Sprawdź, czy masz prawo do odpisów pendlera

Zrób test
Aktualności

Lockdown w Bergen. Okoliczne gminy też zaostrzają covidowe restrykcje

Natalia Szitenhelm

07 lutego 2021 12:09

Udostępnij
na Facebooku
5

Lockdown potrwa na razie dwa tygodnie. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ tan4ikk

Z powodu wzrostu liczby zakażeń brytyjską i południowoafrykańską mutacją koronawirusa w Bergen, a także w okolicznych gminach zaostrza się środki kontroli zakażeń. Będą obowiązywać od dziś do połowy lutego.
Reklama
Zaostrzone środki obowiązują od niedzieli 7 lutego 2021 r. od 18:00 do niedzieli 14 lutego, poinformował resort zdrowia w dzisiejszym komunikacie prasowym.

- Musimy wprowadzić surowe środki w gminach, w których pojawiły się ogniska bardziej zaraźliwych odmian wirusa. Naszym celem nadal jest powstrzymanie i opóźnienie rozprzestrzeniania się tych bardziej zaraźliwych odmian - uzasadnił lokalny lockdown minister zdrowia Bent Høie.

Rząd, podobnie jak w przypadku wybuchu epidemii mutacji covid-19 w Nordre Follo i okolicznych gminach, stosuje następującą nomenklaturę:

Ring1: gminy, w których doszło do wybuchu epidemii oraz gminy związane z ogniskiem lub mające duży kontakt z gminą, w której wystąpiła epidemia.
Ring2:  gminy położone  na peryferiach Ring1, które również muszą szybko wdrożyć środki w wyniku wybuchu epidemii.

Ring 1:  Bergen, Kvam, Ulvik
Ring2:  Alver, Askøy, Bjørnafjorden, Eidfjord, Osterøy, Samnanger, Ullensvang, Vaksdal, Voss Øygarden.

Twardy lockdown w trzech gminach

W gminach tzw. obszaru Ring 1 wprowadza się następujące środki kontroli zakażeń:

- w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach poziom zagrożenia epidemicznego zmienia się na czerwony, lokalne władze mogą zdecydować o zamknięciu danych placówek
- wprowadza się zdalne nauczanie w części placówek (należy sprawdzić na stronie danej placówki)
- imprezy/wydarzenia organizowane poza domem są zabronione, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, z wyjątkiem pogrzebów i pochówków
- organizowanie zajęć sportowych dla dorosłych i dzieci jest zabronione. Dotyczy to także zajęć rekreacyjnych
- obowiązkowa praca zdalna dla wszystkich, których fizyczna obecność w miejscu pracy nie jest konieczna

- wszystkie sklepy i magazyny muszą być zamknięte, z następującymi wyjątkami:

sklepy spożywcze, w tym kioski, sklepy ze zdrową żywnością i inne, które sprzedają głównie artykuły spożywcze.
- punkty sprzedaży, które głównie sprzedają karmę dla zwierząt domowych i inne artykuły pierwszej potrzeby dla zwierząt
- apteki
- salony optyczne
- stacje benzynowe
- sklepy sprzedające artykuły rolnicze
- hurtownie i część hurtowa w sklepach zajmujących się handlem rękodziełem itp

Sklepy i centra handlowe towarowe mogą pozostać otwarte w celu odbioru zamówionych już towarów, jeśli dostawa może odbywać się w reżimie sanitarnym.

-restauracje mogą serwować jedzenie tylko na wynos
-restauracje w hotelach mogą obsługiwać tylko gości hotelowych
- zakaz serwowania alkoholu w restauracjach/pubach
-zamknięte będą siłownie, ośrodki kultu religijnego, z wyjątkiem tych organizujących pogrzeby i pochówki, biblioteki, parki rozrywki, sale bingo, sale gier, place zabaw, kręgielnie i inne, baseny, parki wodne, obiekty spa, baseny hotelowe i tym podobne, muzea, kina, teatry, sale koncertowe i podobne obiekty kulturalne i rozrywkowe, a także inne miejsca publiczne i firmy, w których odbywają się zajęcia kulturalne, rozrywkowe lub rekreacyjne, gromadzące ludzi w pomieszczeniach.

Władze nie zalecają odwiedzin, spotkań itp. Odradza się także mieszkańcom opuszczanie gminy.

Wprowadza się obowiązek noszenia maseczki, gdy nie ma możliwości zachowania co najmniej metrowego dystansu od innych osób. Dotyczy miejsc, takich jak m.in.: sklepy, komunikacja miejska, taksówki, restauracje (w przypadku odbioru dań na wynos).

Obowiązek ten nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.

Tu zaostrzone restrykcje

W gminach tzw. obszaru Ring 2 wprowadza się następujące dodatkowe środki kontroli zakażeń:

 -organizowanie zajęć sportowych dla dorosłych jest zabronione. Przez dorosłych rozumie się osoby w wieku 20 lat lub starsze, zakaz dotyczy też zajęć rekreacyjnych
- obowiązkowa praca zdalna dla wszystkich, których fizyczna obecność w miejscu pracy nie jest konieczna
- wszystkie sklepy i magazyny muszą być zamknięte, z następującymi wyjątkami:

- sklepy spożywcze, w tym kioski, sklepy ze zdrową żywnością i inne, które sprzedają głównie artykuły spożywcze
- punkty sprzedaży, które głównie sprzedają karmę dla zwierząt domowych i inne artykuły pierwszej potrzeby dla zwierząt domowych i domowych
- apteki
- salony optyczne
- stacje benzynowe
- sklepy sprzedające potrzebny w rolnictwie, produkcji zwierzęcej- hurtownie i część hurtowa w sklepach zajmujących się handlem rękodziełem itp.

Sklepy i centra handlowe towarowe mogą pozostać otwarte w celu odbioru zamówionych już towarów, jeśli dostawa może odbywać się w reżimie sanitarnym.

- restauracje pozostają otwarte, obowiązuje zakaz serwowania alkoholu
- zamknięte będą siłownie, parki rozrywki, sale bingo, sale gier, place zabaw, kręgielnie i inne, baseny, parki wodne, obiekty spa, baseny hotelowe i tym podobne (oprócz tych, gdzie organizowane są zajęcia sportowe dla osób poniżej 20 roku życia), muzea, kina, teatry, sale koncertowe i podobne obiekty kulturalne i rozrywkowe, a także inne miejsca publiczne i firmy, w których odbywają się zajęcia kulturalne, rozrywkowe lub rekreacyjne, gromadzące ludzi w pomieszczeniach.

Dozwolone są rehabilitacje, szkolenia organizowane w małych grupach. W reżimie sanitarnym czynne mogą pozostać ośrodki narciarskie. Usługodawcy, np. fryzjerzy, kosmetyczki itp., muszą nosić maseczki ochronne, gdy nie ma możliwości zachowania przynajmniej dystansu jednego metra.

Wprowadza się obowiązek noszenia maseczki, gdy nie ma możliwości zachowania co najmniej metrowego dystansu od innych osób. Dotyczy miejsc, takich jak m.in.: sklepy, komunikacja miejska, taksówki, restauracje (w przypadku odbioru dań na wynos).

Obowiązek ten nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.

Władze zalecają ograniczenie kontaktów społecznych, a także unikanie podróży.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wojciech Orlowski

07-02-2021 23:15

I tak będą pieprzyć w nieskończoność i zamykać i otwierać. I tak będą namnarzac tego wirusa w nieskończoność po to tylko by banksterka i globalisci zniszczyli nas ludzi. Niszczenie gospodarek i zadłużenie państw, wprowadzanie zamordyzmu i cenzury. Zmuszanie do ,,dobrowolnych" szczepień A jeśli nie to nie polecisz. Dobrowolne szczepienia ALE....

macpro

07-02-2021 21:13

Starczy już tej indoktrynacji politycznej. PO neguje PIS a Wy negujecie rząd, więc niczym się nie różnicie. Programu jak nie było tak nie ma, konkretów też. Powinniście umieć powiedzieć co zmienić i oczywiście wziąć za to pełną odpowiedzialność.

minip.70

07-02-2021 14:37

Brawo studenci z Bergen!

KRZYSZTOF D

07-02-2021 13:36

Ale chyba lotniska nie zamkną?

MiroMaro

07-02-2021 12:37

Norki mają już tak zmutowane mózgi koronką że sami siebie zaczynają zamykać. Wirus spustoszył szare komórki rządzącym. Oby nie wydostał się poza epicentrum norweski bo możemy już mówić o norweskiej mutacji wirusa powodującą otępienie umysłowe u wydawać by się było zdrowych ludzi

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram