest 1598 zakażonych (stan na godz. 10), FHI podaje, że liczba chorych wynosi 1423 osoby (stan na 18 marca).

Zgodnie z danymi Instytutu Zdrowia Publicznego średni wiek zarażonych wynosi obecnie 46,1 lat.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

23-03-2020 09:56

pewno szczeka ukazujac ich negatywne cechy ale sami to prowokuja-zreszta jak i my( Jadac do Szwecji miesiac temu napotkalem na drodze zwezenie i blokade, sprawdzano zawartosc alkoholu i jakims dziwnym trafem przepuszczano Norweskie samochody ale na polskich blachach sciagano na bok i KAZDY dmuchal-to nie wk....jace? to jawne przejawy-nie napisze czego....) ale nie rozumiem dlaczego Ty masz o to pretensje skoro sam szczekasz, bo to jest juz chore sprowadzac wszystko do polityki. Na takie durne tekksty natrafiam czytajac o kosmosie i zyciu zwierzat Parkach Krajobrazowych, w tekstach o modzie i nowej technologii-przegiecie paly co Wy macie pod ta czupryna,co Was trapi i zjada! Skad Ci przyszlo do glowy, ze niby jest pisiorem? Co ma jedno z drugim wspolnego? Dlaczego obrazasz ludzi innej frakcji jak widze znienawidzonej przez Ciebie i w koncu.....czemu ich nienawidzisz, bo wygrali wybory? Ale wygrala wiekszosc w glosowaniu demokratycznym wiec szanuj te wiekszosc i ich zdanie!!!!!(a propos-nie jestem PISowcem!)

jacek lytaw

22-03-2020 12:19

Kaczmarek dlaczego szczekasz nå Pana dzieki ktoremu dorobiles sie tego co masz... Typowy polus janusz i grazyna. Wracaj tam skad przyjeches pisiorku

Pejot

20-03-2020 14:57

Ty już jesteś na drzewie...

jan kaczmarek

19-03-2020 14:35

Jasne, nachlać się i spoko, nic nowego u nich.
Oljefondet?Skończy się i wrócą do jaskiń i na drzewa, wrócą tam skąd przyszli.

Reklama

To może Cię zainteresować

Facebook Messenger YouTube Instagram