Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Życie w Norwegii

Rozpoczyna się „spokojny tydzień”. Norwegowie spędzą Wielkanoc w domu

Natalia Szitenhelm

06 kwietnia 2020 14:03

Udostępnij
na Facebooku

Instytut Zdrowia Publicznego nie zakazuje spacerów na dworze, zaleca jednak, by zachowywać przynajmniej 2 m dystansu od innych osób i nie spotykać się w dużym gronie. Photo by Matt Lamers on Unsplash

Czas trwający od Niedzieli Palmowej aż do Wielkiejnocy to w Norwegii „spokojny tydzień” (den stille uke). W tym roku będzie on zdecydowanie różnić się od tych z lat poprzednich, kiedy Norwegowie całymi rodzinami wybierali się się tzw. påsketur (wielkanocną wycieczkę). 9 na 10 mieszkańców Norwegii deklaruje bowiem, że zostanie w domach.
Reklama
Dla części Norwegów świąteczny czas rozpoczyna się już z początkiem Wielkiego Tygodnia, który nad fiordami nazywany jest zazwyczaj „spokojnym” (Den stille uke). Dla mieszkańców oznacza to także początek tzw. påskeferie, czyli wielkanocnego urlopu – wiele osób przed Wielkim Czwartkiem (skjærtorsdag) decyduje się bowiem wziąć kilka dni wolnego. Norwegowie w tym czasie kultywują narodową tradycję, jaką jest hyttetur. Tym razem jednak, w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią covid-19, takimi jak społeczna izolacja czy zakaz nocowania w hyttcie, spokojny tydzień 2020 będzie całkowicie różnić się od tych z lat ubiegłych.

8 kwietnia premier Norwegii ogłosi, czy restrykcje związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju zostaną złagodzone w okresie wielkanocnym.

9 na 10 osób chce zostać w domach

Agencja analizy rynku Opinion AS spytała 300 Norwegów o to, jak planują spędzić Wielkanoc. Prawie 90 proc. respondentów odpowiedziało, że ten czas zamierzają spędzić we własnym domu. Co czwarty ankietowany miał także pewności, czy uda mu się zrealizować plany wielkanocne.

Starszy doradca w Opinion, Ola Gaute Aas Askheim, w rozmowie z norweskimi mediami przyznał, że w tym roku Wielkanoc w hyttcie czy bypåske, czyli spędzanie świąt w mieście, zastąpi hjemmepåske - w domu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram