Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Aktualności

Dzień smutku i zadumy w Norwegii. Mija 14 lat od tragicznego zamachu Breivika

Redakcja

22 lipca 2025 10:12

Udostępnij
na Facebooku
Dzień smutku i zadumy w Norwegii. Mija 14 lat od tragicznego zamachu Breivika

Zdjęcia z obchodów rocznicowych w 2021 flikcr/Foto: Erlend C. L. Birkeland/CC BY-ND 2.0/Arbeiderpartiet/materiały prasowe

22 lipca mija 14 lat od zamachów na wyspie Utøya oraz w dzielnicy rządowej w Oslo. Anders Behring Breivik (po zmianie nazwiska Fjotolf Hansen) zabił tego dnia 77 osób i ranił ponad 300. Najmłodsza z ofiar miała zaledwie 14 lat.
Reklama
To największa zbrodnia dokonana na Norwegach od czasu II wojny światowej. 22 lipca po godzinie 15 w dzielnicy rządowej Regjeringskvartalet wybuchła bomba, która zabiła osiem osób. Dwie godziny później przebrany w mundur policjanta Anders Breivik na obozie zorganizowanym przez młodzieżówkę Partii Pracy (AUF) na wyspie Utøya z zimną krwią zastrzelił 69 osób. Jego ofiarami byli głównie nastolatkowie.
Panorama Oslo 30 minut po wybuchu bomby 22 lipca 2011 roku

Panorama Oslo 30 minut po wybuchu bomby 22 lipca 2011 rokuŹródło: wikimedia.org/CCO

24 sierpnia 2012 roku sąd skazał Breivika za masowe morderstwo na 21 lat pozbawienia wolności. To najwyższy wymiar kary przyznawany w Norwegii. W styczniu 2022, po odbyciu dziesięciu lat kary więzienia, Breivik ubiegał się o warunkowe zwolnienie. Pod koniec marca Sąd Apelacyjny orzekł, że zwolnienie Breivika na okres próbny po upływie minimalnego okresu kary pozbawienia wolności “byłoby eksperymentem nie do obrony”.

Sędziowie podkreślili, że skazany pokazał, że ma zdolność i chęć do przeprowadzania najbardziej ekstremalnych aktów przemocy. Anders Behring Breivik nie może zatem złożyć apelacji i dalszego postępowania w sprawie jego warunkowego zwolnienia nie będzie.

Miejsce pamięci

18 czerwca 2022 roku, prawie jedenaście lat po atakach, otwarto narodowe miejsce pamięci na Utøyakaia. Pomnik upamiętniający ofiary zamachów Breivika składa się z 77 brązowych kolumn, dokładnie tylu, ile osób zginęło w atakach.
Budowa pomnika stała się kością niezgody między władzą a lokalnymi mieszkańcami, którzy uważali, że pomnik będzie się znajdował za blisko miejsca tragedii i wywoła traumę na nowo.

Budowa pomnika stała się kością niezgody między władzą a lokalnymi mieszkańcami, którzy uważali, że pomnik będzie się znajdował za blisko miejsca tragedii i wywoła traumę na nowo.Ilustracja: Statsbygg/Manthey Kula

We wtorek, 22 lipca 2025 roku w całej Norwegii trwają uroczystości rocznicowe. Główne obchody odbywają się w Oslo. Miejscem oficjalnych wydarzeń są m.in. Dzielnica Rządowa, katedra oraz wyspa Utøya.
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok