Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Aktualności

Granice pozostaną zamknięte. Norwegia utrzymuje kurs i nie łagodzi restrykcji

Natalia Szitenhelm

10 lutego 2021 13:07

Udostępnij
na Facebooku
21

Zmiany ogłosiła dziś m.in. minister sprawiedliwości Monica Mæland. /zdjęcie ilustracyjne regjeringen.no/materiały prasowe/Torbjørn Tandberg

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 10 lutego władze ogłosiły, że do końca lutego przedłużają zamknięcie granicy Norwegii. Szefowa resortu sprawiedliwości ogłosiła także, że rząd zaostrzy przepisy dotyczące poddania się kwarantannie wjazdowej w hotelu. - Musimy jak najbardziej ograniczyć infekcję - powiedziała Monica Mæland.
Reklama
W dzisiejszej konferencji wzięli udział: minister sprawiedliwości Monica Mæland, szef resortu zdrowia Bent Høie, a także dyrektor Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet) i Line Vold z Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI).

Granice nadal zamknięte

Restrykcyjne ograniczenia wjazdu na teren Norwegii zostają na razie przedłużone do 28 lutego. - Jesteśmy w sytuacji, w której pandemia obrała nowy kierunek dzięki mutacjom koronawirusa, które rozprzestrzeniają się coraz szybciej. Musimy upewnić się, że mamy [nad nimi - przyp.red.] kontrolę i jak najbardziej ograniczamy ich transmisję - wyjaśniła decyzję władz Mæland.
Minister dodała, że władze rozważają złagodzenie restrykcji, ale muszą robić to w sposób stopniowy. Teraz jest zbyt wcześnie, by łagodzić obostrzenia, podsumowała.

Wyjątek dla pracowników

Mæland dodała jednak, że rząd do 20 lutego opracuje zasady wjazdu, które umożliwią niektórym pracownikom wjazd do Norwegii. - Widzimy, że niektóre firmy pilnie potrzebują pracowników, których można określić jako tzw. ściśle niezbędny personel o krytycznym znaczeniu dla przedsiębiorstwa. Nie jest to ogólnie przyjęty wyjątek, ale w niektórych branżach może się zdarzyć, że tylko konkretne osoby  np. mogą naprawić maszynę. W związku z tym Ministerstwu Handlu i Przemysłu zlecono ustanowienie bardzo wąskiego formularza aplikacyjnego. Trwają prace nad przygotowaniem kryteriów i wytycznych - wyjaśniła.

To zdaje się być odpowiedź rządu dla branż, takich jak np. rybna, których przedstawiciele krytykowali decyzję o zamknięciu norweskich granic dla cudzoziemców - w wielu sektorach zabrakło personelu na stanowiskach, na których zatrudnieni byli do tej pory pracownicy zagraniczni.

Zaostrzą przepisy kwarantanny wjazdowej

Szefowa resortu sprawiedliwości powiedziała też, że rząd pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących kwarantanny wjazdowej, którą podróżny spędza w hotelu. Obecnie główna zasada głosi, że ​​każdy, kto nie posiada np. miejsca zamieszkania w Norwegii, kwarantannę musi odbyć w hotelu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracodawcy zapewniają pracownikom miejsca do odbycia kwarantanny. I ten właśnie wyjątek władze chcą zaostrzyć. - Inspekcja Pracy wykazała, że ​​w zbyt wielu przypadkach [wyjątek - przyp. red.] działa niezgodnie z przepisami. Dlatego pracujemy nad wprowadzeniem wstępnej akceptacji zakwaterowania zapewnianego przez pracodawcę, zanim pracownik będzie mógł z niego skorzystać - poinformowała Mæland. - Złamanie obowiązujących zasad wjazdu to przestępstwo - dodała.

Mutacje się rozprzestrzenią

Minister zdrowia Bent Høie poinformował, że mutacje koronawiursa w każdej chwili mogą zdominować rozprzestrzeniającą się infekcję. Dodał, że nadal odnotowuje się spadek liczby nowych infekcji w kraju fiordów, ale teraz tendencja spadkowa znacznie zwolniła. Nie wiadomo, czy wpływ na to miały właśnie nowe ogniska mutacji covid-19. Dlatego w piątek Helsedirektoratet i FHI przedstawią zalecenia, które będą obowiązywać w trakcie zaczynających się 22 lutego ferii zimowych. - Jedno z zaleceń, o którym mogę poinformować już teraz, to: nie wyjeżdżajcie za granicę - powiedział Høie. - Będzie to sprzeczne z naszymi zaleceniami - podsumował.
- Obostrzenia krajowe, zwalczanie lokalnych ognisk infekcji i zaostrzona kontrola graniczna to trzy najważniejsze metody, by powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji - powiedział minister zdrowia.
- Wkrótce zalecimy złagodzenie restrykcji dotyczących fizycznej obecności na uniwersytetach i uczelniach. Zalecamy również łagodzenie działań związanych ze sportem i wypoczynkiem w przypadku  dzieci i młodzieży - powiedziała Line Vold z FHI, odnosząc się do tematu zaleceń na ferie zimowe. 

Szefowa Instytut poinformowała także, że w Norwegii odnotowano 436 nowych przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa, a także dziesięć przypadków mutacji z RPA.

Przystali na zalecenia

Rząd dzisiejsze postanowienia oparł na zaleceniach Urzędu ds. Zdrowia - według Helsedirektoratet granice powinny pozostać zamknięte, by opóźnić import nowych mutacji koronawirusa. Urząd był również zalecał również, by obywatelom Norwegii na pewien okres zakazać zagranicznych podróży, aby zminimalizować ryzyko importu infekcji do kraju fiordów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

11-02-2021 22:59

kris205 napisał:
ZNÓW MANIPULACJA LIKE-MI DAJE ŁAPKĘ W DÓŁ WSKAKUJE ŁAPKA W GÓRĘ
MN TO LEWACKI PORTAL


Najlepiej jakby admini zlikwidowali te lubie- nie lubie. Ta metoda ktorej koncepcja sprawdza sie w przedszkolu tu powoduje, ze niektorzy z pozoru dojrzali mezczyzni zachowuja sie jak szesciolatki. Jeden sie rzuca na podloge, drugi wreszczy, trzeci placze w kacie, czwarty skarzy mamusi ze pani sie na pewno pomylila itd...itp...

miro83dr@gmail.com

11-02-2021 22:09

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
miro83dr@gmail.com

11-02-2021 22:07

Nie zatwierdzili.

mart enty

11-02-2021 20:39

Krzysztof Makowski napisał:
RafałC75 - na poważnie zastanów się nad swoim zachowaniem, bo grzecznie mówiąc coś z tobą nie tak. Może przesadzasz z używkami, może samotność cię dobija, może energia rozpiera - nic mi do tego, ale przyhamuj trochę.

Bo powiem pani!

Wirus?w Bergen chyba nie ?vm.tiktok.com/ZMeRCDHv1/

Kecaj193

11-02-2021 14:56

Kto potrzebny ten jest zdrowy .

Kecaj193

11-02-2021 14:50

Łapka w dół A pokazuje w górę

kris ***

11-02-2021 13:24

ZNÓW MANIPULACJA LIKE-MI DAJE ŁAPKĘ W DÓŁ WSKAKUJE ŁAPKA W GÓRĘ
MN TO LEWACKI PORTAL

high octane

11-02-2021 11:15

Maron84 przeciez wyjechalem z Norwegii.

Maron84

11-02-2021 10:44

Chcecie sensownych rozwiązań i polityki to proszę bardzo, zostańcie w Polsce. Mam nadzieję że będzie wam lepiej. Co do Norwegii to jest to ich kraj i zasady. Jak się nie podoba to won do domu i żyjcie pod kościelnym między innymi butem katolickiego szriatu bo dokładnie na to mi wygląda to co się dzieje. Jak u muzułmanów. Tego nie wolno, tamtego nie wolno bo wiara zabrania a z ryjem na sąsiada to każdy potrafi.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram