Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz się spotykać, ale w małych grupach: kwarantanna w Norwegii a w Polsce Aktualności
Emil Bogumił 27 kwietnia 2020
09:47

Możesz się spotykać, ale w małych grupach: kwarantanna w Norwegii a w Polsce

Skomentuj
W obu państwach obowiązuje restrykcje dotyczące korzystania ze środków transportu. Fot. Pexels
Kwarantanna - jej zasady czy czas trwania - to zagadnienie, o które pytacie nas najczęściej. Niektórzy będą musieli poddać się jej zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Przygotowaliśmy więc porównanie zasad wprowadzonych przez polski rząd i tych obowiązujących w kraju fiordów. W którym kraju kwarantanna jest mniej restrykcyjna? Przeczytajcie.
Polska i Norwegia podejmują obecnie działania w zakresie odmrażania gospodarki. Regulacje dotyczące spraw życia codziennego obywatelu pozostały niezmienione. Po przyjeździe do kraju z zagranicy lub kontakcie z osobą zakażoną musimy udać się na kwarantannę. Należy również zachować odpowiedni odstęp w miejscach publicznych.

Jeśli chcesz, spotkaj się z małą grupą znajomych

Norweski rząd i służba zdrowia podzielili zasady kwarantanny na pięć obszarów. Każdy z nich dotyczy innych grup oraz zawiera odmienne restrykcje. Już w pierwszym filarze, dotyczącym ogółu społeczeństwa, zauważalne są różnice pomiędzy Polską i Norwegią. Spotkania, nawet w małej grupie znajomych, mogą skończyć się nad Wisłą otrzymaniem grzywny. Norweskie regulacje są w tej kwestii bardziej liberalne. – Możesz przyjmować gości, ale tylko kilka osób jednocześnie – czytamy w dokumencie Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Maksymalnie może to być pięć osób.
W kraju fiordów nie wprowadzono także obowiązku noszenia maseczek. Norweski rząd uważa, że podstawą bezpiecznego zachowania w miejscach publicznych jest utrzymanie odpowiedniej odległości pomiędzy osobami. Ponadto zarówno w Norwegii, jak i Polsce, seniorzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka. Nad Wisłą mogą skorzystać z tzw. godzin dla seniora. Oznacza to, że pomiędzy 10:00 a 12:00 w sklepach mogą przebywać jedynie osoby powyżej 65. roku życia.

Przebywasz na kwarantannie po podróży? Możesz wyjść na spacer

Norweskie służby podzieliły osoby, które mogły zarazić się COVID-19 na trzy grupy. W pierwszej z nich znajdują się wracający z podróży oraz mieszkańcy, którzy mieli kontakt z osobą chorą. W odróżnieniu od polskich regulacji, w kraju fiordów mogą one wyjść na spacer, pozostając z dala od innych osób, oraz - z zachowaniem wszelkich środków ostrożności - udać się do pobliskiego sklepu na niezbędne zakupy. Ponadto, ich współlokatorzy czy mieszkająca z nimi rodzina nie będą objęci zasadami kwarantanny
Norwegowie mogą również podróżować do hytt.
Norwegowie mogą również podróżować do hytt. Źródło: fotolia.com
Drugą grupę stanowią osoby z infekcją dróg oddechowych, u których nie wykryto zakażenia koronawirusem. Muszą one zachować odpowiednią odległość od domowników oraz pozostać w domu. Kiedy objawy ustąpią, muszą poczekać 24 godziny, aby móc wyjść z mieszkania, w którym odbywają kwarantannę.
Według norweskich regulacji, ostatnią grupę stanowią osoby zakażone, które przebywają w tzw. izolacji domowej. Dotyczące ich przepisy są najbardziej zbliżone do polskich zasad ogólnych opisujących kwarantannę. Znajdziemy tutaj m.in. zakaz wychodzenia z domu, konieczność korzystania z innej łazienki i pokoju oraz konieczność odbywania kwarantanny przez współlokatorów.
W Polsce wszyscy, nie tylko zarażeni, muszą nosić w miejscach publicznych maseczkę.
W Polsce wszyscy, nie tylko zarażeni, muszą nosić w miejscach publicznych maseczkę.
Norweski rząd szybciej niż polska Rada Ministrów decyduje się na liberalizację obowiązujących restrykcji. W kraju fiordów otwierane są pierwsze placówki edukacyjne oraz salony fryzjerskie. Po Wielkanocy umożliwiono również wyjazd na hytty. W tych kwestiach polscy ministrowie są bardziej zachowawczy. Według doniesień medialnych, odmrożenie tych sfer w Polsce możliwe będzie w połowie oraz pod koniec maja.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas